Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 ?

Celestron firstscope https://deltaoptical.pl/teleskop-firstscope.

Wyobrazam sobie te parsknięcia śmiechem ale spoko nie zraże się ?

( okazuje się że jest nawet nawiązany w wspaniałym poradniku!)

Jest to mój wybór po skrutpulatnych przejsciach przez eter internetu o aparaturze astronomicznej, sam siebie szanuje za ten wybór biorąc pod uwagę całkowiecie blade pojecie o tej tematyce jak i o dalszym kosmosie. 

Mój wybór to przedewszystkim ograniczony budzet który i tak przekroczylem stawiając na ten firstscope, ale w takim zakresie finansowym to wydaje mi się że jest to górna półka jezeli chodzi o calkowicie pierwszy schodek aby spojrzeć w górę.

Wszystko zaczeło się oczywiscie nad wybraniem prezentu dla synka 8 latka, gdzie ziarenkiem pomyslu ktore wykiełkowało w mojej glowie bylo zasadzony przez żonę pomysł o zestawie dzieciecym z lornetką, teleskopem i mikroskopem..

Moja decyzja to generalnie chęć rozpoczecia uczestnictwa w nocnych show z urzadzeniem mega prostym ktory pozwoli nadać smak dla dalszych ekploracji oraz nabywaniu doswiadczen w uzytkowaniu jak i uzbrajaniu tego cosika dzieki czemu, finalnie bedziemy gotowi na kolejny porzadny krok w Astroeksploracje!

Nie obejdzie się wiec bez pytań do Was co do tego slodkiego Firstscopa?

Dostateczną wiedze o tym reflektorze uzyskałem ale głodzi mnie nadal to że nie dowiedzialem sie szczegółów od osób obytych z tym lub podobnym sprzętem.

Soczewka Barlowa, okólar i filtry:

Sądzę że dokupienie od razu soczewki bedzie rozsadnym rozwiazaniem wiec do tego chcę dokupić rownież okular Plossla dla wyrazniejszego ofektu, ponieważ w zestawie są okólary Huygensa. A może ktoś już wie jaki dokladnie osprzęt jest kompatybilny i wzmocni wydajnosc tego firstscopa?

Lokalizacja jest kiepska ale to nie przeszkoda dla nas opuścić miasto poza łunę światła, choć ponoć o ile dobrze zrozumialem to w podglądaniu planet w strefie zurbanizowanej pomogą odpowiednie filtry tak? 

Co Wy sądzicie o tym i prosze o nie odpowiadaniu w stylu " lepiej dorzuć pare stówek więcej", choć wiem ze to rozsądne ale to tak samo jak nie lubicie tematów typu " co na pierwszy teleskop? " ?

Z synem wspólnie wejdziemy w tą pasje raczkując, tak jak raczkuje się nim staniemy pewnie na nogach.

Dziekuję, pozdro wszystkim!

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

A w jakich warunkach będziecie prowadzić obserwacje? I jakie obiekty macie zamiar namierzać?

Z soczewką barlowa bym się wstrzymał, ale wymiana okularu na jakiegoś plossla powinna mieć sens. Wg mnie natomiast warto popatrzeć najpierw przez to co jest w komplecie. A potem podejmować decyzje. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Wiesz co? Jak chcesz oglądać planety to najzwyczajniej w świecie zamiast barlowa dokup tani okular o planetarnej ogniskowej, proponuję TMB 4 mm, albo bezpieczniej 5 mm;) Tani barlow popsuje i tak nie za cudowny obraz a z tym okularem będziesz miał sporych rozmiarów Księżyc (wypełni prawie całe pole widzenia okularu) jak również Jowisz i Saturn powinny już pokazać co nieco. Najlepiej szukaj używki na forumowej giełdzie, bądź na astromaniaku. Powinna kosztować nawet w okolicach 100-110 zł.

Nie musisz się spieszyć z zakupem, pogoda jaka jest każdy widzi:)

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Witaj na FA!

Miło mi!

Godzinę temu, jolo napisał:

 

A w jakich warunkach będziecie prowadzić obserwacje? I jakie obiekty macie zamiar namierzać?

Przewaznie zlokalizowany tekeskop bedzie w mieście, a dokladniej w domku przy którym ciągną się latarnie, więc wiem że w takich okolicznosciach moj wybór jasnego modelu jest nie trafiony.

Ale to tylko urok zimowy bo w cieplejsze wieczory organizowac bede calorodzinne wypady za miasto pod namiot i własnie opierałem się myslą o spoglądaniu w dal i wyłapywaniu gromad.  Więc teraz  marzy mi się aby ten Celestron ogarniał księżyc i planety. Wszystkiego chce sie nauczyc  wyrywając się pod ciemne niebo aby do lata być przygotowany na eksploracje i szczerze nawet nie wiem na co bede patrzył na tą chwilę ?

Godzinę temu, jolo napisał:

Z soczewką barlowa bym się wstrzymał, ale wymiana okularu na jakiegoś plossla powinna mieć sens. Wg mnie natomiast warto popatrzeć najpierw przez to co jest w komplecie. A potem podejmować decyzje. 

Obawialem się że Barlow może być zbyt wymagający ( choć na stronie sprzedawcy polecają Vixena do tego egzemplarza). Więc miałem takie odczucia o przyswojeniu się z tym co jest  na początku ale kolega lolak89 zapodał pomysł z okularami planetarnymi 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Wiesz co? Jak chcesz oglądać planety to najzwyczajniej w świecie zamiast barlowa dokup tani okular o planetarnej ogniskowej, proponuję TMB 4 mm, albo bezpieczniej 5 mm;) Tani barlow popsuje i tak nie za cudowny obraz a z tym okularem będziesz miał sporych rozmiarów Księżyc (wypełni prawie całe pole widzenia okularu) jak również Jowisz i Saturn powinny już pokazać co nieco.

I to chyba jest ciekawe rozwiązanie jak na obecną sytuację? 

 

Godzinę temu, lolak89 napisał:

Nie musisz się spieszyć z zakupem, pogoda jaka jest każdy widzi:)

Lolak89 Ja to już chcę przytulić do piersi! A pogoda zmienną jest.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tego TMB powinieneś się cieszyć:) Jak go weźmiesz do ręki to poczujesz skok jakościowy o lata świetlne w porównaniu do tych kitowców. Co prawda jest to okular wrażliwy na osiowe patrzenie (trzeba trzymać oko dość równo w osi z okularem, żeby widzieć całe pole) ale daje ciepłe kolory, komfortowe ER i spore pole widzenia. NPL 6 mm daje ostrzejsze obrazy od niego ale wymaga przyklejania oka do okularu z racji krótkiego ER. Skuś się jeszcze na GSO SV 20 mm w zamian za kitowca tego 20 mm, są na giełdach czasami po 100. Nic tańszego i lepszego do głowy mi nie przychodzi.

Pozdrawiam

Łukasz & NN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f/4 i lustro sferyczne. Ja bym jednak (jeśli wogóle) spróbował barlow i to nie mniej niż 2x i do tego okular nie mniejszy niż 8mm. Można też x3 i 20mm z zestawu. Ale najpierw to proponuje pomajstrować trochę przy zębatce wyciągu tak aby się nie chwiał przy ostrzeniu tylko chodził równo w linii bo to dość standardowa przypadłość tych wyciągów a w przypadku takiej światłosiły to nawet nagler za 3k nie pomoże jak wyciąg się kiwa [emoji4]

Owocnych obserwacji!

 

PS. Wcale nie jest śmieszny, sam taki mam tylko że 100mm [emoji4]

 

PS2. Tak naprawdę to oprócz tej regulacji wyciągu proponuje nic więcej nie robić i nie kupować dodatków żadnych. No może folię do obserwacji słońca jak jesteście ciekawi jak to wygląda.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc instrument zakupiony ?  

Sugerowałem się jednak tym co napisał JOLO oraz MrOD czyli kupic i uzyc to co w zestawie a potem dobierać.

MrOD zwrócę uwagę na ten mankament z luźnym wyciągiem, nigdzie tego nie opisywali i pewnie nawet bym nie zwrócił uwagi że tak nie powinno być?

9 godzin temu, MrOD napisał:

PS. Wcale nie jest śmieszny, sam taki mam tylko że 100mm emoji4.png

Czaiłem się chyba na tego Twojego ale sobie powiedziałem STOP ?

Lolak89 pozapisywałem sobie Twoje propozycje i na nich się skupie.

Właśnie z tego względu o ktorym pisales że okularki zostaną na dłużej to nie chcę kupić nic na hurraa czegoś byle lepszego i od razu montować. 

Więc reasumując gdy poznam już te słabsze to bede wiedzial o co chodzi w tych lepszych, przeciez po to zaczynam od tego małego firstscopa aby w późniejszym czasie zasiąść za konkretną bazooką z osprzętem godnym Waszych i poczuć w 100 procentach satysfakcję, a w późniejszym czasie iść po kolejnych schodkach i otworzyć dział z astrofotografią, analizą...  Jeszcze tyle przede mną Ahh?

8 godzin temu, lolak89 napisał:

Arkadio, wyślij mi na PW swój adres, wyślę Ci za friko mały "gift", może się Wam przyda.

Lolak89 Fajnie jest coś dostać za friko! Dzięki?

Ogólnie chciałem podziękować za każdą radę?

Na pewno bedzie wiecej takich jak ja i gdy wygooglują sobie tego firstscopa to w pewnym stopniu to co tutaj pisalismy bedzie dla kogoś przydatne. Dlatego też postaram sie opisać mądrymi i swoimi słowami pierwsze wrażenia.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)