Skocz do zawartości

Prośba o pomoc w wyborze sprzętu


Honi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono użytkowników forum :)

Jako, że ja zielona totalnie w temacie, próbowałam przebić się przez różne porady na tym i innych forach i tylko coraz większy szum w głowie- zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze pierwszego naszego teleskopu.

Mieszkam na wsi 15 km od miasta- ciemne niebo i gwiazdy widzę ;) Chciałabym zarazić syna (9lat) nową pasją obserwacyjną a przy okazji podłączyć do zestawu Nikona d7100 i spróbować wykonać zdjęcia. 

Zastanawiam się nad :

1- sky watcher BK 1309 na EQ2

tuba optyczna z lustrem 130mm i ogniskowa 900mm

światłosiła 6,9

wyciąg okularowy 1,25" z gwintem fotograficznym

soczewka Barlowa 2x

soczewka 25mm i 10mm

dodatkowo: soczewka Barlowa 2x Vixen 31.7T oraz okular 6 mm

szukacz 5x24

 

2-Sky -Watcher Synta R 90/900 EQ-2 (lub drugi egzemplarz na AZ-3)

średnica obiektywu 90mm

ogniskowa 900 mm

Wyciąg okularowy 1,25"

okulary 25mm (pow. 36x, 72x z Barlowem 2x) i 10 mm (pow. 90x, 180x z Barlowem)

soczewka Barlowa 2x

nasadka kątowa lustrzana 90 (stała)

lunetka celownicza 6x30 z krzyżem

montaż paralaktyczny EQ2 z mikroruchami na ślimacznicach

statyw aluminiowy

 

3- synta 8 na montażu Dobsona 200/1200

okulary 25 i 10 mm

światłosiła 6

 

I teraz do czego-:

obserwacja księżyca, planet i miło by było zobaczyć w miarę dobrze mgławicę. Nie wiem który sprzęt i czy w ogóle mógłby posłużyć do obserwacji dziennej. 

Budżet ograniczony max 1000 zł więc sprzęt z drugiej ręki aczkolwiek pierwsze dwie pozycje mogą być na gwarancji jeszcze. 

Bardzo proszę o podpowiedzi. Nie chcę pakować się w koszty nadmierne, bo nie wiem czy zakup będzie "na dłużej" a z drugiej strony nie chcę kupować totalnej zabawki, żeby się nie rozczarować jakością obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeszkadza mi kolejny mebel w przypadku tej Synty ;) Syn ma wyjście na taras więc kwestia dechy i podstawy na kółkach i damy radę :) Boję się tylko czy ten obiektyw trzeba będzie kolimować? Z tym możemy mieć problem...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc :) filmik sporo wyjaśnia i poczytałam trochę więcej. Faktycznie powinnam sobie poradzić. Mam nadzieję, że upchnę to pod choinką.

Zapytam jeszcze jak to nowicjusz- jakie do tego tele dodatki się nam przydadzą? Co przyjdzie mi w najbliższych miesiącach dokupić (filtry/ obiektywy) ?   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jakaś mapka nieba czerwona lampka na czoło i w przyszłości  okulary tylko teleskop ma sporą światło sile i wymaga lepszych okularów nie za 100zł nie za 200zł a za jakieś 400/500zł

najlepiej jakąś używkę,ale najpierw protestować okulary które ma się w   zestawie a potem pomyśleć nad innym.

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)