Skocz do zawartości

Montaż iOptron CEM120


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Rodzina montaży iOptron jest bardzo rozległa - od maleństw o nośności 3-4kg, ale z pełnym GoTo (jak np Smart EQ), aż po model CEM60 o nośności 27kg. A od jakiegoś czasu dostępny jest model CEM120 o nośności 52kg, przy wadze głowicy wynoszącej jedynie 26kg!!

cem120-goto-mount-1000.jpg

iOptron kontynuuje tutaj swoją linię montaży CEM (Center-balanced Equatorial Mount) z charakterystycznym sposobem osadzenia osi i nisko położonym środkiem ciężkości. CEM120 oprócz dużej nośności charakteryzuje się ponadto takimi cechami:

  • błąd okresowy poniżej +-3.5 sekundy kątowej
  • okres obrotu ślimaka 240 sekund
  • przekładnie o średnicy 216mm z 360 zębami, bezluzowe
  • osie główne o średnicy 80mm
  • rozdzielczość 0.07 sekundy kątowej
  • maksymalna szybkość 4 stopnie / sekundę
  • zasilanie 12V 5A
  • automatyczne znajdowanie pozycji startowej
  • siodełko Losmandy D
  • sterowanie przez port RS232, USB, LAN albo przez WiFi
  • od groma kabli przeciągniętych przez montaż do użycia przez użytkownika: zasilanie, dodatkowe wyjścia 12V, 5V, ST4, 6P6C, 4xUSB2.0, USB3.0, i dodatkowe złącze AUX do wykorzystania według własnego pomysłu

20289_3_.jpg

Jak dla mnie wygląda bardzo zacnie :) Cena w TS to 5500EUR w wersji z dodatkowymi enkoderami i 4000EUR bez enkoderów. 

 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczak - ale maszyna :)
Jak w recenzjach użytkowników ta nowościa się sprawdzi to dodając wspaniałą obsługę klienta (piszę z autopsji) to widać, ze iOptron nie zasypia gruszek w popiele :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jolo napisał:

. No i ten porządeczek z kablami - bezcenny :) 

No! teraz się w to wgryzłem - bezcenne, pomyśleli Jankesi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, jolo napisał:

nośności 52kg, przy wadze głowicy wynoszącej jedynie 26kg!!

Czyli montaż klasy obserwatoryjnej, który zachowuje walory względnej mobilności. Kolejna rzecz do listy marzeń.

W tych montażach zakochałem się po obejrzeniu tego filmiku i zachowaniu się osi RA po zwolnieniu hamulca (ta lekkość):

Miodzio....

 

  • Like 2

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano, pierwszym chyba z tej serii był ZEQ25 - miałem go jakiś czas, a Jacek dalej ma. Trzeba uważać, kiedy się poluzowuje sprzęgła :) A ten to taki obserwatoryjno zlotowy można powiedzieć. Na kilka dni rozłożyć taki zestaw to można. Ale na taką jednonocną randkę w ciemność i jeszcze samemu to już chyba nie. Sam montaż pół biedy, ale jak się ma na nim jakiś konkretny instrument, to już może być ciężej. 15kg tuby wieszałem, 20kg sobie mogę wyobrazić, ale ponad 25kg to już samemu bym chyba nie próbował. Ale na przykład jakaś wyrzutnia złożona z czterech 100mm APO na takim montażu, hmhmh.... :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)