Skocz do zawartości

Wybór lornetki - zawężony do jednego sklepu.


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Idzie zima i zastanawiam się nad zakupem jakiejś solidnej lornetki do astro. Cały myk polega na tym, że jestem ograniczony do jednego sklepu internetowego (zasługa systemu kafeteryjnego z pracy) - a mianowicie chodzi mi o cyfrowe.pl. Maksymalny budżet to około 300 zł.

Lornetki, które przykuły moją uwagę to:

- Bresser Hunter 10x50

- Delta Optical StarLight 15x70

- Celestron SkyMaster 15x70

- Celestron UpClose G2 8x40

 

Jak widać nadal nie mogę się zdecydować czy iść w mniejsze i poręczniejsze rozmiary czy jednak zdecydować się na lornety na statyw. Główne pytanie brzmi więc czy do kwoty ~300 zł da się kupić większy kaliber czy skupić się na czymś zgrabniejszym?

 

 

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dostepnych obecnie lornetek w tym sklepie wybrałbym chyba Olympusa DPS 1 7x35 lekką i poręczną, z przyjemnym dużym polem widzenia i uniwersalnym, a przy tym optymalnym w mojej ocenie powiększeniem 7x (małe drgania = stabilny obraz = większa przyjemność z obserwacji i większa ilość dostrzegalnych szczegółów). Zaś duże pole widzenia, dające panoramiczne obrazy nieba w szrokiej persektywie to dla mnie kwintesencja obserwacji lornetkowych. Cena 299 zł, a więc mieści się w budżecie. Te lornetki zbierają całkiem pozytywne opinie. W opisie jest, że optykę mają na szkłach bk-7, które powszechnie uchodzą za gorsze od Bak-4, ale czytałem, że  nowsze lornetki z tej serii maja już pryzmaty ze szkła Bak-4. W każdym bądź razie są one powszechnie chwalone za dobrą jakosć obrazu i bardzo dobry stosunek jakości do ceny.  Parametry 7x35 od razu polubisz i takiej małej, mobilnej, przyzwoitej optycznie lornetki będziesz często używał - do astro, do ptaków a nawet do samolotów. Na Twoim miejscu nie pchałbym się natomiast w ciężkie klamoty o dość słabej optyce typu wskazane przez Ciebie 15x70. Taki sprzęt wymaga statywu, co podraża koszty inwestycji i zniechęca do częstych obserwacji, a w porównaniu z ww. 7x35 patrzy się przez nie jak przez dziurkę od klucza. Uważam, że Bresser Hunter 10x50 również będzie gorszym wyborem od Olympusa 7x35.  Celestron UpClose G2 8x40 z ceną 154 zł za nówkę ociera się o klasę bazarową i nawet nie brałbym go pod uwagę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiesz na temat lornetki Delta Optical Entry 8x40? Są szkła BaK4, przyzwoite pole widzenia (8,2 st.) i ciut większa średnica obiektywu. Cena niższa a i firma bardziej kojarzy się z astro ;)

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oberst napisał:

A co powiesz na temat lornetki Delta Optical Entry 8x40? Są szkła BaK4, przyzwoite pole widzenia (8,2 st.) i ciut większa średnica obiektywu. Cena niższa a i firma bardziej kojarzy się z astro ;)

Miałem kiedyś Delta Optcical Entry, ale 10x50. O ile w dzień optycznie nie odstawała zbytnio od Nikona Action EX 10x50 za 779 zł z jego lekko zażółconym obrazem, to  w nocnych obserwacjach astro w porównaniu z Nikonem była już totalna padaka. Pamiętam, że obrazy gwiazd dawała na poziomie taniej lornetki z Lidla za 100 zł. Do astronomii zdecydowanie nie polecam, natomiast w dzień była w granicach przyzwoitości. Ale do takich wniosków doszedłem dopiero po spojrzeniu nocą przez Nikona. Spojrzawszy przez DO Entry i Nikona EX tylko w dzień, przyznaję, że nie widziałem sensu wydawania kilkuset złotych więcej za Nikona. Natomiast w nocy to w moim odczuciu różnica kilku klas - na niekorzyść DO Entry.  Olympusy podobno są porównywalne z Nikonami EX, ale opieram się na opiniach przeczytanych na forach. Osobiście ich nie porównywałem. Nie patrzyłem też przez Olympusa 7x35 ani 8x40. Z lornetkami jest generalnie tak, że Twój sprzęt jest mistrzostwem świata, dopóki nie spojrzysz przez lepszy. :) 

Samą średnicą obiektywu  (np. 40mm vs 35mm) się nie sugeruj, ponieważ tutaj istotna jest tzw. źrenica wyjściowa, a  więc średnica krążka światła wpadająca z soczewki lornetki do oka.  Ogólna regułą jest taka, że im większa źrenica, tym bardziej lornetka nadaje się do obserwacji nocnych, w tym astronomicznych. Oblicza sie ją dzieląc średnicę obiektywu przez  powiększenie (np. 35 : 7 w przypadku lornetki 7x35). A więc  lornetki 7x35  do astro ze źrenicą 5mm są tak samo jasne jak 8x40, mimo mniejszych obiektywów.  Za optymalne uchodzą  te ze źrenicą ok. 7mm (np. DO Silver 7x50, ale tutaj problemem może być najczęściej małe pole widzenia przy tych parametrach). Natomiast jak przeczytasz w ofercie sklepu, że np. lornetka  25x70  świetnie nadaje się  do astronomii, ponieważ ma duże powiększenie i duże obiektywy, to musisz potraktować to z przymrużeniem oka dosłownie i w przenośni. Przy źrenicy wyjściowej zaledwie 2,8mm i kiepskiej optyce to przepis na  obserwacyjną porażkę.  Taka lornetka jest na tyle "ciemna", że gwiazdy ledwo w niej widać i w nocy będzie się ona nadawać w zasadzie  tylko do obserwacji Księżyca. Żeby cokolwiek wycisnąć  z lornetki o takich parametrach w warunkach nocnych musi mieć ona dobrą optykę, czyli kosztować jakieś 10x więcej niż te  oferowane w sklepach za 300zł - 400 zł. 

PS

Olympus 8x40 jest wprawdzie na stronie  cyfoowe.pl - ale z informacją, że brak w sprzedaży 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W podanym przedziale cenowym, również wybrałbym Olympusa DPS I 7x35 albo 8x40.

PS. Jeśli chce Ci się chwilę pobawić, to możesz zapłacić bonami, zwrócić lornetkę i powinieneś otrzymać już za to gotówkę. Wtedy nie będziesz zmuszony do kupna w jednym sklepie.

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Nie, aż takim januszem biznesu nie jestem ;)

 

Tak sobie przeczytałem wszystkie posty tutaj i zdałem sobie sprawę z tego, że nie wspomniałem że mam przecież statyw na którym mógłbym osadzić lornetę 15x70 ;) Czy w takim wypadku ten Celestron z pierwszego posta nie byłby niezłym wyborem na zimne noce kilku najbliższych miesięcy? Opinie o nim są od przeciętnych do tych całkiem pochlebnych.

 

PS: Tego Olympusa mam już w koszyku przyszykowanego, ale jak ktoś mi napisze, że Celestron spoko to zawsze mogę zrobić podmiankę :P

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez miałem taki problem z doborem lornetki i chciałem kupić  Delta Optical StarLight 15x70 ale po dłuższym przestudiowaniu forum, postanowiłem kupić to co polecali chłopaki w innych tematach mianowicie Nikon Action EX 12x50 i jestem na maksa zadowolony obraz żyleta ostry do samych krawędzi, lornetka warta swojej ceny! Przemyśl jeszcze zakup takiego sprzętu chłopaki dobrze Ci radzą dorzuć jeszcze trochę kasy odczekaj.

 

PS. z tego co pamiętam lepiej kupić Delta Optical niż Celestron, bo po mimo że dużo się nie różnią to kwestia gwarancji-serwisu Delta może być lepszym wyborem.

SW 200/1000 OTAW, ,Nikon Action EX 12x50 CF, Tento 10x50, foto ==> Sony Alfa 350 + Sigma 105 2.8 EX.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.12.2017 o 19:43, Oberst napisał:

Tak sobie przeczytałem wszystkie posty tutaj i zdałem sobie sprawę z tego, że nie wspomniałem że mam przecież statyw na którym mógłbym osadzić lornetę 15x70 ;) Czy w takim wypadku ten Celestron z pierwszego posta nie byłby niezłym wyborem na zimne noce kilku najbliższych miesięcy? Opinie o nim są od przeciętnych do tych całkiem pochlebnych.

 

Jeżeli lubisz klęczeć na śniegu, aby  prowadzić obserwacje obiektów położonych w okolicach Zenitu, przez lornetkę dającą żółtawy zafarb gwiazd ze względu na kiepskie warstwy przeciwodblaskowe, to ta opcja ze statywem będzie OK :) Tylko musisz ubierać się ciepło, aby Ci się ten Celestron 15x70 z jego legendarną jakością nie rozkolimował od drżenia rąk na mrozie. Cool

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym bardziej, że DPS I 7x35 można kupić fakt, że używaną ale w dobrej cenie. Myślę, że można by się potargować i zejść z ceną parę pln. A jak dziecku się znudzi, to lornetka jest na tyle przyzwoita, że zawsze przyniesie sporo frajdy - https://www.olx.pl/oferta/lornetka-olympus-7x35-dps-i-CID767-IDq63nw.html#

PS. Przykładowa oferta, nie znam tej osoby.

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)