Skocz do zawartości

Fotografowanie satelitów


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

Jesienią na PTMA w Skokach obserwowaliśmy przelot  ISS w aperturze 41cm. Widziałem wyraźny kształt ogniw słonecznych i nawet poszczególne, oddzielone ich podzespoły ...kiedyś komuś dawno  zarzuciłem, że naszkicował takie coś ze zdjęcia..jak bardzo się wtedy myliłem. Taki obraz jest możliwy. Po prostu nie miałem dotychczas  takich perfekcyjnych warunków i dogodnego sprzętu do obserwacji ISS,

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj po wielu nieudanych próbach udało mi się sfotografować ISS przez teleskop  8)

issgif_xwxhexh.gif

Jakość nie powala ale zarys stacji chyba widać :)

  Robiłeś foto czy nagrywałeś kamerką?

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

W poniedziałek miałem kolejną, czwartą już sposobnośc do zarejestrowania przelotu ISS na tla tarczy Ksiezyca. Udało mi sie nagrac filmik z przelotu. Po 1,5 godzinie Stacja wróciła i wtedy postanowiłem do niej strzelić z Canona w ognisku Tała. Oto dwa zdjęcia z tego wydarzenia a cała dokumentacja filmowa na YT

13949_.bmp

post-80-137699894079_thumb.jpg

post-80-137699894083_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I precz z teoriami spiskowymi o fałszestwach NASA :D ! Piękne fotki, ja też się od dłuższego czasu czaję na jakiś tranzyt, ale albo pogody brak, albo ISS włącza swoje silniki korekcyjne i ucieka ode mnie  :'( .

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...

Z tego, co słyszałem to podobno niektórzy właśnie znajdują zdjecia flar Iridium. Konkretnie te z mniejszej ogniskowej i umieszczają je na forach jako obce statki :D. Nie wiem czy to prawda, ale nie ździwiłbym się.

Swoją drogą to jak te zdjęcia robisz? dokładnie odmierzasz czas i wtedy naciskasz spust migawki czy na chybił trafił?

Synta Dobson 8" flextube, jakieś szkiełka, jakaś folia ND5, kamerka mono PG Firefly, lidletka 10x50, ZRT-457, szczere chęci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustrzelenie nie jest oczywiscie dzielem przypadku. na stronie heavens above podany jest dokladny czas flary. musze to chyba dokladnie opisac na blogu:-)

Opisz, opisz i jeszcze tutaj na FA - zapewne większości się bardzo przyda  8) 8) 8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iridium

photo.php?photo_id=2401&full

Czas 15 sekund pozwala na zachowanie w miarę punktowych gwiazd. A samych gwiazd wychodzi nawet dość sporo.

Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz, opisz i jeszcze tutaj na FA - zapewne większości się bardzo przyda  8) 8) 8)

Na pewno to zrobie, choć Jacek Patka ciekawie, już to opisał na stronie Gwiezdnych Wrót http://astronomia.zagan.pl/news.php?readmore=2367

Ja korzystam z innej strony i opisze caly proces przygotowania, do takiego zdjęcia. To oczywiscie nic nadzwyczajnego ani trudnego, ale moze kilka osób zainteresowac i same spróbują takiego polowania.

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - Wiem, że w sieci jest prawie wszystko, ale jak mamy forum to warto by było w konkretnym dziale takie cenne porady umieszczać, były by łatwiejsze do odszukania - chłopaki wiem, że każdy dba o swoje i chce jak najwięcej ,,wejść" na swój blog czy stronę, ale przecież na końcu postu opisującego dajemy do niego link i ,,odwiedziny" nam rosną  8)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze - Wiem, że w sieci jest prawie wszystko, ale jak mamy forum to warto by było w konkretnym dziale takie cenne porady umieszczać, były by łatwiejsze do odszukania - chłopaki wiem, że każdy dba o swoje i chce jak najwięcej ,,wejść" na swój blog czy stronę, ale przecież na końcu postu opisującego dajemy do niego link i ,,odwiedziny" nam rosną  8)

Jacku, zgadzam sie z toba w kazdym słowie:) Oczywiscie ze opisze wszystko i na blogu i na naszym forum:) Obiecuje! :) Ale gorąco...
M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jak tylko uda mi się zorganizować trochę wolnego czasu i oczywiście jeżeli pogoda pozwoli spróbuje ustrzelić jakąś flarę. Jedno podejście już robiłem, niestety pojawiły się chmury i nici z tego były.

Pzdr

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jak tylko uda mi się zorganizować trochę wolnego czasu i oczywiście jeżeli pogoda pozwoli spróbuje ustrzelić jakąś flarę. Jedno podejście już robiłem, niestety pojawiły się chmury i nici z tego były.

Pzdr

Szymek, chmurwy to nie problem :)

post-80-137699931542_thumb.jpeg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak obiecałem Jackowi, zamieszczam mój przepis na flare Iridium:

Można taką flarę zobaczyć całkiem niespodziewanie, ale możemy również przygotować się do tego i zawczasu sprawdzić gdzie i o której godzinie taki błysk pojawi nam się na niebie.

Do tego celu używam strony http://www.heavens-above.com/

Aby sprawdzić, kiedy możemy zobaczyć flarę, musimy najpierw wskazać na mapie z którego miejsca będziemy prowadzić obserwacje. W tym celu klikamy w zakładkę ?select from map?(fot1)

W tym momencie pokazuje nam się mapa Google.(fot2)

Suwakiem po lewej stronie powiększamy mapę aby znaleźć naszą miejscowość i nasz punkt obserwacji.

Lewym przyciskiem myszy klikamy w ten punkt, ustawiamy znacznik i zatwierdzamy przyciskiem ?Submit? (fot3)

Teraz program już wie dla jakiego punktu na Ziemi powinien wykonać potrzebne obliczenia.

Wracamy na stronę główną i klikamy w zakładkę  ?Iridium Flares?, (fot4)

post-80-137699931558_thumb.jpg

post-80-137699931569_thumb.jpg

post-80-13769993159_thumb.jpg

post-80-137699931601_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz już otwiera nam się tabela z wyliczonymi efemerydami. (fot5)

Przeanalizujemy flarę z 31-07-2013.

Jasność błysku mamy pod hasłem ?Brightness?. Z tabeli wynika, że będzie to błysk o jasności -5,9 mag, czyli bardzo jasna flara, swym blaskiem 3 krotnie przewyższająca, planetę Wenus.

W tabeli ?Altitude? mamy podaną wysokość nad horyzontem na jakiej flara się pojawi.

Jak widzimy musimy zadrzeć głowę górę, na 45*.

Teraz ? Azimuth?, czyli błysk pojawi się w azymucie 291* WNW ( zachód, północny zachód).

W tabeli ? Satellite? podano informację o numerze danego satelity,( Iridium 58).

? Distance to flare Centre? czyli odległość od naszego punktu, do miejsca  w którym błysk będzie najsilniejszy,  8km (E). Jeśli udamy się 8 km na wschód zobaczymy tego samego satelitę Iridium 58 jak pokazuje nam błysk o jasności -8mag (Brightness at flare Centre)

Na końcu mamy podaną wartość kątową pozycji Słońca pod horyzontem w chwili błysku ? Sun altitude?

Właściwie, te wszystkie informacje powinny nam już wystarczyć aby w miarę dokładnie określić miejsce na niebie w którym 31 lipca o godz 01:20 i 49 sekund pojawi nam się satelita Iridium 58 i błyśnie nam w oczy flarą o jasności -5,9 mag.

Żeby zrobić zdjęcie wystarczy ustawić aparat na statywie, wycelować w dany punkt nieba ustawić czas otwarcia migawki np. na 20s i poczekać aż satelita zacznie pojawiać się tam, gdzie się go spodziewamy.

Aby precyzyjniej określić punkt w którym pojawi się Iridium, dokonuje jeszcze pewnego zabiegu.

W symulatorze nieba ?Starry Night? równie dobrze może być to, np. ?Stellarium?, sprawdzam sobie jakie gwiazdy w danym dniu i o danej godzinie znajdą się w azymucie 291* na wysokości 45*. (fot6)

ak widać na załączonym obrazku, flara powinna nam się rozświetlić w pobliżu gwiazdy Tau Herculis, czyli ok. 10* od gromady M13 w gwiazdozbiorze Herkulesa.

Ustawiam aparat na statywie, czas ekspozycji powiedzmy na 20 lub 30sek.  Celuje w punkt na niebie i czekam.

Jeśli mam zegarek pokazujący dokładny czas, czekam do 01:20 i powiedzmy 30sekund.

Wtedy jestem już gotowy  do strzału.

Satelita, nadlatując w dany obszar, zaczyna nam się pojawiać na kilka sekund przed błyskiem. Staje się dobrze widoczny. Wtedy wciskam migawkę aparatu ( najlepiej za pomocą wężyka lub pilota).

Satelita staje się coraz jaśniejszy i w końcu jaśnieje rozświetlając niebo aż czasami zapiera dech w piersiach.

Na zdjęciu mamy zarejestrowane gwiazdy i drogę jaką przebył satelita podczas błysku. Mam nadzieje, ze ten prosty poradnik pomoże niektórym z Was w polowaniach na satelity Iridium.

Mnie to wciągnęło?:)

Z doświadczenia wiem że, wartości, jasności błysków nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym, i tak, zdarzało mi się czekać na błysk o jasności -7mag, a doczekałem się zaledwie -2mag lub odwrotnie, czekając na flarę -2,5mag dostawałem w nagrodę dobre -6mag.

Przewidywanie jasności flary to raczej jak przewidywanie pogody, czasami się sprawdza.

Na cały artykuł o falrach zapraszam na mojego bloga: http://mrudy1212.blogspot.com/2013/07/flary-iridium-obserwacje-i-fotografia.html#links

post-80-137699931623_thumb.jpg

post-80-13769993165_thumb.jpg

M_j_Wszechswiat_Baner.jpg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz - Jesteś Wielki - zostaniesz dla potomności  8)

Pozwolisz, że w oczekiwaniu na poprawę - mam nadzieję chwilowych złych warunków - ,,spedeefię" Twoje dzieło i ,,wrzucę" do tutków astro :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)