Skocz do zawartości

"Piękna galatyka wieczornego jesiennego nieba wraz z tajemniczymi gromadami i mgławicami"


Gość Astronomy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Astronomy

Moje cudowne obserwacje rozpocząłem około godziny 17:00 w dniu 17 listopada 2017 roku.

Pierwszym z moich gwiezdnych postojów był gwiazdozbiór Andromedy , a w niej Messier 31-Galaktyka Andromedy. Podczas obserwacji Galaktyki Andromedy metodą zerkania zauważyłem owalny kształt galaktyki i jasne centrum, chociaż nie zauważyłem jej pyłowych ramion to widok był przepiękny.

5a344cfe5d593_Messier31.thumb.jpg.cf15b5ce96bb6526f6a40e2c6044160d.jpg

 

Wróciłem do moich obserwacji, po krótkiej przerwie. Tym razem był to gwiazdozbiór Perseusza.  Pierwszym moim zadaniem było zbadanie jasności gwiazdy Beta Per-Algora. Po wykonaniu pomiaru metodą Pickeringa, rozpocząłem obserwację gromady otwartej Messier 34 ( Gromada Spiralna). Wykonałem szkic tej gromady i chcę go Wam zaprezentować.

 

5a344dbfb2b5f_Messier34.thumb.jpg.693705ab6c1296a77401ac1f43f9edc4.jpg

 

Na chwilę przerwałem moje teleskopowe obserwacje i przeniosłem się do cudownego świata spadających meteorów. W ciągu zaledwie 30 minut udało mi się zaobserwować aż trzy spadające gwiazdki. ( ZHR=10 ). Po spadających gwiazdach swój teleskop skierowałem na Double Cluster " NGC 884, NGC 869".  Po wykonaniu ich bardzo dokładnego szkicu obserwowałem je przez dłuższy czas.

 

 5a344e4ba1b33_NGC884andNGC869.thumb.jpg.aacff2b16f98dcd2cb0b985f311b8493.jpg

Pod koniec  obserwacji konstelacji Perseusza ruszyłem w stronę gwiazdozbioru Byka, w którym udało mi się odnaleźć perełki naszego nieba takie jak Aldebaran, Hiady ( Mel 25 )  i plejady ( Messier 45 ). A nastepnie przyszedł czas na gromadę otwartą Messier 35 w gwiazdozbiorze Bliźniąt, która w teleskopie Sky-Watcher 114/900 z okularem 25 mm prezentuje się zjawiskowo. Widać w niej wyraźnie gwiazdy do 10 wielkości gwiazdowej. Moim kosmicznym przystankiem była Wielka  Mgławica w Orionie ( Messier 42 ) - mgławica dyfuzyjna o jasności 3 Magnitudo. W mgławicy znajduje się gromada Trapez, którą też umieściłem w moim szkicu. Jest to najmłodsza nam znana Gromada Otwarta,odkryta przez Galileo Galilei  .Wokół mgławicy znajdują się dwie gromady gwiazd NGC 1980 i 1981.

 

5a344f925f334_Messier42.thumb.jpg.581c236635bac74431b904e340304a53.jpg

 

Po moich długich obserwacjach i zakończeniu wszystkich szkiców bardzo szczęśliwy około godziny 23 wróciłem do domu. To były moje bardzo udane obserwacje przepięknego listopadowego nieba. Zapraszam Wszystkich serdecznie do obejrzenia moich szkiców załączonych do pracy.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Perseus napisał:

Fajna relacja i super szkice :)

No to teraz pozostaje oddać głos w ankiecie IKA ;)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy
2 godziny temu, Perseus napisał:

ile czasu poświęciłeś na jeden szkic? :)

Na szkic na kartce ok.30 min plus w gimpie około 1h max 1:30 h ale było warto :) Super efekt pracy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję, wykonałeś zaskakująco dużo w tym czasie, dogoniłeś prędkość światła, ja by narysować, taki najmniej wymagający obiekt, potrzebował bym godzinę nie wspomnę o tym jak piszesz  "... Po wykonaniu ich bardzo dokładnego szkicu..." pewnie ze trzy pełne noce bym spędził. Ponieważ mnie kręci wizual jak i rysowanie, bardzo mnie ciekawi oryginał przed ostatniego szkicu NGC 884+NGC 869, jeszcze raz gratuluję.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy
Godzinę temu, Wega napisał:

bardzo mnie ciekawi oryginał przed ostatniego szkicu NGC 884+NGC 869, jeszcze raz gratuluję.:)

Witam,

Proszę Oryginał szkicu :) NGC 884+NGC 869

Mnie tez bardzo interesuje wizual :)

IMAG0380f.jpg

Ps.Jakość zdjęcia słaba ale widać wszystko jak na kartce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Astronomy napisał:

Ps.Jakość zdjęcia słaba ale widać wszystko jak na kartce :)

Dziękuję, Wielki Szacunek dla Kolegi, brakowało mi tego dopełnienia i to zrobiłeś, jesteś Wielki, mimo wszystko nie zrobił bym tego tak szybko. Co do jakości zdjęcia jest dobre, ja również robię foto, ksero czarno białe odbiera mi kolor ołówka, nawet niewielka obróbka wychodzi mi czarno-biała, ksera kolorowego nie mam, a i tak ono nie zastąpi foto, które jest wierniejsze. Na pewno nie dorównam Tobie, ale może byśmy ożywili tu na forum Astroszkie, Koledzy jak widać pewnie też dołączą, z przyjemnością oddam głos na Twoją pracę.:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Jest mi bardzo miło i dziękuję. Włożyłem w to dużo pracy i wiem ,że było warto. Szkice sprawiają mi przyjemność , bo dzięki nim obserwacje mają swój niepowtarzalny urok.

Myślę że Astro-Amatorzy , który choć trochę lubią szkicować chętniej powinni korzystać z tej formy obserwacji , bo jest bardzo ciekawa. I tym samym będzie ciekawiej jak na Forum pojawi się więcej szkiców.Życzę Panu owocnych obserwacji wraz z wspaniałymi szkicami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wszyscy chwalą, a ja się przyczepię. Czy te szkice aby na pewno oddają to, co było widać w okularze Twojego teleskopu czy jest tam trochę inwencji własnej? Przykładowo kompletnie nie kojarzę tego łuku gwiazd przy jądrze M31, a i te gwiezdne zawijasy przy M34 nie wyglądają znajomo. Hmm?

  • Like 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Witam,

Wszystkie  Szkice włącznie z Messier 34 było widoczne w kitowym okularze 25mm i teleskopie 114/900.A szkic Messier 31 może być niedokładny z powodu przeciętnych/dobrych warunków(przedmieścia miasta około 5km od centrum miasta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że ani warunki ani sprzęt nie są tu problemem, tylko wierne odwzorowanie widoku w okularze.
Szkic obiektu X widocznego w małym teleskopie w warunkach podmiejskich jest równie wartościowy, co inny szkic wykonany pod ciemnym niebem i przy użyciu wielkiego teleskopu.
Każdy z takich szkiców daje ogląd, co widać.

Spróbuj następnym razem położyć większy nacisk na różnice w jasności gwiazd i w jak najdokładniejszym odwzorowaniu ich wzajemnego położenia. Daj sobie i godzinę na jeden obiekt, a sam zobaczysz, że warto.
I nie zmyślaj nawet najdrobniejszej drobnicy - nigdy-przenigdy.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)