Skocz do zawartości

To światło nadchodzi po cichu


Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuje Wam za miłe słowa :)

Łukasz (Lukost), wierz mi, że czekam na odpowiednią okazję. Jeśli będzie niebo i nie będę miał w tym czasie nic do załatwienia, wystawię teleskop choćby pod dom. Mimo wszystko, wciąż bywa tu całkiem niezłe niebo. Inna sprawa, że ostatnio w ogóle zapuściłem się strasznie w obserwacjach. Wiem, że to nie wyścigi, ale mój licznik obiektów ds, który rósł niegdyś całkiem sprawnie, od pewnego czasu niemal zatrzymał się. Na pewno przy najbliższej okazji (mam nadzieję, że jeszcze w tym roku) przewietrzę rurę i rozruszam łożyska. A i umyć lustro już by się przydało, choć używane bardzo mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie relacja super :) dosłownie było czuć ten klimat nocy, ten chłód, te widoki. Naprawdę pięknie. Aż samemu by się chciało pod niebo wyskoczyć :) a opis światła zodiakalnego naprawdę bardzo fajny :)

Ja  już praktycznie od 3 miesięcy teleskopu nie wyciągałem z domu, ale jak się czyta takie relacje to aż samemu chce się w plener przejechać, chociażby z samą lornetką.

Liczba obserwacji gwiazd zmiennych: SOGZ: >11 000   AAVSO: >9000

Messier: 110/110      H400I: 400/400

http://sogz-ptma.urania.edu.pl/

Bogdan Kubiak

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba zauważyć, że obserwacje były prowadzone pod bardzo dobrym niebem. Byłem przedwczoraj z lornetką 10x50 w parku na peryferiach miasta (niebo ok 4 mag) to tylko widziałem M42, M31, M36, M37, M38, M35, M39, chi cha Persei, M34,  M41, M44, M67 i Hiady. Ale M42 to taka w zasadzie poświata, jak nacelowałem na parę M81+M82 to ledwie widziałem tylko 1, do gromad w Jednorożcu najpierw by trzeba było widzieć Jednorożca, do Urana trzeba by było widzieć gwiazdozbiór Ryb, do gromadek w Rufie widzieć Rufę (chociaż po omacku wg Wielkiego Psa znalazłem jedną (choć powinny być 2 - M47 i M46). Wszelkie Płomienie, Rozety, już nie mówiąc o światłach zodiakalnych można włożyć między bajki. 

Jak nie jesteśmy pod super ciemnym niebem to ciężko wyjść lornetką 10x50 poza kilkanaście obiektów (trzeba już znać wszystkie większe asteryzmy czy luźniejsze gromady).

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)