Skocz do zawartości

Delos 10mm - rozmowa kwalifikacyjna i noc próbna


Gość Paweł Trybus

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Trybus

Firma "Paweł Trybus Obserwacje Nieba", wczesne popołudnie...

- Dzień dobry!

- Dzień dobry, Pańska godność?

- Delos 10mm. Chciałbym dostać pracę w Państwa firmie.

- ...na stanowisku?...

- Okular do obserwacji galaktyk.

- Hmmm, interesujące. Gdzie zdobył Pan dyplom?

- Uniwesytet TeleVue, 2011 rok.

- Znana i ceniona szkoła, gratuluję. Jakimi cechami chce mnie Pan do siebie przekonać?

- Cóż, moja ogniskowa to 10mm, pole własne 72 stopnie, ER 20mm, soczewki pokryte nowoczesnymi warstwami gwarantującymi świetną transmisję i kontrast, mocowanie 1.25". Jestem ciekawą alternatywą dla mojego głównego konkurenta, XW10mm z Uniwersytetu Pentaxa.

- Nie ukrywam, wymienione przez Pana parametry bardzo nam odpowiadają. Ale pracuje u nas dwóch zdolnych specjalistów, Axiom 10mm i Axiom 15mm z Uniwersytetu Celestrona. Świetnie się uzupełniają, są parafokalne, mają większe pole własne (82 stopnie) i od półtora roku zajmują się u nas obserwacjami galaktyk i gromad kulistych. Jesteśmy z nich bardzo zadowoleni i naprawdę, musiałby Pan zdecydowanie wygrać konfrontację z nimi, by dostać tę pracę. Niestety firmy nie stać, by zatrudnić Pana i zatrzymać Axiomy, więc... albo oni, albo Pan.

- Proponuję dać mi szansę wykazania się, najlepiej w bezpośrednim starciu z Axiomem 10mm. Nie zawiodę Pana!

- W porządku. Dzisiejsza noc zapowiada się pogodnie, zapraszam wieczorem na obserwacje. Pokaże Pan, co potrafi.

Następnego ranka...

- Dzień dobry!

- O, witam Pana Delosa, proszę wejść!

- Czy...?

- Tak, tak, wiem. Jest Pan ciekawy rezultatów z nocy próbnej. Proszę, oto raport naszego testującego obserwatora.

Sesja 390. 24.03.2012 2015-23:45 UT. Gózd k/Kielc. Columbus 13" f/4.6 Niebo pogodne, LM 6.3 mag. Temperatura 4 C.

[...] Okulary Celestron Axiom 10mm i TeleVue Delos 10mm porównywałem na kilkunastu galaktykach. Zanotowałem 3 przykłady:

M51+NGC5195

Axiom - ładne ramiona spiralne, sąsiednia NGC wyraźnie osobno, okrągła z jasnym centrum

Delos - o wiele ciemniejsze tło nieba, ramiona spiralne wyraźnie grubsze, przebijały przez ich obrzeża słabe gwiazdki. Sąsiednia NGC lekko jajowata, dało się zauważyć wydłużenie ku górze (gdzie powinien być pomost). Sam pomost niewidoczny.

M101

Axiom - galaktyka to jajowaty, blady placek. Zarys ramion spiralnych widoczny z trudem, momentami.

Delos - podobnie jak poprzednio, o wiele ciemniejsze tło. Ramiona spiralne widoczne na wprost, liczne gwiazdki prześwitują przez nie. Galaktyka o wiele wyraźniej odcina się od tła.

NGC 2481 (galaktyka w Wielkiej Niedźwiedzicy; 9.2mag SB 12.7mag)

n2841.jpg

Axiom - jajowata, lekko jaśniejsza w centrum, obok jasnej gwiazdki. Z czterech gwiazd tworzących wydłużony romb nad galaktyką (zdjęcie) na wprost widoczna najjaśniejsza, pozostałe zerkaniem i tylko chwilami.

Delos - galaktyka wyraźniejsza, wspomniane cztery gwiazdki widoczne 100% czasu na wprost.

Podsumowując:

- Delos wyraźnie góruje transmisją i kontrastem. Zdecydowanie ciemniejsze tło nieba i jaśniej, wyraźniej świecące obiekty mgławicowe

- Pole widzenie z łatwością można objąć wzrokiem, wyraźnie odcina się diafragma, okular nie jest wrażliwy na nieosiowe patrzenie (podobnie, jak Axiomy). Blackoutów ("czarnych duszków") nie zauważyłem.

- O wiele bardziej komfortowy, dłuższy ER. Trochę nie podoba mi się gumowa muszla oczna, wolałbym coś sztywnego, jak w Pentaxie XW7mm.

- Ostrzy w podobnym miejscu, jak Pentax XW7. Axiomy ostrzą wyraźnie "niżej", ale wszystko w granicach pracy wyciągu.

- Jedna dość poważna wada ergonomiczna: sposób ustawiania ER. Otóż w Delosie odpowiednią odległość od soczewki ustawia się przesuwając tulejkę w górę/dół. Samo przesuwanie jest OK, z odpowiednim oporem. Nie za lekko, nie za ciężko. Niestety, za tą samą tulejkę chwyta się ręką wkładając lub wyjmując okular z wyciągu. Wiadomo, że nawet posiadając wyciąg z "clamp-ringiem" czuć opór przy wkładaniu i wyjmowaniu okularu, zwłaszcza, jeżeli nie trzyma się go idealnie prostopadle do wyciągu. Skutek jest taki, że praktycznie za każdym razem przy wkładaniu okularu wspomniana tuleja zjeżdża na sam dół, a przy wyjmowaniu - przesuwa się na samą górę. Wniosek - po każdorazowym włożeniu okularu do wyciągu musiałem ponownie ustawić ER (prawie maksymalne wysunięcie tulejki, brakowało kilku milimetrów do końcowego położenia). Nie jest to trudne, ot - jeden ruch ręką. Ale trochę denerwujące. Pentax XW, Celestron Axiom czy nawet Meade Plossl 5000 26mm, który kiedyś miałem, rozwiązały sprawę o wiele lepiej, stosując wykręcaną tulejkę. Nie wiem, dlaczego TeleVue zdecydował się na przesuwaną. Może sprawa ochrony patentowej rozwiązań konkurencji? Tak, czy inaczej - w tym miejscu Delos wyraźnie przegrywa z Pentaxem XW7mm, w którym raz a dobrze ustawiłem sobie ER i "trzyma go" do tej pory.

W ogólnym ujęciu Delos jest o wiele lepszym okularem, niż Axiom 10mm i szczerze rekomenduję przyjęcie go do naszej firmy.

Obserwator testujący.

- No cóż, bardzo pochlebne słowa.

- Dziękuję. Czy podjął już Pan decyzję?

- Tak. Okulary Celestron Axiom 10mm i 15mm poszukają innego pracodawcy. A Pana z przyjemnością witam w naszej drużynie! Właśnie został Pan zatrudniony na stanowisku Główny Specjalista ds. Obserwacji Galaktyk.

- Bardzo się cieszę. Nie pożałuje Pan tej decyzji!

I to by było na tyle :-)

Czystego nieba!

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)