Skocz do zawartości

Pierwsza kamera - sprzęt i soft


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

nie wiem czy dobrze celuję z miejscem, ale wertuję już forum którąś godzinę i nie mogę nic odkryć.
Czy jest tu gdzieś jakiś poradnik, lub coś podobnego, obsługi kamer?

Kupiłem pierwszą kamerę (ZWO 178mm) i.. sterczę w miejscu. Szukałem oprogramowania, ale in dalej w las tym więcej drzew - pewnie oczywiste rzeczy dla oblatanych, ale dla początkujących niestety nie.
Szukam takiej 'piaskownicy' gdzie wyczytałbym jaki soft na początek, na co zwrócić uwagę, od czego warto zacząć naukę, żeby nie powielać przerabianych już błędów.

Jeśli jest dział (którego ewidentnie nie znalazłem) to proszę o przekopanie mojego postu tam.

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
Jeśli uważacie że zasługuję na krytykę - krytykujcie, byle konstruktywnie :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co masz zamiar fotografować, ale zacznij od tych poradników:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Programów do akwizycji materiału jest multum. Napisz więcej w jakie obiekty chcesz celować, to będzie łatwiej Ci pomóc.

A Moda prosimy o przeniesienie tematu do odpowiedniego działu...:)

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, cyberboss napisał:

Nie wiem co masz zamiar fotografować, ale zacznij od tych poradników:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/4402-maxim-dl-video-tutoriale/

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/1862-tutoriale-do-astro-fotografii-dso-i-us/

Programów do akwizycji materiału jest multum. Napisz więcej w jakie obiekty chcesz celować, to będzie łatwiej Ci pomóc.

Dzięki za odp. :)

W sumie to pewnie powinienem napisać co w ogóle mam ze sprzętu, a co planuję dokupić w bliżej nieokreślonej przyszłości.

A więc jestem posiadaczem SW 203/1200 synta 8 na dobsonie (wyboru nie uzasadniam - prezent).
Trochę czytałem i postanowiłem rozbudować moje skromne zasoby o kamerę - podobała mi się opcja podglądania ciemnych planet (zgodnie z wyczytanym gdzieś postem moja ZWO178mm sięnadaje właśnie do polowania na Saturna, Urana, a może i Neptuna).

Niestety gabaryty mojego sprzętu rzucają wyzwanie sporego montażu, więc ten na razie pozostaje w planach. Ale, i tu znów gdzieś wyczytane, ponoć na dobsonie dam radę iść w planety.

A Panu Modowi z góry dziękuję za przeniesienie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, SamuG napisał:

A więc jestem posiadaczem SW 203/1200 synta 8 na dobsonie (wyboru nie uzasadniam - prezent).
Trochę czytałem i postanowiłem rozbudować moje skromne zasoby o kamerę - podobała mi się opcja podglądania ciemnych planet (zgodnie z wyczytanym gdzieś postem moja ZWO178mm sięnadaje właśnie do polowania na Saturna, Urana, a może i Neptuna).

Ta Synta ma GoTo? Jeśli nie, to czeka Cię ręczne prowadzenie teleskopu w trakcie ekspozycji, ale wszystko da się zrobić. W takiej sytuacji pozostają Ci właściwie tylko planety, póki porusza się to na Dobsonie. Taki montaż można postawić na platformie paralaktycznej, żeby zniwelować rotację pola, ale skuteczności tego rozwiązania w praktyce nie znam, może kotś z Kolegów się wypowie.

Spróbuj pobrać sobie Fire Capture (http://firecapture.de). Zastosuj technikę nazywaną "lucky imaging", która polega na rejestrowaniu bardzo dużej ilości krótkich ekspozycji, czyli nagrywaniu filmiku w formacie AVI, który po nagraniu wrzucasz do programu, który wyrównuje te klatki, kalibruje i łączy w jedną całość, np. Autostakkert! lub Registax. Na montażu azymutalnym powinno Ci się udać uniknąć widocznej rotacji pola zamykając się w czasie 30 sekund od rozpoczęcia do zakończenia nagrywania.

Z resztą wszystko znajdziesz w tutorialach:

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=20355

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3902

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3904

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3906

https://www.forumastronomiczne.pl/applications/core/interface/file/attachment.php?id=3909

Sporo tego, ale bez tej wiedzy ciężko będzie zacząć, także miłej lektury.

Jeżeli j.angielski nie jest dla Ciebie problemem, to obejrzyj ten filmik:

 

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Panowie, pogody sprzyjającej jakoś długo nie było, więc był czas na czytanie ;)
Tak więc poczytałem, popatrzyłem trochę (ale tylko trochę) na planety, poczyniłem kilka prostych zdjęć lustrzanką (zwykłą, bez modyfikacji). Znów poczytałem, i.. planuję dalsze zakupy, bo jednak chciałbym dotrzeć do mgławic :) 

BTW, kamerę już kupiłem - wybrałem ZWO ASI178MM. Testowałem mało, bo pogody brakło kompletnie (dopiero kilka ostatnich nocy coś się przeciera), ale jest dobrze. Podoba mi się. Oczywiście jestem (jeszcze) w pełni w B-W, żadnych kolorowych filtrów nie mam, jest za to zamówienie na filtr H-a Proponowany w sklepie (https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3487) trochę kosztuje, więc chyba z tym jeszcze poczekam.

Zastanawiałem się nad montażem paralaktycznym (uzbrojonym w GOTO) do mojego SW, ale w sklepie doradzono mi żebym rozważył zmianę tuby na GSO N-203/1000 M-CRF OTA (https://www.teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2065).
Cena zakupu nowej tuby rozeszłaby się po kościach, bo do starej musiałbym rozważyć większy montaż, więc i sporo złotówek. A tak, to wystarczyłaby 5tka (kupiłbym HEQ5 PRO SynScan) i jeszcze stary zestaw mógłbym sprzedać.

I teraz moje pytanie: podzielacie zdanie Pana sklepowego że warto wymienić moją tube na taką? A może w tej cenie polecilibyście coś innego jeszcze? Bo w zasadzie to jakbym podchodził od nowa do zakupu zestawu..


Poza aspektami spoza naszej Ziemi, jest jeden przemawiający na TAK dla proponowanej w sklepie rury - zupełnie nieracjonalny, ale jest :) A mianowicie WYGLĄD nowej tuby :)) 
Już tłumaczę: wspominałem wcześniej że zestaw który mam otrzymałem w prezencie. Tak więc zamieniając tubę na w/w niejako skracam oryginalną o 20cm, czego nie zauważy niewprawne oko (czyli osoba która mi go podarowała ;)). Zwłaszcza kiedy tuba stanie i tak na nowym montażu.

PS: @Kapella teraz dopiero zobaczyłem Twoją miejscowość. A ja odchowany po drugiej stronie Sieradza (ok 10km) :) i lubię tam jeździć, bo ciemniej niż tu w miasteczku :)) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 8" HEQ5? - W żadnym wypadku do astrofotografii. Jak Newton to najwyżej 150/750 do tego montazu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jacek E. napisał:

Do 8" HEQ5? - W żadnym wypadku do astrofotografii. Jak Newton to najwyżej 150/750 do tego montazu.

 

1 godzinę temu, wessel napisał:

No najwyżej. Ten co proponowali ci to zwiastun zgryzot i kłopotów.

I dlatego właśnie najlepiej zapytać na forum. Sklep to sklep - byle sprzedać, albo polecać to co nie schodzi :(
Dziękuję. Myślę że zostanę przy planie tego montażu, może i przy tym filtrze H-a, ale tej rury to jednak poszukam innej..

1 godzinę temu, wessel napisał:

Acha, no i nie próbuj raczej pogodzić astrofoto planetarnego i DSowego jednym sprzętem. To trudne i raczej się nie udaje.

Niestety tego się obawiałem czytając kolejne dyskusje na ten temat. U mnie szala przechyla się w stronę DS, więc raczej pod to będę czegoś szukał.
Nie da się ukryć, że patrząc po sygnaturach u ludzi wrzucających fajne foty DS nie widzę raczej wielkich i długich tub. Ale trudno jest (pewnie dla każdego początkującego) wyprzeć się tego poczucia że duże będzie lepsze ;) choć pewnie by było, tylko kogo stać na montaż do tego..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacek E. napisał:

Do 8" HEQ5? - W żadnym wypadku do astrofotografii. Jak Newton to najwyżej 150/750 do tego montazu.

@Jacek E. ale mnie nurtuje jeszcze, czy w takim razie powinienem iść w stronę NEQ6 a zostać z proponowaną tubą, czy pozostać przy HEQ5 a szukać innej (niekoniecznie na newtonie) tuby? Bo jak patrzę po cenach to czy dołożę do tuby czy do montażu to podobnie wychodzi.. A w zasadzie lepiej byłoby mieć porządniejszy montaż, bo tubę łatwiej wymienić.

 

3 godziny temu, wessel napisał:

No najwyżej. Ten co proponowali ci to zwiastun zgryzot i kłopotów.

@wessel to też musze dopytać o źródło tych zgryzot: chodzi o stosunek wagi tuby do montażu? Czy o to że newton niezbyt do DS?

 

Przepraszam że tak męczę, ale siedzę i szukam i.. im głębiej w las tym więcej drzew. Niestety tam gdzie szukam jest pełno lakonicznych odpowiedzi (bo przecież doświadczeni i tak wiedzą o co chodzi, więc nikt po raz n'ty nie będzie wyjaśniał) a coraz trudniej wydłubać tę 1ną z dokładnym wyjaśnieniem.
Nie pomaga fakt, że im więcej ludzi tym więcej opinii heh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Twój setup polecono Ci w sklepie jako idealny pod astrofoto? 

Czy kamera ma chłodzenie - obstawiam że nie. 

Tych zakichanych ekspertów powinno się poprosić o ich zdjęcia. Oni nie maja pojęcie co doradzają. Świat się im chyba zatrzymał erze wizualu. 

W Newtonie zaraz pojawią się ugiecia, kolimacja, brzydkie gwaizdki, korektor komy.... 

Moja podpowiedź na sprzęt mglawwocowy jest taka.

1.Główny setup:  TA APO65Q + HEQ5.  

2. Guiding: szukaczoguider 50mm + asi120

Obowiązkowo pomysł nad grzalkami, do APO z czasem dokupisz sobie np DreamFocuser, kolo filtrowe (na początek może być ręczne). Możliwe że zainteresuje Cię któreś z urządzeń Jolo. 

 Sprawdź czy filtry Baader sa tańsze. Różnicy w użytkowaniu nie zauważysz, ale w portfelu zapewne tak ;-)

Przemyśl jakie masz niebo. Czy w ogóle będziesz mógł robić cokolwiek w LRGB. Jeżeli wszędzie są latarnie zastanów się nad foto jedynie w narrowband (filtry Ha, SII, OIII). 

 

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że Tomek mnie wyprzedził. I dobrze. Niech młodzież sie wykazuje :)

Dodam tylko od siebie że ten Newton 8 cali i kamera z Twoja wielkością piksela to będzie źródło problemów z kolimacją, płaskością pola i ugięciami. Kamera bez chłodzenia matrycy do dsów... hm... nie podejmowałbym takiego ryzyka, chyba że lucky imaging. Resztę napisał Tomek. Acha , nie zapominaj o sofcie - do akwizycji i do obróbki. To też swoje kosztuje albo- stawia ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, tayson.82 napisał:

Czy Twój setup polecono Ci w sklepie jako idealny pod astrofoto? 

Zaczęło się od pytania o montaż paralaktyczny do mojego SW 203/1200. Chcę wyjść z dobsona. Sprzedawca jako minimum polecił HEQ5, zaznaczając że 6'tka była by lepsza (IMHO stwierdzenie oczywistości). Polecił też zmianę tuby na GSO N-203/1000 M-CRF OTA podając jakieś argumenty. Zestaw nie miał być idealny do DS, ale biorąc pod uwagę że planowałem zakup montażu to miało być lepiej niż gdybym posadził mojego SW 203/1200 na tym. 
Gdybym sprzedał to co mam to kosztowo prawie by się pokryło, a miała wyjść lepsza tuba..

W praktyce wyszło, że zbieram zestaw od nowa.

35 minut temu, tayson.82 napisał:

Czy kamera ma chłodzenie - obstawiam że nie. 

Dobrze obstawiasz. Ten model nie ma chłodzenia.
Widziałem film z DIY i myślę że byłbym w stanie zrobić takie coś.

35 minut temu, tayson.82 napisał:

W Newtonie zaraz pojawią się ugiecia, kolimacja, brzydkie gwaizdki, korektor komy.... 

Czyli że raczej w ogóle powinienem odpuścić Newtony myśląc docelowo o DS, tak?

35 minut temu, tayson.82 napisał:

Moja podpowiedź na sprzęt mglawwocowy jest taka.

1.Główny setup:  TA APO65Q + HEQ5.  

2. Guiding: szukaczoguider 50mm + asi120

Obowiązkowo pomysł nad grzalkami, do APO z czasem dokupisz sobie np DreamFocuser, kolo filtrowe (na początek może być ręczne). Możliwe że zainteresuje Cię któreś z urządzeń Jolo. 

 Sprawdź czy filtry Baader sa tańsze. Różnicy w użytkowaniu nie zauważysz, ale w portfelu zapewne tak ;-)

Więc chyba podejdę do tematu w ten sposób: zacznę od kupna montaż (HEQ5), który na początku posłuży tylko do wizuala. Rozważę, czy mojego zestawu z dobsonem nie zamienić na jakąś lżejszą tubę typowo pod wizual (może nawet na tą zaproponowaną w sklepie).
Później, jak juz podreperuje zapasy finansowe, kupno tuby pod DS polecanej NA FORUM (może trafię na coś używanego w dobrej cenie), no i kolejnych rzeczy do zestawu.

W zależności od finansów posiadaną kamerę mógłbym użyć do gudingu, lub zamienić na jakąś tańszą do guidingu (jakby zostało kasy z tego to byłoby na filtry czy coś) a kupić taką z chłodzeniem.

35 minut temu, tayson.82 napisał:

Przemyśl jakie masz niebo. Czy w ogóle będziesz mógł robić cokolwiek w LRGB. Jeżeli wszędzie są latarnie zastanów się nad foto jedynie w narrowband (filtry Ha, SII, OIII). 

Moje miasteczko niby niezbyt wielkie (60tyś.) ale wszędzie uparcie świecą, więc łuna robi się spora. Na podwórku stawiam sprzęt tak, że nie "widzi się" z żadna lampą, no ale z łuną walczyć musi.
Hm, pozostałoby tylko potestować różne rozwiązania i metodą prób i błędów. Choć takie zabawy bywają drogie :(

@tayson.82 dziękuję.
 

48 minut temu, wessel napisał:

Dodam tylko od siebie że ten Newton 8 cali i kamera z Twoja wielkością piksela to będzie źródło problemów z kolimacją, płaskością pola i ugięciami. Kamera bez chłodzenia matrycy do dsów... hm... nie podejmowałbym takiego ryzyka, chyba że lucky imaging. 

Note to myself: skonsultować na forum typ nowej kamery po zakupie tuby.
 

49 minut temu, wessel napisał:

Acha , nie zapominaj o sofcie - do akwizycji i do obróbki. To też swoje kosztuje albo- stawia ograniczenia.

Już myślę nad dodatkowymi etatami.. Albo nie, może wystarczy że zagram w totka ;))

A tak w ogóle, to jak już będę miał coś 'sensownego' to może podczepię się pod jakiś zlot czy coś. Z innych branży wiem, że tam człowiek uczy się najwiecej, najszybciej, i w ogóle wszystko jest naj :)

Dzięki Panowie, :) znów mam plan na życie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy sam musi sobie określić drogę:)

Najlepiej (jak trafi się pogoda oczywiście) popróbuj sobie podziałać na sprzęcie, który już posiadasz.

Wystaw Newtona, żeby Ci się ładnie schłodził. Obecnie około godziny 2.00 wschodzi Jowisz, ale to za wcześnie, żeby się za niego brać - poczekaj do 4.00 wtedy już będzie na jakiś 17 stopniach, to nadal żaden szał, ale jest już z czym walczyć. Co prawda bliskość Księżyca może utrudniać celowanie, ale powinien być widoczny gołym okiem. Podłącz kamerkę, odpal FireCature (lub inny podobny program, np. SharpCap) i tu zaczną się schody, bo będziesz musiał jedną ręką opanować prowadzenie teleskopu, a drugą obsługę laptopa.

Wyceluj, ustaw ostrość, pobaw się różnymi wartościami Gainu i ekspozycji. Nagraj 1000-1500 klatek, poskładaj to w Autostakkercie, Registaxie lub innym programie i ciesz się wynikami:clap:

Cała teoria, którą możesz znaleźć na forach staje się o wiele jaśniejsza, jak będzie poparta, praktyką. Dodatkowo jak sprawdzisz jak sobie radzisz ze sprzętem, który masz, to sam stwierdzisz czego Ci ewentualnie brakuje i co musisz dokupić.

Nie wyszło? Nie łam się - to nie jest łatwe hobby, ale jak zacznie Ci wychodzić, to wszystkie wyrzeczenia, odmrożenia, niewyspanie zejdą na czwarty plan.

1 godzinę temu, SamuG napisał:

A tak w ogóle, to jak już będę miał coś 'sensownego' to może podczepię się pod jakiś zlot czy coś. Z innych branży wiem, że tam człowiek uczy się najwiecej, najszybciej, i w ogóle wszystko jest naj :)

Wbijaj na zlot z obecnym sprzętem, choćby dla samego obejrzenia co mają ludzie, jakie techniki stosują i przede wszystkim dla niepowtarzalnej atmosfery. Najbliższy za nieco ponad dwa miesiące:

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13045-xvi-wiosenny-zlot-w-zatomiu/

I wtedy sam już dobrze będziesz wiedział jaką drogę obrać, na co pozwalają warunki, w jakich będziesz fotografował itp.

Pozdrawiam.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, cyberboss napisał:

Najlepiej (jak trafi się pogoda oczywiście) popróbuj sobie podziałać na sprzęcie, który już posiadasz.

Taki jest plan :) tylko wcześniej brakowało pogody. Dopiero od 2-3 nocy nie ma chmur.

 

40 minut temu, cyberboss napisał:

 Podłącz kamerkę, odpal FireCature (lub inny podobny program, np. SharpCap) i tu zaczną się schody, bo będziesz musiał jedną ręką opanować prowadzenie teleskopu, a drugą obsługę laptopa..

Dotychczas zrobiłem kilka podejść do testowych zdjęć, niestety niebo nigdy nie trafiło mi się całkiem czyste :( zawsze była mała mgiełka chmur. Używałem programu Planetary Imager - prosty interface - fajnie na start. Ale o ile zdjęcia robił (do .png), to przy wyborze video jakoś mu nie szło. Jeśli wybierałem .avi to powstawały puste pliki. Robił za to .ser'y.
Nie było żadnych prób stackowania, bo i po co się w to bawić kiedy zdjęcia nie są czyste? Brak doświadczenia powoduje że nie wiadomo co jest spowodowane złą pogodą, a co moimi błędami w ustawieniach.

Na tym choćby zdjęciu widać księżyc za chmurową mgiełką, która uniemożliwiała ustawiania ostrości :(

2018-01-31T002918.315-UTC.thumb.png.5d7872da0c3bcc94aea8eb29e4a65228.png

Ale uszy do góry. Nie może być za łatwo, bo kiepska byłaby z tego frajda ;) 
Wy już macie wiedzę i doświadczenie a ja.. ja jeszcze mam ciary na plecach po pierwszym wizualu Saturna na żywo ;)) 

A teraz to już kwestia praktyki połączonej ze zgłębianiem wiedzy :)
 

Dzięki :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, SamuG napisał:

Na tym choćby zdjęciu widać księżyc za chmurową mgiełką, która uniemożliwiała ustawiania ostrości :(
 

Z ostrością na tym zdj jest całkiem dobrze. Zestackować kilkadziesiąt takich fotek i było by dużo lepiej :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i bardzo ładny Księżyc się udało złapać. To jest pojedyncza klatka? Jak tak, to na prawdę ładnie wyszedł.

8 minut temu, SamuG napisał:

Używałem programu Planetary Imager - prosty interface - fajnie na start. Ale o ile zdjęcia robił (do .png), to przy wyborze video jakoś mu nie szło. Jeśli wybierałem .avi to powstawały puste pliki. Robił za to .ser'y.

Niestety nie znam tego programu i nie pomogę z tym problemem.

 

9 minut temu, SamuG napisał:

Nie było żadnych prób stackowania, bo i po co się w to bawić kiedy zdjęcia nie są czyste?

Właśnie na tym polega idea lucky imagingu. Nagrywasz .avi zawierające setki, a nawet tysiące krótkich ekspozycji, by potem oprogramowanie stackujące mogło wybrać dla Ciebie najlepsze, odrzucając nieostre, poruszone, zepsute seeingiem, a następnie łączy je w jedną super klatkę, która wygląda 100x lepiej niż pojedyncze. Spróbuj powalczyć z FireCapture - jest bardzo prosty w obsłudze.

  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątpię żebyś miał czas na wizual jak będziesz się uczył setupu do astrofoto. 

 

Niestety jesteś 2 soba która znam i teleskopy.pl sprzedały asi178 bez chłodzenia twierdząc że to idealny do tego detektor do mglawic. Eeeehhhh.....

 

Zapamiętaj sobie jedną ważna rzecz. 

W sklepie się JEDYNIE kupuje, pytania tylko na forum!

  • Like 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, cyberboss napisał:

No i bardzo ładny Księżyc się udało złapać. To jest pojedyncza klatka? Jak tak, to na prawdę ładnie wyszedł.

Dziękuję :)
Nie, nie pojedyncza. To jeden z 50 .png zrobionych w danej serii. Wybrana losowo - nie szukałem najładniejszej, a pewnie są (tak samo jak i gorsze).

6 godzin temu, cyberboss napisał:

Niestety nie znam tego programu i nie pomogę z tym problemem.

Szukałem czegoś na macOS'a i znalazłem takie coś. Ale już mam pobranego na windę FileCapture'a :)

6 godzin temu, cyberboss napisał:

Właśnie na tym polega idea lucky imagingu. Nagrywasz .avi zawierające setki, a nawet tysiące krótkich ekspozycji, by potem oprogramowanie stackujące mogło wybrać dla Ciebie najlepsze, odrzucając nieostre, poruszone, zepsute seeingiem, a następnie łączy je w jedną super klatkę, która wygląda 100x lepiej niż pojedyncze. Spróbuj powalczyć z FireCapture - jest bardzo prosty w obsłudze.

Idee znam. Ale jakoś tak myślałem, że skoro niebo nie było całkiem czyste to i tak niewiele zwojuję.. Ale się pobawię z nimi.
Nie jest to jednak z serii .AVI. Nie do końca wiem jeszcze jaka powinna być (i czy w ogóle) różnica, ale u mnie ustawione było to tak:
5a7b5a72b5b01_Zrzutekranu2018-02-0720_57_27.png.233a15295a711fe11129443a0dd34004.png

Kolejne próby będą FileCapture'm. Może jednak nie dziś, bo u mnie chmury :/

@DarX86 wieczorem pobawię się ze stackowaniem, zobaczymy czego się nauczę :)
 

4 godziny temu, tayson.82 napisał:

Zapamiętaj sobie jedną ważna rzecz. 

W sklepie się JEDYNIE kupuje, pytania tylko na forum!

Zapamiętam :) Ale wiesz, czasami aż głupio zadawać pytania, kiedy wiesz że zaraz Ci ktoś napisze że takie wątki były, pytania były.. No i były, ale szukając często trafia się na różne fora, a opinie są różne. No i bądź teraz człeku mądrym których opinii słuchać ;)
Choć z jednym się zgodzę - sklepom zależy na sprzedaży. Amen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tayson.82 napisał:

https://astropolis.pl/topic/62032-jakim-programem-najlepiej-fotografować-ds-y-kamerką/

W razie potrzeby służę pomocą na PW w sprawie Maxima.  

Dziękuję, będę sukcesywnie sprawdzał.

Sprawa mi się lekko komplikuje, bo na codzień używam maca. Niby mam zainstalowanego na nim wndowsa, ale niektórych programów uruchomić nie mogę (np. FireCapture).

Wczoraj znalazłem fają stronę, na której zebrane jest do kupy trochę programów dla ludzi używających macOS'a waśnie:
https://cafuego.net/2017/02/05/astrophotography-mac-os-x
Może się przyda komuś. Muszę poszukać działu odpowiedniego i może tam wrzucić też powinienem - będzie łatwiej znaleźć (sam też dużo czasu spędziłem na szukaniu).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hah, pierwsza próba stackowania:

5a7bff5595127_Zrzutekranu2018-02-0808_40_21.thumb.png.9db771ff6bb50d215098f8aa3712bf63.png

 

Myślę że dałem za dużo zdjęć. Albo inaczej, zdjęć może nie było by za dużo, ale czas ich wykonania był za długi. Nie mam prowadzenia, więc długie czasy odpadają.

Ale jest nadzieja, coś tam jednak zaczęło wychodzić :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, DarX86 napisał:

Czym stackujesz?

Takie coś znalazłem na początek: AutoStakkert!2 (działa mi na emulacji windowsa)

5a7c03dd5b754_Zrzutekranu2018-02-0808_58_47.thumb.png.b8a2b38214ad7725839651c4f1a0b76a.png

14 minut temu, DarX86 napisał:

Najlepiej najpierw wyrównać klatki w innym programie np. PIPP, ImPPG :)

Dzięki, sprawdzę po pracy.

 

EDIT: Mam jeszcze coś w plikach .ser, zobaczę co z tym zrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AutoStakkert to dobry program. Do wyrównania spróbuj ImPPG. Klikniesz "Narzędzia -> Wyrównaj sekwencję obrazów" dodasz zdjęcia które chcesz wyrównać i programik powinien poradzić sobie by na wszystkich zdjęciach pozostał ten sam fragment Księżyca bez przesunięć :) 

Przechwytywanie.JPG.b9e439d6dbe73f8c61b316dcd43df4de.JPG

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)