Skocz do zawartości

Przeczytałem internet 2 razy. Wiem czego chcę ale czy to możliwe?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim,

chodzi o to że:

1. mieszkam na terenie podmiejskim, zaświetlenie hmm kilka latarni za domem, lekka łunka z miasteczka 40tyś ludzi oddalonego 4,5km

2. szukam newtona, w każdej odmianie

3. wypady na miejscówki bardzo ciemne to nie problem, nie dotyczy mnie również problem transportu (jestem wędkarzem chyba tylko wyprawa na biegun ciągnie za sobą więcej tobołów)

4. co chcę obserwować :D zaczynamy: ..... żartowałem.

 

A więc chodzi o to że nie chcę gapić się w niebo tylko dla własnej przyjemności, chciałbym zająć się obserwacjami które można później opracować i mogą pomóc komuś w pracy np naukowej, (ale zdjęcie DS'ów też nie byłoby złe) 

 

Dokładniej mam na myśli gwiazdy zmienne zaćmieniowe, cefeidy. Idąc tym tropem wydedukowałem że najlepszy będzie dla mnie zestaw używany do astrofotografii wyposażony w kamerkę ccd.

Zacznijmy od podstaw:

a)montaż HEQ5 https://deltaoptical.pl/montaz-heq5-pro-statyw-neq5?from=listing.... no i super właśnie tyle z mojego czytania internetu, wiem jaki montaż chcę na 100%.... hmm

b) teraz chyba kamerka ccd, na pewno monochromatyczna.... ale jaka, co mi wystarczy?

c) tuba....... bijcie zabijcie nie wiem, wiem że newton (nie nie chcę refraktora, lornetki, lunetki, lupy, mikroskopu) i teraz jaką tubę dobrać, generalnie mówię "obserwacje głównie z terenu podmiejskiego, z możliwością weekendowych wypadów w ciemności, w tym góry bo mam niedaleko", 

 

nie szukam taniego, wędkarstwo mnie nauczło że za tanie płacę dwa razy, więc wolę wydać powiedzmy 15tyś jednorazowo a później co kilka lat poprawiać zwierciadło niż wydać 2000 stwierdzić że nie spełnia to moich oczekiwań i sprzedać ze stratą i dołożyć kolejne 2 tyś i tak w kółko macieju. być może okaże się że skoro nie chcę robić zdjęć "górom na marsie" a tylko badać natężenie jasności gwiazd albo szukać planetoid, to nie trzeba mi nie wiadomo jakiego sprzętu bo wystarczą mi do tego dosłownie pojedyncze piksle, ale gdyby okazało się że nagle złapię bakcyla na astrofoto to przynajmniej montaż będę miał odpowiedni, a kto wie może przy Waszej pomocy nie będę musiał wymieniać nic a co najwyżej dokupić tylko jakiś osprzęt.

 

Nie martwcie się pisząc ten post nie zamykam tematu poszukiwań, więc odsyłanie mnie do opcji szukaj nie ma sensu już tam byłem :P

 

pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Bardzo konkretnie - i dobrze :) Co do kamerki, to dobry stosunek powierzchni matrycy do ceny mają kamerki z sensorem CCD Kodaka 8300 - czyli SBIG 8300, QHY9 czy Atik383. Oraz taka sama powierzchnia matrycy, tylko nieco więcej pikseli mają kamerki CMOS takie jak ASI1600, QHY163M czy Atik Horizon. CMOS jest o tyle bardziej uniwersalny, że posłuży też do filmowania planet, czy wideo astronomii. 

A teleskop, hm, jeśli koniecznie newton, to na HEQ5 komfortowo będzie z newtonem 6", czyli jakiś 150/750. 8" f/4 też od biedy da radę, ale to już będzie wyzwanie przy wiaterku. Piszę tu o astrofotografii z dłuższymi czasami - do wizualnych obserwacji nie będzie problemu z 8" newtonem na HEQ5, tylko że... obserwacje wizualne teleskopem newtona na montażu paralaktycznym nie są zbyt wygodne. Są mało wygodne. 

Ale w takim razie może montaż EQ AZ - czyli 2 w 1. Do wizuala w trybie azymutalnym, a do fotografii w paralaktycznym? Wtedy nie ma kombinacji z okularem newtona celującym w ziemię albo pod pachę. 

https://deltaoptical.pl/montaz-hybrydowy-az-eq5-statyw-neq5

https://deltaoptical.pl/montaz-hybrydowy-sky-watcher-az-eq6-synscan-gt

AZEQ5-2.jpg_image.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolega myśli o zmiennych i kamerze, to na pewno chodzi o fotometrię. Wtedy jest uzasadnione, że chodzi o dużą średnicę, a więc i Newton. Dużo zależy też jakie obiekty interesują - rzędu 6-9 mag, 9-13 czy 13-17. Duże czy małe zmiany blasku. Może jakiś konkretny typ zmienności. Sam korzystam z obiektywu o średnicy 107mm oraz kamery ASI178MM-c i na chwilę obecną uzyskuję dokładność ocen (dla pomiarów 5 min):

9 mag: +/- 0.003 mag

10 mag: +/- 0.005 mag

11 mag: +/- 0.008 mag

12 mag: +/- 0.012 mag

13 mag: +/- 0.02 mag

14 mag: +/- 0.035 mag

15 mag: +/- 0.05 mag

16 mag: +/- 0.1 mag

17 mag: +/- 0.15 mag

Do słabszych nie potrafię sięgnąć obecnym zestawem. Jeśli taka dokładność wystarczy, to nie trzeba pchać się w wielkie lustro, które będzie wymagające dla montażu. Atik383 będzie uniwersalnym rozwiązaniem, choć warto pomyśleć właśnie o ASI1600 / QHY163. Nigdy nie miałem kamery CCD, a efekty kamer CMOS zadowalają na tyle, że nie zastanawiam się w ogóle nad CCD. W moim przypadku bardziej ogranicza mała średnica i montaż :D

Spodziewam się, że HEQ5 bez problemu poradziłby sobie z 8" f/5. Na f/4 to też rozwiązanie, ale ostatnio bardziej skłaniam się ku f/5 nie chcąc ponownie denerwować się z powodu kolimacji. Taką średnicą powinno wychodzić jeszcze dokładniej niż obecnie sięgam. 10" raczej nie zalecam, chyba że myślałbym o fotometrii metodą lucky imaging. Ale to już górna półka, gdyż wchodzi masa innych problemów i kompromisów. Nie dla początkujących. Pamiętaj tylko o korektorze komy :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za odpowiedzi, teraz postaram się ustosunkować do tego co przeczytałem...

kolego Wega, odpowiedź dlaczego newton jest w poście od kolegi Regulus, a co do zlotów... mam nadzieję zaliczyć kilka w przyszłym roku, może też jakieś rodzinne wycieczki w kierunku obserwatoriów w których mógłbym przy okazji zaczerpnąć porady, spokojnie na pewno nie kupię sprzętu w 15 minut :) (jestem w trakcie budowy, kto przeżył ten wie)

kolego Jolo muszę trochę poczytać żeby móc odpowiedzieć bo generalnie wbiłeś mi ćwieka z montażem EQ AZ i jako nowicjuszowi już się świeci lampka że mógłbym wygodnie prowadzić obserwacje wizualne jak i foto, ale nie wiem jakie są "ale" w rozwiązaniu 2in1, dlatego muszę się dokształcić. ( ale możliwość montażu 2 tub w trybie azymutalnym to coś interesującego) 

kolego Libmar96, tak jak mówisz... piszesz, chodzi właśnie o fotometrię, a co dokładniej chciałbym obserwować?? Na 100% zaćmieniowe, może się nie znam ale chyba są jednym z łatwiejszych obiektów do obserwowania i fotometrii choćby przez wzgląd na dostępność danych o tym kiedy które warto obserwować, a dane uzyskane w tych obserwacjach mogą być dla kogoś użyteczne, Atik383 hmmm a co z np. Atik 428 EX, zauważyłem że ma gorsze chłodzenie i mniejszą rozdzielczość ale też mniejszy rozmiar piksela, ale chyba chodzi tu o rodzaj matrycy i jej efektywność kwantową... chyba (muszę się doszkolić).... dodatkowo większa rozdzielczość atik 383L pozwoli łatwiej łapać gwiazdy porównania (o ile dobrze to rozumie),

co do samych obiektów nad których chciałbym się skupić to pogłowie oprócz zaćmieniowych chodzą mi zz ceti ponieważ mają krótki czas oscylacji więc przy naszych warunkach obserwacyjnych nawet w jedną noc można zebrać sporo danych ale zmiany blasku są niewielkie więc trzeba być bardzo precyzyjnym, dodatkowo jeszcze się nie natyle orientuje czy w ogóle przy tak krótkich czasach oscylacji będę w stanie efektywnie je obserwować i zajmować się ich fotometrią, super byłoby też mieć możliwość obserwacji gwiazd nieregularnych ale czy byłbym w stanie?

generalnie teraz biorę się za artykuły dotyczące samej mechaniki fotometrii i mechaniki jej prowadzenia w celu uzyskiwania dobrych danych, jeśli macie jakieś ciekawe publikacje to wszelkie sugestie będą mile widziane,

a tak na marginesie czy np. https://deltaoptical.pl/teleskop-do-gso-8-f8-m-lrs-rc-ota-carbon-2?from=listing  zdałby egzamin? konstrukcja usuwa problem komy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atik 383L+ ma duży sensor, co jest dużą przewagą. O efektywności kwantowej i szumie nie wypowiem się, nie jestem ekspertem.

Musisz chyba lepiej przemyśleć swoje cele :) Zaćmieniówki to fajne cele i takich jest pełno, z kolei ZZ Cet to wysoka półka. Chyba trudniejsze niż tranzyt egzoplanety (przynajmniej dla mojej średnicy 4"). Sprawdzałeś może ile jest takich obiektów? AAVSO podaje mi, że jest takich niewiele i mają po 14+ mag. Jeśli interesują Cię jasne zmienne, które mają krótki okres i w miarę dużą amplitudę, przeszukaj typ HADS oraz DSCT.

Podlinkowany przez Ciebie teleskop ma blisko dwukrotnie dłuższą ogniskową i ~3x mniejsze pole niż f/5. Koma nie będzie stanowiła takiego problemu w f/5, jak zastosujesz korektor komy. Moim zdaniem nie ma sensu, jeśli myślisz o fotometrii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Shmitu88 napisał:

(...) generalnie teraz biorę się za artykuły dotyczące samej mechaniki fotometrii i mechaniki jej prowadzenia w celu uzyskiwania dobrych danych, jeśli macie jakieś ciekawe publikacje to wszelkie sugestie będą mile widziane,

Na pewno warto zacząć od podręcznika AAVSO https://www.aavso.org/ccd-photometry-gude - tym bardziej, że od jakiegoś już czasu przetłumaczony jest na język polski. Podręcznik na pewno odpowie na wiele Twoich pytań, łącznie z tymi, których jeszcze nie zadałeś :) Ale również sprzętowych - jeśli chodzi o dobór kamery, teleskopu, pola widzenia i badanych obiektów. 

Jeśli nie boisz się języka angielskiego, to mogę Ci podać jeszcze kilka ciekawych i przystępnie napisanych pozycji. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie ten podręcznik teraz przerabiam, co nieco już tam wiem, generalnie jak go zakończę to będę chciał się zająć fotometrią na sucho, tzn. sprawdzić podane w nim programy, ewentualnie może uda mi się dogadać z kimś żeby udostępnił mi jakieś swoje zdjęcia na których mógłbym się pouczyć, czy po prostu znajdę jakieś gotowce w sieci, wiem że gram praktyki lepszy od kilograma teorii :) więc na spokojnie sobie wszystko będę ogarniał, przecież niebo nagle nie zgaśnie, więc pośpiech niema sensu:) co do samego sprzętu również na chwilę obecną nie mam pytań, wszystko opiera się na solidnym montażu z tubą 8" i atik 383l, żona nawet stwierdziła że mógłbym sobie na stałe postawić małe obserwatorium za domem i codziennie wieczorem ogląda ze mną programy astronomiczne bo stwierdziła że chce wiedzieć o czym do niej mówię haha więc jest dobrze, 

kolega Jolo obserwuje tranzyty egzoplanet z przydomowego ogródka więc może kiedyś i mi się uda, długa droga do tego ale puki nie skończę budowy mogę skupić się tylko na teorii i nauce fotometrii, jeśli oprócz podręcznika AAVSO

 

jeśli macie jakieś sugestie odnośnie innych materiałów które warto przejrzeć to śmiało podsyłajcie (nie boję się angielskiego), generalnie wiem że ciężko będzie się zająć fotometrią nie dysponując żadnymi materiałami, ale może macie jakieś propozycje jak mógłbym rozwiązać ten temat w sprytny sposób, 

będę wdzięczny za wszelkie sugestie

 

(nie mogę edytować poprzedniego postu, więc prośba do moderatora o sklejenie tych 2 postów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, czyli jak rozumiem sprzęt już zakupiony i u Ciebie? No to super :)

Na forum w dziale https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/43-portale-i-programy-astronomiczne/ mamy trzy tutoriale o darmowym programie MuniWin. Jest stosunkowo prosty w obsłudze, a z jego pomocą można zrobić już bardzo wiele - od poszukiwania gwiazd zmiennych, obserwacji gwiazd długookresowych, po szybkie cefeidy, czy krzywe zmian blasku asteroid i egzoplanet też. 

Na początek mogę ze swej strony polecić obserwacje krzywych zmian blasku asteroid czy szybkich zmiennych (np typu Delta Scuti). To bardzo wdzięczne obiekty:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11547-13-egeria-fotometria/
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/11583-gwiazdy-typu-delta-scuti-krzywe/

Na stronie http://alcdef.org/ można znaleźć informacje o okresach obrotu asteroid - wystarczy sprawdzić np w CdC które są dobrze tej nocy widoczne i zacząć działać. Z kolei na stronie http://var2.astro.cz/ETD/predictions.php?delka=18&submit=submit&sirka=51 jest baza danych egzoplanet, gdzie można sprawdzić co tej nocy będzie dostępne. 

Z książek mógłbym polecić:

  • The Sky is Your Laboratory, Robert Buchheim
  • A Practical Guide to Lightcurve Photometry and Analysis, Brian D. Warner
  • Scientific Astrophotography, Gerald R. Hubbell

Nie dam rady napisać którą najbardziej :) Każda jest trochę o czym innym, ale każda mi bardzo przypasowała. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)