Skocz do zawartości
Paweł Trybus

12x50 albo 12x56

Rekomendowane odpowiedzi

Wspomniałem już w wątku mikołajkowo-podchoinkoprezentowym, że chciałbym nabyć lornetkę o dwunastokrotnym powiększeniu do oglądania nieba "z ręki", bez statywu. Póki co jako podręczna lornetka służy mi Zen-Ray Summit 10x42, ale zamierzam zostawić ją sobie na wakacyjne wycieczki (jest bardzo poręczna, małżonka i dzieci też lubią sobie przez nią popatrzeć na krzyż na Giewoncie, turystów na Trzech Koronach, czy Sokolicy. Ja też lubię :-)
Ale do spoglądania w niebo chciałbym jakiejś mocniejszej lornetki. Budżet to max 2-2.5 kzł, więc Leica Ultravid odpada, Nikon 12x50 SE raczej też. Od jakiegoś czasu przeglądam wątki, wpisy szanownych Kolegów i skłaniam się ku modelowi Kowa Prominar 12x56.
Jakie inne lornetki w tym zakresie apertur i tym powiększeniu moglibyście mi zarekomendować? 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Interesujące pytanie, jestem ciekaw co ostatecznie wybierzesz.

Ja używam APM 12x50ED ale do obserwacji z ręki to ona za ciężka ale zawieszona na żurawiu daje sporo frajdy. Jestem z niej umiarkowanie zadowolony ale prędzej czy później wymienię na coś innego. Takie 12x56 wydaje się być dość uniwersalne jako dodatek do dużej lornety, te 6mm obiektywu to jednak sporo więcej. A takie 10x42 byłoby chyba dobrym dodatkiem do średniej np 16x70.

Póki co nie wiem w którą iść stronę, kompletny brak pogody w moich stronach skłania do rozmyślań, czasem myślę że najlepiej będzie sprzedać wszystkie klamoty i kupić kalejdoskop :). Ostatnie sensowniejsze obserwacje to gdzieś wczesną jesienią miałem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli z ręki i bez statywu, to szedłbym w Kowę Prominar. Co prawda przypominam sobie, że kręciłem nosem na jej astygmatyzm i korekcję, ale miała świetną transmisję i klarowność obrazu. No i ta poręczność!
A astygmatyzm z ręki aż tak nie uwiera.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jeśli już została wymieniona lorneta 16x lub inna duża i lornetka 10x z ręki, to ja poszedłbym w pow. 7x.8x/42 

Wolałbym mieć pole ok. 7.7 stopnia,  przy pow. 8x i stabilniejszym obrazie gwiazd. Dłuższe i przyjemniejsze obserwacje.

Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Lornetka o pow. 12x daję się utrzymać z ręki owszem, ale przy oglądaniu naziemnych obiektów. Gwiazdy to raptem kilka sekund w miarę stabilnego obrazu.

Jakiekolwiek podparcie przy takim powiększeniu zwiększy zasięg i przyjemność z obserwacji.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
33 minuty temu, krzysiek.p napisał:

...Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Lornetka o pow. 12x daję się utrzymać z ręki owszem, ale przy oglądaniu naziemnych obiektów. Gwiazdy to raptem kilka sekund w miarę stabilnego obrazu.

Jakiekolwiek podparcie przy takim powiększeniu zwiększy zasięg i przyjemność z obserwacji.

Właśnie. Zależy, co rozumiemy pod określeniem"obserwacje z ręki". Jeśli ktoś próbuje patrzeć w niebo, stojąc z zadartą głową i po prostu trzymając lornetkę przy oczach, to rzeczywiście długo nie wytrzyma i wiele nie zobaczy. Wystarczy jednak usiąść na foteliku z opuszczanym oparciem i podłokietnikami a sytuacja będzie zupełnie odmienna. Lornetka trzymana rękami podpartymi w łokciach oraz sama oparta o oczodoły jest na tyle stabilna, że zapewnia dostrzeżenie naprawdę słabych obiektów. Oczywiście do rozdzielania gwiazd podwójnych to się nie nadaje, ale do dostrzeżenia np Trypletu Lwa jak najbardziej.

• Like 3
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Jeśli już została wymieniona lorneta 16x lub inna duża i lornetka 10x z ręki, to ja poszedłbym w pow. 7x.8x/42 

Wolałbym mieć pole ok. 7.7 stopnia,  przy pow. 8x i stabilniejszym obrazie gwiazd. Dłuższe i przyjemniejsze obserwacje.

Jednak nawet przy pow. 10x z ręki, obraz gwiazd trochę się ``rozjeżdża``. 

Idąc tym tropem proponuję zwrócić uwagę na nieco mniej typowe parametry, które właśnie w astro dobrze się sprawdzają. Mam na myśli lornetki Kowa Genesis 8,5x44 - niestety "trochę" droga i Ecotone Kamakura 8,5x45 - mieści się w zakładanym budżecie. Niedawno pisałem o niej, zainteresowanych zapraszam do lektury:
http://wzrokowiec.com/archiwa/2103

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta