Skocz do zawartości

Sieć


Anva

Rekomendowane odpowiedzi

Hej
Mam problem z ogarnięciem sieci domowej,wiem że na  forum są sieciowcy może ktoś pomoże.
Poniżej taki odręczny schemat co mam i jak bym to chciał podłączyć.
W skład sieci mają wchodzić 4 rutery,z czego jeden ma być jako główny (nie wiem czy dobrze go nazwałem to ten pierwszy który ma rozsiewać neta po  domu) pozostałe 2 TP Linki jako rozsiewacze (jedn w domu tam gdzie nie daje rady ten główny drugi w mojej astrobudzie)
Ten linksys ma być tylko przekaźnikiem wzmacniającym sygnał na kablu do astro budki)
Jak to wszystko połączyć to wiem,mam problem z odpowiednim skonfigurowaniem ruterów (adresów sieciowych) tak żeby się nie zakłócały (jak je poustawiać żeby stworzyć sieć)
 

Sieć.jpg

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś je podłączyć jako switche (tzn R1 podłączyć do R2-R4 nie do WAN tylko do któregokolwiek z portów 1-4) i wyłączyć DHCP na tych R2-R4? Tak żebyś miał tylko jedną podsieć, a DHCP włączone tylko na R1?

Na pewno Jacek @Zielu jak to zobaczy, to Ci od razu sypnie pomysłami z rękawa. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, wessel napisał:

To samo proponuję z tym źe nie wiem jak się zachowają w konfiguracji defoltowej te z WiFi

Właśnie tu mam zonka jak zostawiam ustawienia defoltowe to mam problemy ze zdalnym sterowaniem,wiem że trzeba jakoś postawić adresy w tych ruterach-tylko jak?

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegami. Mam u siebie zrobione podobnie. Zapomnij o portach WAN w routerach R2-R4. Tak samo wyłącz w nich DHCP. Nadaj każdemu stały IP np: 195.167.0.100 do 102. Będziesz miał łatwy dostęp do administrowania nimi. Kanały wifi "rozrzuć" tak bardzo jak się da np: 1,4,8,12.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Anva napisał:

Właśnie tu mam zonka jak zostawiam ustawienia defoltowe to mam problemy ze zdalnym sterowaniem,wiem że trzeba jakoś postawić adresy w tych ruterach-tylko jak?

Podłącz taki router bezpośrednio do kompa (przez port LAN). Ma domyślnie ustawione DHCP, więc ustawi ci się adres IP i będziesz mógł się do niego zalogować (adres oraz loginy masz w instrukcjach). Znajdź później w setup'e miejsce ustawienia adresu routera (LAN Setup lub coś podobnego). Ustaw tam odpowiedni adres. Pamiętaj też o wyłączeniu DHCP.

Edit: ten  adres R1 -> 195.167.0.1 jest trochę nietypowy. Jesteś pewien, że taki jest adres tego routera po stronie LAN ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Esku1RES napisał:

 

Edit: ten  adres R1 -> 195.167.0.1 jest trochę nietypowy. Jesteś pewien, że taki jest adres tego routera po stronie LAN ?

Jest nie typowy bo jest napisany tylko jako przykład.:)
To teraz proszę mi wytłumaczyć jakie adresy IP wpisać na poszczególnych ruterach skoro ten R1 ma 195.167.0.1      
czy będzie dobrze jak zrobię tak- R2 195.167.1.1    R3 195.167.2.1  ????
Wielkie dzięki za pomoc.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Anva napisał:

czy będzie dobrze jak zrobię tak- R2 195.167.1.1    R3 195.167.2.1  ????

Nie. Tak jak napisałem wcześniej. Zmieniasz tylko ostatni człon adresu IP. Ustaw jednak jakieś dalsze adresy. Czyli np: 195.167.0.100 do 102. Maskę podsieci masz ustawioną na 255.255.255.0

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Anva napisał:

To na tym głównym R1 zamienić na 195.167.0.100 czy pozostawić 195.167.0.1 a na R2 ustawić  195.167.0.100 a na R3 195.167.0.200 ?

Główny zostaw tak jak jest, czyli 195.167.0.1 i oczywiście musi mieć WŁĄCZONE DHCP, a pozostałe od x.x.0.100 w górę (z wyłączonym DHCP)

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Anva napisał:

One się podmieniają -jak by były wszystkie razem widoczne to by było chyba ok.

Tak jak pisał Łukasz, to jest bez znaczenia.

35 minut temu, Anva napisał:

Poza tym na tych R@ R3 nie wykrywa mi urządzeń i nie mam neta .
W LAN wpisałem stałe IP-czy dobrze?

Opisz dokładnie co ustawiłeś na tym routerze.
Wpisz w ustawieniach karty sieciowej w Windows stały numer IP, następnie podłącz się do niego (R3) i sprawdź czy wracają pingi od innych routerów (w szczególności od R4).
Czy na pozostałych routerach net chodzi ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób może zrzut ekranu ustawień sieciowych na każdym z tych urządzeń. Łatwiej będzie rozmawiać i ustalić co trzeba zrobić.

PS. Jesteś pewien co do tego zakresu IP który stosujesz? Nie wygląda mi to na prywatne.

Ustaw może tak:

R1: 192.168.0.1/255.255.255.0

R2: 192.168.0.2/255.255.255.0

R3: 192.168.0.3/255.255.255.0

R4: 192.168.0.4/255.255.255.0

Jak podrzucisz ekran z konfiguracji dhcp to powiem co gdzie i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W konfiguracji DHCP na routerze głównym powinieneś ustawić odpowiedni zakres adresów, tzn taki, żeby nie obejmował adresów ustawionych na stałe w pozostałych routerach. Czyli np pula 192.168.0.100 - 192.168.0.200, a adresy routerów z końcówkami 1-4. Chodzi o to, żeby nie przydzielać automatycznie adresów, które są już wykorzystane statycznie (na stałe).

Niestety nie znam TPLinków, w moim Asusie przykładowo jest takie podstawowe ustawienie, jak tryb pracy i po prostu wybiera się tryb AP i opcjonalnie wpisuje adres routera. Jeśli w TP jest coś podobnego, to zmień ten tryb, bo na trybie podstawowym (routera) to może nigdy nie zadziałać. No i u mnie połączenie od AP do głównego routera idzie z portu WAN :)(a może być chyba dowolny). Ale może TP ma inną filozofię.

Aha, i w konfiguracji routerów "dodatkowych", tam gdzie podajesz ich adresy, podaj też adres bramy domyślnej jako adres routera głównego.

Komputer powinien działać na adresie automatycznym, choć można dla testu dać stały.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MrOD napisał:

PS. Jesteś pewien co do tego zakresu IP który stosujesz? Nie wygląda mi to na prywatne.

Oczywiście, że tak. Kilka postów wyżej kolega @Anva wyraźnie zaznaczył, że adres, który podał jest fikcyjny (przykładowy).

Zaproponowane przeze mnie wysokie adresy 100-102 miały na celu nie wchodzić w początkowy zakres adresów nadawanych przez DHCP i nie mieszać koledze w głowie deklarowaniem teraz puli adresów. Nie to jest w tej chwili najważniejsze. Ustawianie adresu bramy dla routerów dodatkowych jest zbędne. R2-R4 działają jako switche i mają być przeźroczyste. Adres bramy oraz DNS'y końcówki i tak dostaną z serwera DHCP, czyli od R1.

  • Like 1

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też tak to działa - praktycznie w routerach "klientach" nie ma znaczenia co jest ustawione, bo port WAN nie jest podłączony, DHCP jest wyłączone i w użyciu są tylko 4 porty LAN, z których jeden jest podłączony do głównego routera. Główny router przez WAN jest podłączony do modemu, a pozostałe dwa routery działają po prostu jako switche mające "przy okazji" włączone WiFi. Jedyne rzeczy jakie mam skonfigurowane w routerach "klientach" to:

 - statyczne IP
 - wifi (SSID, szyfrowanie, hasło, kanał)

Tak jak pisze Jarek - żadnych bram nie trzeba podawać.

Jeden router to TL-WR340 a drugi to TL-WR841. Od trzech lat tak działa i nic tam przez ten czas nie ruszałem.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Więc mamy tak:
- adresy nadawane przez DHCP 192.168.0.100 - 192.168.0.199
- stałe adresy IP routerów R2-R4 to 192.168.0.20, 192.168.0.30 i pewnie 192.168.0.10 (którego nie pokazałeś)
- DHCP na R2-R4 wyłączone.
Dobrze. Ustaw jeszcze (dla porządku) na routerze głównym adresy DNS (primary i secondary, mogą być googlowskie 8.8.8.8 oraz 8.8.4.4).

Podłączaj teraz komputer KABELKIEM do poszczególnych routerów i napisz na których masz działającego neta.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, jolo napisał:

U mnie też tak to działa - praktycznie w routerach "klientach" nie ma znaczenia co jest ustawione, bo port WAN nie jest podłączony, DHCP jest wyłączone i w użyciu są tylko 4 porty LAN, z których jeden jest podłączony do głównego routera.

Dokładnie tak. Można nawet nie ustawiać na routerach żadnego stałego adresu IP, tylko wyłączyć w nich DHCP i będzie działać. Adresy IP routerów (switchów) ustawiamy TYLKO dlatego, aby mieć łatwy dostęp do ew. czynności administratorskich (np. ustawienie nowego klucza wi-fi itp).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poddawaj się za szybko :) Taka konfiguracja sieci jaką proponujemy jest naprawdę prosta.
Podsumujmy:

  • podłączyłeś wszystkie routery do głównego R1 wykorzystując tylko porty LAN
  • w routerach R2-R4 masz wyłączone DHCP

... i teraz podłączasz komputer zwykłym kabelkiem sieciowym, tak jak sugerowałem, do poszczególnych routerów (zapomnij na razie o wifi). Po kolej do każdego routera i sprawdzasz czy masz neta. I co ? Nigdzie go nie masz? Nawet kiedy jesteś podpięty pod R1 ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Anva napisał:

Hi

Neta mam, ale nie tylko chodzi mi o net

bardziej zależy mi na zdolnym sterowaniu i lokizacji podłączonych urządzeń do poszczególnych ruterów m.i.n. stacji pogodowej i rejestratora od allsky.

 

Jeżeli podłączasz się do każdego z routerów i masz internet, to znaczy, że sieć jako taka musi działać poprawnie. Możesz się jeszcze bardziej upewnić podłączając komputer pod R3 i z tekstowego okna konsoli CMD wyślij pinga to routera R2:
ping 192.168.0.30
(założyłem przykładowo że 30 to jest adres R2)
Pakiety w topologii Twojej sieci przejdą wówczas przez wszystkie routery. Powinny Ci wrócić z czasami (time) ok 1ms (jeżeli do R3 podłączysz się nie "kablowo" tylko przez wifi, to może to być trochę więcej 3-10ms).

Jeżeli, jak sądzę, sieć działa Ci prawidłowo, to skup uwagę na prawidłowym podłączeniu urządzeń (stacja, rejestrator itp.). Zauważ jak ustawiane mają adresy IP. Czy są dynamiczne czy stałe. Ja np. wolę dla takich "stałych" urządzeń ustawić stałe IP-ki. Wiadomo potem gdzie ich szukać.

Jest jeszcze sprawa właściwej separacji kanałów bezprzewodowych, ale o tym może później. Nie wszystko na raz :)
Powodzenia.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)