Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

C2A (Computer Aided Astronomy) to program z gatunku domowe planetarium. Może znaleźć uznanie w oczach amatorów zajmujących się bardziej naukową stroną naszego hobby. Program potrafi korzystać i wyświetlać dane z katalogów: SAO, GCVS, WDS, Gliese, Hipparcos, GSC, Tycho-2, USNO-SA1.0, USNO-A2.0, USNO-B1.0, UCAC1, UCAC2, UCAC3, UCAC4, NOMAD, PPMXL, CMC15 i URAT1. Standardowo jest też zintegrowany katalog Loneos, co powinno ucieszyć obserwatorów gwiazd zmiennych. C2A może również przez połączenie internetowe pobierać dane z katalogów ArasBeAm (obserwacje spektralne gwiazd Be), Exoplanet Transit Database (baza danych egzoplanet) oraz IAU Meteor Showers (który zawiera informacje o wszystkich potwierdzonych i potencjalnych rojach meteorów). Dodatkowo w programie jest zawarty katalog asteryzmów oraz możliwość wyświetlania pozycji satelitów na podstawie pliku TLE z elementami orbit.

Wśród katalogów głębokiego nieba znajdziemy NGC i IC, PGC oraz SAC w wersji 8.1. W programie możemy też wyświetlać obrazy pobrane z serwisów ESO DSS oraz STScI DSS. Istnieje oczywiście też możliwość tworzenia i dodawania własnych katalogów oraz kontroli położenia teleskopu.

Program jest darmowy, rozwijany od wielu lat i dostępny jest na stronie http://www.astrosurf.com/c2a/english/ 

2013-12-14-a.png

2013-12-14-b.png

2012-09-20-b.gif

2012-11-26-a.gif

2012-05-16-c.gif

2010-04-21-b.gif

  • Like 4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Oo, nawet nie słyszałem o takiej metodzie? Mógłbyś w dwóch zdaniach opisać na czym to polega? 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie.... Metoda Kinga służy do poprawnego ustawienia montażu paralaktycznego na biegun nieba. Najpierw należy  ustawić montaż i teleskop z grubsza na biegun nieba. Następnym krokiem  jest wykonanie  ekspozycji . Należy zaznaczyć gwiazdę .Proces ten jest powtórzony po upływie określonego czasu. Następnie program wykonuje pomiar  na zdjęciu jest wyświetlany mały okrąg  do którego należy ustawić ręcznie montaż. Proces ten należy powtórzyć. Proces ten wykonuje się w panelu "Acquistion"  programu C2A.  Do wykonania wymagany jest program Maxim DL w wersji powyżej 4.62. 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2018)