Skocz do zawartości

Lornetka 8x42


AstroHornet

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.12.2017 o 12:17, Panasmaras napisał:

Jest jeszcze Olympus DPS I 8x40, znacznie tańszy, ale nie mam pojęcia jak on się ma jakościowo do DO 8x42, o której wiem, że jest bardzo przyjemna.

Posiadam używam, do ptaków, do przeglądu nieba. Szybko i sprawnie można ją wyjąć z torby, jak się jest na jakiejś wycieczce i cenowo jest bardzo dobrze :). Przestałem używać Bushnella 10x50, jak dostałem w swoją rękę tego Olympusa. Dobrze lezy w dłoni i jestem zadowolony. Nie wiem czy w tej kategorii cenowej (do 300 zł za nową) coś mu może zagrozić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Janko napisał:

U wzrokowców już byłeś??

Tak, byłem. Kowa 8x30 YF tutaj ma dobre opinie http://wzrokowiec.com/archiwa/969 i wysoką pozycję w rankingu ostrośći (w 2 grupie) http://wzrokowiec.com/archiwa/129

Walaand75,

też myślałem o tym Olympusie 8x40, bo pole ma rewelka 143/1000m, ale u ptasiarzy i na optyczne.pl ma słabe opinie i w rankingu ostrości jest w 5 grupie. To prawda, że w klasie 300zł może być najlepszy, ale dałbym 3x tyle za coś lepszego. Mój Aculon 7x35 ma super szerokie pole, ale niestrość brzegowa mocno mnie zaczyna męczyć. Ostatnie 20% pola to po prostu kasza, zupełnie nieużyteczna. EX 8x40 nie chcę, też nie ma optycznej rewelacji i ciężki.

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2018 o 12:01, bartulka napisał:

Alternatywą jest Kowa 8x30 YF, ale ma troszkę mniejsze pole widzenia 132/100  7.5° i kolejne 2mm mniejszy obiektyw, ale obraz podobno bardzo dobry.

 

 

 

Obraz bardzo dobry -jak na 500zł, czyli na poziomie dachowców za około 1 000zł. Lornetka bardzo sympatyczna.
W mojej sztuce ostrość w lewym okularze spadała wcześniej niż w prawym, warto zwrócić na to uwagę przy zakupie. Jak dobrze pamiętam, producent wymienił całą serię więc to chyba była jakaś drobna wpadka. 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem bezpośrednio Kova 8x30 YF oraz Vortex Raptor 8.5x32 w sklepie i zdecydowałem się na ten drugi model. Wg mnie nie było warto dopłacać ~150pln. Pomimo, że Kova na pierwszy rzut oka lepiej wykonana i lepiej leżała mi w dłoni, to w jakości obrazu nie było zauważalnej różnicy.

Synta 10", SCT 5", 12x50, 8.5x32, 2x53 i parę drobiazgów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak to jest, jak się chce kupić małą i lekką lornetkę, a bierze coś zupełnie innego :) 

Szukając modelu dużo dobrych opinii znalazłem na cloudlynight i u amerykańskich ptasiarzy o Bushnell Legend M 8x42.  Wszyscy podkreślali niezwykłą jasność lornetki (producent deklaruje 92% transmisji) bardzo szerokie pole 143m/1000 (w ścisłej czołówce) i świetną ostrość.

Spojrzałem na cenę w Polsce i dostępność, no i tylko mogłem pomarzyć...  

.....I nagle przypadkowa rozmowa z siostrą, że nasz wujek z Kanady przylatuje na 1 listopada (a bywa w Polsce raz na 2-3 lata). ŁO MATKO!!! Szybka decyzja, rozmowa z wujkiem i lornetka kupiona!!!

Czekam teraz na to cacko i mam nadzieję, że z przesyłką będzie ok na czas i bez wpadek jakosciowych. Muszę teraz przeszkolić wujka jak sprawdzić kolimację.

Jak już będę miał wszystko w łapkach w listopadzie, to strzelę porównanie z moim Aculon 7x35 :P 

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wujek w Kanadzie czy ciocia w Ameryce są na wagę złota. ;) W tej kwestii niewiele się przez ostatnie kilkadziesiąt lat zmieniło.

Wadliwa kolimacja jest raczej przypadłością najtańszych lornetek i starych egzemplarzy. W tym, i właściwie każdym innym wypadku, trzeba sprawdzić mechanikę, ogólną jakość montażu i spadek ostrości. Można także zerknąć przez obiektywy do środka i sprawdzić czy na pryzmatach nie ma zacieków. 

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)