Skocz do zawartości

Obserwacje w grudniowy wieczór


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

   Po niemal dwumiesięcznej przerwie wczoraj wieczorem udało mi się spędzić kilkadziesiąt minut spoglądając na gromady otwarte późnojesiennego nieba. Wybrałem się na moją główną miejscówkę na podwórku w Goździe k/Kielc, co okazało się dobrym wyborem, gdyż osłonięty od silnych podmuchów wiatru zabudowaniami gospodarczymi mogłem w miarę komfortowo obserwować. Co prawda musiałem się pogodzić z wszędobylskim dymem z kominów, który wespół z lekką mgłą bardzo degradował niżej położone fragmenty nieba, ale na cel wziąłem tym razem Perseusza, który wznosił się już wysoko i niebo było tam bardzo przyzwoite. Korzystałem wyłącznie z Pocket Sky Atlasu i lornetą 33x141 udało mi się z przyjemnością odświeżyć sobie widok gromad otwartych w tej konstelacji. Ba, trafił się nawet obiekt, na który spojrzałem po raz pierwszy. Poniżej zamieszczam wpis z dziennika obserwacyjnego, niemal słowo w słowo. Wklejone grafiki pochodzą ze strony sky-map.org

   Sesja 512. 07.12.2017 1825-1950. Gózd, niebo przyzwoite, trochę zamglone, momentami szwendał się cirrus, SQM-L 20.80, +2 C. BR-141, okulary 33x.
Najpierw spojrzałem na Chichotki, na bardzo przejrzystym w tym miejscu niebie pod NGC 884 wyraźnie wyodrębniały się niewielkie, ciemne obszary. Być może to jakieś ciemne mgławice, nieoznaczone w Interstellarum, a może po prostu nie ma tam gwiazd i już :-) 
NGC 957 (7.6m, 10') ładna gwiazda podwójna o dużej różnicy jasności, a wokół niej skupione liczne słabe gwiazdy. 
imgcut?survey=DSS2&img_id=all&angle=0.15
Trumpler 2 (5.9m, 20') duża, bogata, przypomina zwiniętą wstążkę którą niekiedy (czarną) oznacza się flagę na znak żałoby, jasna, żółta gwiazdka w środku, śliczna gromada.
tr2.jpg
M76 - przy 33x mała, wyraźne podwójne jądro zanurzone w mgiełce. Po włożeniu filtrów NBP zaświeciła jaśniej.
M34 - piękna, bogata w białe gwiazdy
NGC 1245 (8.4m, 10') okrągła mgiełka, z której wyskakują liczne, słabe gwiazdy, bardzo ładna
5w6rbJ9.jpg
NGC 1528 (6.4m, 18') duża, bogata, przypomina kształtem serce
G6YDHwh.jpg
NGC 1513 (8.4m, 12') mała, niepozorna, skupiona, dostrzegłem 6 pojedynczych gwiazdek
rBpaGPt.jpg
NGC 1545 (6.2m, 12') słabe gwiazdki skupione wokół trójkąta jasnych, najjaśniejsza z trójkąta ma piękny, żółty kolor
YooZJhJ.jpg
NGC 1582 (7.0m, 24') pierwszy raz zaobserwowana, duża, bogata w słabe gwiazdy, a ok. 10 jasnych okłada się w rozciągniętą literę S
pjqu2D4.jpg 
NGC 1342 (6.7m, 17') ładna, wygląda jak zwinięty wąż patrzący na obserwatora dwojgiem jasnych, białych oczu, super!
tGoVB0A.jpg
NGC 1664 (7.6m, 18') już w Woźnicy, na pograniczu z Perseuszem. Nad jasną gwiazdą, niewielka, skupiona, sporo słabych gwiazd.
nkr0PIC.jpg
NGC 1499 "Kalifornia" - widoczna wyraźnie z filtrami NBP. Ładnie odcinają się dłuższe boki "prostokąta" mgławicy nad gwiazdą Ksi Per, krótsze boki rozpływają się w tle nieba. Wpatrując się dłużej dostrzegłem podłużne pojaśnienia wybijające się z mlecznego tła mgławicy. Świetny widok, choć trzeba oglądać po kawałku (pole widzenia okularów 33x to 2 stopnie, a mgławica ma rozmiary w przybliżeniu 2.7 x 0.7 stopnia)
Na zakończenie sesji jak zwykle spędziłem kilkanaście minut podziwiając perełki jesiennego nieba, widok wysoko świecącej M33 z jądrem i grubym ramieniem spiralnym, ogromnej M31 z towarzyszkami, tria eMek w Woźnicy, Plejad z Mgławicą Merope i bardzo lubianej przeze mnie Mgławicy Krab wynagrodził długie tygodnie niepogody i naładował akumulatory na nadchodzące pochmurne noce i dni. To była moja sesja nr 19 w 2017 roku. Czy uda się zrobić dwudziestą? Mam nadzieję, a sobie i wszystkim jak zwykle życzę...

... czystego nieba!

Paweł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również wziąłem wczoraj na warsztat kilka gromad otwartych, w tym dwie takie, których nigdy wcześniej nie obserwowałem. Warunki były słabe - wiało jak cholera, przez co temperatura odczuwalna wynosiła pewnie kilkanaście stopni poniżej zera, oczy łzawiły, a teleskop niemiłosiernie drgał, uniemożliwiając w zasadzie przejście na wyższe powiększenia. Seeing też był tragiczny, a zalegający na Podhalu śnieg znacząco zwiększał LP od okolicznych miejscowości. Niemniej, udało mi się wyłuskać IC 1311 w Łabędziu (5.0', 13.1 mag) - znajdującą się niecałe 2.5 stopnia od Sadra niepozorną "kaszkę", z której bardzo nieśmiało wyskakiwały pojedyncze, słabe gwiazdki. Gromadka jest silnie skoncentrowana (wg klasyfikacji Trumplera, bo w praktyce bynajmniej nie rzuca się to w oczy), zaś gwiazdy wchodzące w jej skład mają zbliżoną jasność. Całość otoczona jest morzem wodorowej mgławicy (raczej niewidocznej wizualnie), a na jej detekcje (gromady, nie mgławicy) trzeba poświecić dłuższą chwilę.  

ic1311-500.jpg  

źródło: https://www.noao.edu/image_gallery/html/im1250.html

Drugi z upolowanych celów - NGC 1193 w konstelacji Perseusza - także nie grzeszy jasnością (12.6mag) i nie imponuje rozmiarami (3.0'). Ta niepozorna grupka słabych słońc, przytulona do gwiazdki o jasności 7.5 mag, jest jednak znacznie łatwiejszym celem niż IC-ek 1311.

Obie gromadki są urocze, wyglądając jak skrzące się, ulotne stosiki diamentowego pyłu. 

Reszta krótkiej sesji to klasyki - emki, chichotki itede, itepe. Na bardziej wymagające cele nie było szans, choć w planach miałem sporo ciekawych galaktyk. Ale kto wie, może najbliższy nów nie jest jeszcze stracony...  

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna sesja. Ech, dziewiętnaście to ja miałem łącznie w 2016-2017 (z czego 1/3 przypadała na La Palmę). 

W dniu 12/8/2017 o 18:27, Paweł Trybus napisał:

Najpierw spojrzałem na Chichotki, na bardzo przejrzystym w tym miejscu niebie pod NGC 884 wyraźnie wyodrębniały się niewielkie, ciemne obszary. Być może to jakieś ciemne mgławice, nieoznaczone w Interstellarum, a może po prostu nie ma tam gwiazd i już :-) 

W jednej linii z obiema gromadami masz po zachodniej stronie Barnarda 201 - zupełnie nietrudnego, w twojej lornecie powinien być oczywisty.
Co do pomniejszych ciemnot, nie znalazłem żadnych oznaczeń w bezpośredniej okolicy Gromady Podwójnej (poza B201), ale faktycznie, sporo pyłów tam fruwa. W sumie, nic dziwnego, bo w ścisłej okolicy Chichotek kończy się tzw. Okno Kasjopei, czyli kawał nieba wzdłuż równika Galaktyki stosunkowo nieznacznie przepylony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)