Skocz do zawartości

Fotografowanie satelitów


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

O! I bardzo ciekawy wątek! Zachęcam wszystkich do obserwacji przelatującej  międzynarodowej stacji kosmicznej ISS Alfa ale takze ciekawych satelitów jakimi sa satelity Iridium. Iridum, satelity telefoni satelitarnej posiadają trzy anteny które bardzo silnie odbijaja światło słoneczne, powodując błysk tzw. flarę widoczną na ciemnym niebie. Obliczenia takich flar mozna dokonac na stronie http://www.heavens-above.com/ tutaj po zalogowaniu się i wpisaniu swoich współrzędnych program oblicza o której godzinie i w jakim miejscu na niebie będziesz widział ze swojego podwórka właśnie taką flarę. Zamieszczam tu swoje trzy fotki na pierwszej widać przelatującą stację kosmiczną pod jasno świecącym Jowiszem. Na drugiej lecą dwa obiekty pierwszy to ISS a za nią prom Dicovery z 09-09-2009 roku. I ostatnia fotka to własnie flara satelity Iridium która miała jasnośc jakieś -6 mag.

post-80-137699790458_thumb.jpg

post-80-137699790467_thumb.jpg

post-80-137699790474_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Ja właśnie próbuję fotografować to co lata :) ISS też mam jednak to co chciałbym zobaczyć to bez teleskopu raczej pobożne życzenia... przeloty ISS troszkę mi już spowszedniały ale zaczynam przyglądać się Iridium. Na razie wyszedłem z domu z aparatem o 2 w nocy (od 1:45:xx do 2:02:00) i zaobserwowałem tylko satelitę jednak flary nie było  a niby powinna być o 1:59:12 w mojej lokalizacji. Czy mogłem to przeoczyć stojąc np 50 m dalej od wskazanej lokalizacji (sądzę, że nie ale zapytać trzeba)?

Czy do astrofotografii używa się jakiś uchwytów na aparaty do teleskopów? Wydawało mi się ze głównie używa się przejściówek do aparatów np M42, EOS, T2 etc w połączeniu z teleskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

jest program CalSky. http://www.calsky.com/cs.cgi  Po wprowadzeniu swoich współrzędnych program oblicza przejścia satelitów na tle Słońca, Księżyca lub obok planet. Przy odrobinie szczęścia centrum takiego przejścia moze akurat wyjść u nas na podwórku lub tzreba zapakowac sprzet i podjechac kilka kilometrów. Tak własnie zrobilismy dzis i udało się. To była nasza pierwsza próba takiej obserwacji. Uwazam że udana:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. dzięki :) a teraz potrzebował bym informacji jakim teleskopem zdjęcia były zrobione, czasy, iso, jakim aparatem, ogniskowa itp.  ;)

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok niema sprawy. Sposób i sprzęt do zrobienia tych fotek nie jest nadzwyczajny:) Teleskop TAŁ 100/RS bez prowadzenia, podpięty do okularu (za pomocą adeptera)  aparat cyfrowy Canon A580. Na 2 minuty przed spodziewanym przelotem włączyłem w aparacie nagrywanie filmu AVI. Gdy miałem już nagranie przelotu, wrzucam filmik do programu VirtualDub który rozbija mi film na poszczególne klatki. Podczas 0,6 sekundowego przelotu wyłuskałem 13 klatek na których widać stację na tle Słonca. Mozna potem taką klatkę jeszcze lekko podrasować w jakimś programie graficznym i TA DAAA! Gotowe. Następnym razem mam zamiar zastosować silniejsze powiększenie aby uzyskac więcej szczegółów stacji ale tym razem nie chciałem przekombinowac bo to była moja pierwsza próba takiej rejestracji. Juz kiedyś sfilmowałem stację na tle Ksieżyca ale wtedy odbywało się to 15 st. nad horyzontem więc stacja była pod dużym kątem i szczegółów nie było za wiele. Pozdrawiam i mam nadzieję ze zainteresuję tym wiecej osób, a warto spróbować bo radość z udanej próby była duza!:)

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

Jak się okazuje nawet podczas zachmurzenia mozna robic zdjęcia satelitom. Flara satelity Iridium 45. Według programu heavens-above satelita miał się pojawić o 21:45 :43, 11* nad północnym horyzontem i wywołac flare jasności -6mag. Tak tez się stało, niedokładnosc mojego zegarka spowodowała że nie zdązyłem zrobic zdjęcia od poczatku rozbłysku lecz kiedy juz trwał zabrakło ok 15 sekund. Nic to, nastepnym razem sie uda :)

post-80-137699800631_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Margor55 stajesz się wytrawnym łowcą satelitów  ;)

Ja dla porównania jakiś czas  temu chwyciłem "je" aż dwie  na tle pewnej galaktyki  ;)

post-2-137699802379_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio byłem zaskoczony gdy podczas jednej około 3 godzinnej sesji załapało sie w tym samym miejscu 8 przelotów, tego ósmego trzeba mocno wypatrywac ale jest.

Zwróćcie uwage na prawy dolny róg - przecinają się tory trzech przelotów prawie w jednym punkcie.

Jakość zdjęcia taka sobie ale wyciągnąłem to celowo mocno żeby uwidocznić przeloty.

post-118-137699802532_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś o 4.02 kiedy już smacznie spałem a automat wypalał zaprogramowane fotki coś jasnego przecięło galaktykę M81 zdjęcie zrobione już o świcie kiedy niebo było  dość jasne  - temu kto odgadnie co to jest stawiam piwo  ;) (zastrzegam ze nie znam odpowiedzi)

post-2-137699802618_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj to napewno ISS. Jedna klatka filmu z tranzytu Stacji Kosmicznej przez tarczę Słońca. Przelot nagrałem dziś 03-05-2011 w miejscowości Konin Żagański ok 4km od mojego domu. Wys Słońca nad horyzontem 22,2* Az 267* odległość od ISS 817 km, czas przelotu 2,1 sek. Sprzet zastosowany do nagrania: teleskop TaŁ 100RS filtr baadera( folia) aparat cyfrowy Canon A580. Przerwa miedzy chmurwami pozwoliła na rejestracje. Dość duża odległośc od stacji spowodowała że ISS nie wygląda zbyt imponująco ale radocha jest zawsze kiedy to obserwuje to już mój trzeci nagrany tranzyt :) Filmik z tranzytu dostępny na

You Tube:

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)