Skocz do zawartości
jolo

Fotometria z programem Muniwin cz. V - obiekty ruchome

Rekomendowane odpowiedzi

To głównie opcja dla obserwatorów asteroid. Jak wiadomo na podstawie krzywej zmian blasku asteroidy można określić wiele jej parametrów, a także wyznaczyć jej kształt. Do tego ostatniego potrzebna jest dość spora ilość obserwacji z różnych miejsc orbity. Wtedy jest możliwe określenie nachylenia osi obrotu asteroidy do płaszczyzny orbity i można się pokusić o określenie jej kształtu.

muniwin-V-01.thumb.png.5132d47fd8ca26c1592b4b2fd3cc41e8.png

Pracę zaczynamy od stworzenia projektu i załadowania do niego danych. Wykonać należy wszystkie kroki z pierwszej części przewodnika ( https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13276-fotometria-z-programem-muniwin-cz-i/ ), aż do momentu w którym wywołujemy polecenie Reduce -> Match stars. Wtedy zamiast celu nieruchomego wybieramy opcję Moving target (minor Solar System planets). Zaznaczamy pierwszą klatkę na liście i wybieramy Add key frame. Otwiera się okienko, w którym musimy zaznaczyć asteroidę. Po zaznaczeniu obiektu klikamy OK - wtedy na liście obok numeru klatki pojawia się ikonka kluczyka - oznacza ona, że na klatce zaznaczony został przez użytkownika obiekt.

Jeśli zaznaczyliśmy niewłaściwy obiekt, po zaznaczeniu klatki na liście możemy wybrać opcję Change target object i zmienić nasz wybór. Następnie zjeżdżamy na sam dół listy, wybieramy ostatnią klatkę, klikamy ponownie Add key frame i zaznaczamy na niej interesujący nas obiekt. Program na podstawie tych dwóch pozycji oraz czasu wykonania klatki (wziętego z nagłówka FITS) będzie wtedy w stanie określić pozycję asteroidy dla każdej klatki z listy. Ale ku pewności można dodać jeszcze kilka klatek kluczowych, zaznaczając je, klikając Add key frame i zaznaczając pozycję asteroidy na tych klatkach pośrednich. 

Po czym w okienku Match stars klikamy przycisk OK. Następne kroki wykonujemy znowu podobnie, jak opisano w pierwszej części przewodnika. Po dopasowaniu gwiazd oraz ruchomego celu otwieramy okienko Plot -> Light curve. Wpisujemy dane o naszym obiekcie i miejscu obserwacji.

muniwin-V-02.png.6cb55d7aa34143fc8d70a9695ccc8021.png

I następnie pojawia się okienko, w którym wybieramy gwiazdy odniesienia i kontrolne. Z menu kontekstowego (prawy przycisk myszy) wybieramy opcję Set moving target as variable - to będzie oznaczało, że ruchomy cel będzie obiektem, którego jasność będziemy badać. Klikamy OK, wybieramy aperturę pomiarową i po chwili możemy się cieszyć krzywą zmian blasku badanej asteroidy.

muniwin-V-03.thumb.png.fcf98b063391646d7260273e2034fcbe.png

muniwin-V-04.thumb.png.b58bd7d3c9e0504a34796471bd328bbf.png

Dane możemy wyeksportować do Excela i stworzyć wykres fazowy znormalizowany do jednego okresu obrotu asteroidy. W przypadku Egerii krzywa znormalizowana dla okresu 7.045h wygląda tak:

egeria-phase.jpg

A tak wygląda kształt tej asteroidy wyznaczony na podstawie jej krzywych zmian jasności (źródło: wikipedia):

13Egeria_Lightcurve_Inversion.png

  • Like 2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.

×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy pliki cookies w Twoim systemie by zwęszyć funkcjonalność strony. Możesz przeczytać i zmienić ustawienia ciasteczek , lub możesz kontynuować, jeśli uznajesz stan obecny za satysfakcjonujący.

© Robert Twarogal, forumastronomiczne.pl (2010-2019)