Skocz do zawartości

Jaki okular >40mm do SCT


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, możecie coś sprawdzonego polecić? U mnie z podwórka raczej nie będę wychodził z źrenicą ponad 4mm, więc muszę tylko wybrać pomiędzy asferykiem 31mm i ES 68* 34mm, ale pod ciemne niebo np na zlotach trzeba by się zaopatrzyć w jakiś dłuższy z okolic 45mm i w 2" oprawie. I nie za drogi, bo okazji za często nie będzie. 

Po takim wstępnym przeszukaniu znalazłem takie rzeczy:

Wymieniłem aż od 40mm, ale tak naprawdę to chyba warto raczej bliżej 50mm celować. A może jeszcze więcej, bo z kątówką w moim przypadku ogniskowa wychodzi około 2600mm, więc może np takie coś:

 

piesel.jpg.33d0cef0ea65cbedd2ce2e393b4808ce.jpg

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A rozważałeś tego SWANka? Paczałem przez niego z C11 na ciemnej miejscówce w Apeninach od północnej strony. Bardzo ładnie się sprawował https://deltaoptical.pl/okular-william-optics-swan-40-mm-2

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zapomniałem go dodać do listy. Tylko taki okular 40mm daje mi źrenicę 4mm, a pod ciemne niebo przydać się może jednak więcej. Sprawdzę jeszcze na pewno jak spisują się z reduktorem te okulary 31 i 34mm które mam, ale to zawsze dodatkowe szkło i nieco więcej winiety. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na jednym z forów astronomicznych obiło mi się o oczy (coś nie mogę znaleźć linka), że długoogniskowe, tanie Plossle mają słabą transmisję, ponieważ kryją w korpusie naprawdę grube soczewy. :( Z kolei długoogniskowe Erfle są niewygodne ze względu na ER. Trudno utrzymać oko w osi, gdy odległość soczewki od gałki ocznej wynosi ponad 3 cm, a muszla jest wielokrotnie krótsza.

Gdyby nie istniało kryterium pt. "cena", z pewnością brałbym TeleVue Plossla 55 mm, który - jak na Plossla - nie gubi dużo światła, a i skonstruowany jest tak, że niewygody związane z ER dobrze niweluje.

Spośród wymienionych... sam nie wiem. GSO, Revelation i TS to prawdopodobnie klony. Chyba najlepszy jest Meade albo SWAN. :) 

Są też nowe ES-y LER wypełnione argonem (w tym 62-stopniowy okular 40 mm). Wydają się warte grzechu! https://www.bresser.de/en/Astronomy/Accessories/Eyepieces/EXPLORE-SCIENTIFIC-62-LER-Eyepiece-40mm-Ar.html

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałeś mi do myślenia tym Plosslem TV. Poczytałem o nim i ma ciekawe rozwiązanie - płaszczyzna ostrości jest bardzo daleko, na krawędzi noska, co minimalizuje winietę w SCT. Tylko ta cena... może jakbym miał teleskop pod naprawdę ciemnym niebem to bym jeszcze to przełknął, bo na taki okular z drugiej ręki chyba nie ma co liczyć. Póki co mam asferyka 31mm, przez którego tylko patrzyłem kilka chwil, ale bardzo mi przypadł do gustu, szczególnie jego bezproblemowy ER - w sam raz jak dla mnie. I chyba będę polował na SWANa 40mm w takim razie. Pozostaje jeszcze tylko kwestia większych powiększeń, ale tutaj to mam na razie zupełny mętlik :) W sumie zapomniałem w pierwszym poście napisać, że teleskop to konkretnie Meade ACF 10" f/10. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiąc rekonesans pod kątem długich okularów do swojego Big Maka, na eBayu znalazłem ofertę sprzedaży Antaresa Erfle 52 mm o polu 50 stopni za około 50$ (made in Canada). Były też wcześniejsze wersje produkowane w Japonii i one chodzą na giełdach po około 70$. To niedoceniane, a jednocześnie całkiem przyjemne szkiełko. Gdyby Ci się trafiło, byłoby świetnie! Ja zrezygnowałem, bo po testach GSO SV 52 mm w Maku stwierdziłem, że jednak widać winietę przy brzegach.

Natomiast na CN nie brakuje głosów, że najlepszą 50-ką na świecie jest Celestron Axiom 50 mm z Japonii. Wygląda bardzo egzotycznie ze względu na szeroką muszlę, ale... nigdy przez niego nie patrzyłem. Tylko czytałem wpisy pełne zachwytu. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, WIESIEK31 napisał:

Ja tam mam cały zestaw SWAN ,od 9mm do 40mm i w SCT 9,25 spisują się dobrze. Mogłeś sprawdzić na zlocie, mam je zawsze, a Krzysiu Virusowaty ma  made 10". 

Też tak miałem w C11 - optymalny zestaw do betoniarek od 8" :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)