Skocz do zawartości

12x50 albo 12x56


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Wspomniałem już w wątku mikołajkowo-podchoinkoprezentowym, że chciałbym nabyć lornetkę o dwunastokrotnym powiększeniu do oglądania nieba "z ręki", bez statywu. Póki co jako podręczna lornetka służy mi Zen-Ray Summit 10x42, ale zamierzam zostawić ją sobie na wakacyjne wycieczki (jest bardzo poręczna, małżonka i dzieci też lubią sobie przez nią popatrzeć na krzyż na Giewoncie, turystów na Trzech Koronach, czy Sokolicy. Ja też lubię :-)
Ale do spoglądania w niebo chciałbym jakiejś mocniejszej lornetki. Budżet to max 2-2.5 kzł, więc Leica Ultravid odpada, Nikon 12x50 SE raczej też. Od jakiegoś czasu przeglądam wątki, wpisy szanownych Kolegów i skłaniam się ku modelowi Kowa Prominar 12x56.
Jakie inne lornetki w tym zakresie apertur i tym powiększeniu moglibyście mi zarekomendować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interesujące pytanie, jestem ciekaw co ostatecznie wybierzesz.

Ja używam APM 12x50ED ale do obserwacji z ręki to ona za ciężka ale zawieszona na żurawiu daje sporo frajdy. Jestem z niej umiarkowanie zadowolony ale prędzej czy później wymienię na coś innego. Takie 12x56 wydaje się być dość uniwersalne jako dodatek do dużej lornety, te 6mm obiektywu to jednak sporo więcej. A takie 10x42 byłoby chyba dobrym dodatkiem do średniej np 16x70.

Póki co nie wiem w którą iść stronę, kompletny brak pogody w moich stronach skłania do rozmyślań, czasem myślę że najlepiej będzie sprzedać wszystkie klamoty i kupić kalejdoskop :). Ostatnie sensowniejsze obserwacje to gdzieś wczesną jesienią miałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już została wymieniona lorneta 16x lub inna duża i lornetka 10x z ręki, to ja poszedłbym w pow. 7x.8x/42 

Wolałbym mieć pole ok. 7.7 stopnia,  przy pow. 8x i stabilniejszym obrazie gwiazd. Dłuższe i przyjemniejsze obserwacje.

Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Lornetka o pow. 12x daję się utrzymać z ręki owszem, ale przy oglądaniu naziemnych obiektów. Gwiazdy to raptem kilka sekund w miarę stabilnego obrazu.

Jakiekolwiek podparcie przy takim powiększeniu zwiększy zasięg i przyjemność z obserwacji.

 

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, krzysiek.p napisał:

...Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Lornetka o pow. 12x daję się utrzymać z ręki owszem, ale przy oglądaniu naziemnych obiektów. Gwiazdy to raptem kilka sekund w miarę stabilnego obrazu.

Jakiekolwiek podparcie przy takim powiększeniu zwiększy zasięg i przyjemność z obserwacji.

Właśnie. Zależy, co rozumiemy pod określeniem"obserwacje z ręki". Jeśli ktoś próbuje patrzeć w niebo, stojąc z zadartą głową i po prostu trzymając lornetkę przy oczach, to rzeczywiście długo nie wytrzyma i wiele nie zobaczy. Wystarczy jednak usiąść na foteliku z opuszczanym oparciem i podłokietnikami a sytuacja będzie zupełnie odmienna. Lornetka trzymana rękami podpartymi w łokciach oraz sama oparta o oczodoły jest na tyle stabilna, że zapewnia dostrzeżenie naprawdę słabych obiektów. Oczywiście do rozdzielania gwiazd podwójnych to się nie nadaje, ale do dostrzeżenia np Trypletu Lwa jak najbardziej.

  • Like 4
  • Thanks 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Jeśli już została wymieniona lorneta 16x lub inna duża i lornetka 10x z ręki, to ja poszedłbym w pow. 7x.8x/42 

Wolałbym mieć pole ok. 7.7 stopnia,  przy pow. 8x i stabilniejszym obrazie gwiazd. Dłuższe i przyjemniejsze obserwacje.

Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Lornetka o pow. 12x daję się utrzymać z ręki owszem, ale przy oglądaniu naziemnych obiektów. Gwiazdy to raptem kilka sekund w miarę stabilnego obrazu.

Jakiekolwiek podparcie przy takim powiększeniu zwiększy zasięg i przyjemność z obserwacji.

 

Idąc tym tropem proponuję zwrócić uwagę na nieco mniej typowe parametry, które właśnie w astro dobrze się sprawdzają. Mam na myśli lornetki Kowa Genesis 8,5x44 - niestety "trochę" droga i Ecotone Kamakura 8,5x45 - mieści się w zakładanym budżecie. Niedawno pisałem o niej, zainteresowanych zapraszam do lektury:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2103

  • Like 3

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Idąc tym tropem proponuję zwrócić uwagę na nieco mniej typowe parametry, które właśnie w astro dobrze się sprawdzają. Mam na myśli lornetki Kowa Genesis 8,5x44 - niestety "trochę" droga i Ecotone Kamakura 8,5x45 - mieści się w zakładanym budżecie. Niedawno pisałem o niej, zainteresowanych zapraszam do lektury:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2103
Pawle odkopię temat bom ciekaw, wybrałeś coś?

Wysłane z mojego SM-A300FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)