Skocz do zawartości

SOS PTMA - amatorskie obserwacje Słońca


tafig

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wrzesień 2019 i początek października to II już zjazd Sekcji Obserwacji Słońca oraz 100 lecie Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Tak jak informowałem w powyższym poście II zjazd odbył się w Piwnicach. W zjeździe uczestniczyło 30 osób. W pierwszym dniu były same prelekcje i zwiedzanie obserwatorium a w drugim dniu wyjazd do Truszczyn- obserwatorium Roberta Szaja. 5 października w Krakowie odbyło się spotkanie członków PTMA z okazji jego 100 letniego Jubileuszu. Na gali wręczono odznaki srebrne i złote. Mnie przypadła złota, z czego jestem bardzo zadowolony bo to znak, że to co robię dla sekcji i PTMA ma sens.

Pozdrawiam!

 

  • Like 2

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie! Dawno mnie ( nas ) tutaj nie było. Pewnie nie którzy z was czytali, że mieliśmy problemy z nową aktualizacją serwera home.pl.  No cóż. Okazało sie, że nasza strona jest już trochę przestarzała i musieliśmy coś zrobić aby dalej funkcjonować. Myślę, że nam się udało. Dzięki naszemu wybitnemu webmasterowi stworzyliśmy zgoła odmienną stronę powiązaną z naszym forum. Na forum mamy ogromne możliwości jeśli chodzi o dodawanie załączników. Możemy też umieszczać dość spore pliki, które są naszą bazą download. To już nie tylko sekcja słoneczna ale brać astronomiczna kochająca cały wszechświat. Z forum bardzo szybko przeskakujemy na stronę sos ptma. Nie mam tu zamiaru odwodzić was od tego wspaniałego forum, które dzięki mojemu koledze Ignisowi weszło przebojem w krąg najlepszych for astronomicznych. 

Pozdrawiam administrację i wszystkich użytkowników tego forum.

http://sos.poa.com.pl

 

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...
  • 2 lata później...

Witam serdecznie wszystkich na forum astronomicznym. Chciałbym odświeżyć trochę ten post, który jakiś czas temu założył mój kolega Tadeusz z Sekcji Obserwacji Słońca PTMA. Ja również od jakiegoś czasu działam w tej sekcji i chciałbym Wam powiedzieć, że Sekcja Obserwacji Słońca funkcjonuje nadal i ma się bardzo dobrze. Zajmujemy się tym, co posiadamy w nazwie czyli obserwacjami Słońca. Jak wszyscy wiemy Słońce to bardzo ciekawy obiekt, który w okresie dużej aktywności zmienia się bardzo dynamicznie. Obserwując Słońce w październiku można było zauważyć, że aktywność Słoneczna trochę spadła, co pokazuje wykres z naszej strony, jednak nowy miesiąc daje nadzieję na większą aktywność naszej dziennej gwiazdy. Wczoraj miałem trochę dobrej pogody, co pozwoliło na przeprowadzenie obserwacji. Seeing nie był najlepszy, jednak zaobserwowałem 5 grup plam w tym 15 plam i plamek, co daje nam liczbę Wolfa = 65. Oczywiście mój raport wysłałem do działu raportów naszej sekcji. 

Warto zauważyć, że takie obserwacje pozwalają nam nie tylko tworzyć wykres aktywności Słońca i w sposób graficzny obrazować go, ale dzięki temu możemy porównywać ze sobą poprzednie cykle, przewidywać, co na Słońcu wydarzy się w przyszłości. Nasze miesięczne raporty publikowane są w czasopiśmie astronomicznym Urania, by każdy czytelnik mógł wiedzieć co działo się na Słońcu w ostatnim czasie. 

Jak pisałem na początku nasza sekcja jest nadal aktywna. Co dwa lata organizujemy zjazdy, na których poznajemy nowych, ciekawych, ludzi, dowiadujemy się dużo nowych informacji o Słońca z wykładów prowadzonych przez profesjonalnych astronomów zajmujących się badaniami nad Słońcem. Zazwyczaj posiadamy ze sobą teleskopy słoneczne lub przystosowane do obserwacji Słońca dzięki którym prowadzimy obserwacje przy dobrzej pogodzie, uczymy się wykonywać raporty, które potem możemy przesłać do naszej sekcji. Ostatni taki zjazd odbył się się w sierpniu tego roku w województwie Warmińsko-Mazurskim dokładnie w Obserwatorium w Truszczynach oraz w mieście Olsztyn. Przesyłam również kilka zdjęć z tamtego wydarzenia. 

Chciałem odświeżyć trochę ten post i być aktywny oczywiście w tematyce słonecznej. Jak wiemy każdy korzysta z różnych for astronomicznych, dlatego myślę, ze warto być aktywnym na wszystkich. Jeśli Słońce interesuje Cię szczególnie możesz wysyłać obserwacje, raporty zdjęcia i spostrzeżenia bezpośrednio do naszej sekcji. 

Tak jak pisałem w listopadzie myślę, że aktywność Słońca się zwiększy. Wczoraj rano, 3 listopada, koronografy na pokładzie Obserwatorium Słonecznego i Heliosferycznego (SOHO) zarejestrowały pełne halo CME. Chmura burzowa zmierza bezpośrednio w stronę Ziemi. Model CME NASA sugeruje, że przybędzie on 5 listopada między 12:00 a 18:00 UT. Źródło: https://spaceweather.com/ 

Jeśli chciałbyś przeczytać artykuł na temat "Co koronalne wyrzuty masy mówią o 25 cyklu słonecznym?" lub obejrzeć aktualną prezentację na temat sond badających Słońce zajrzyj na nasze forum. 🙂http://sos.poa.com.pl/forum/index.php

URANIA.jpg

WYKRES.png

369119117_652711846828141_7003264619223693375_n.jpg

369033058_6505154172938751_8700696719220349529_n.jpg

367744749_2586532064853596_3268955861430251589_n.jpg

367760395_1229118308480512_1177910595684441959_n.jpg

367756913_299476549294223_6684420323797529236_n.jpg

368608179_319870080409780_1632272904544119225_n.jpg

371441016_580017554250248_3706292598887640434_n.jpg

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od momentu reaktywacji SOS PTMA minęło już 12 lat. Niektórzy nie wierzyli, że przetrwamy minimum i co? Udało się. Dołączają do nas nowe młode osoby, które chcą prowadzić obserwacje Słońca i wysyłać u nas raporty. Następny krok to wysyłanie raportów do zagranicznych sekcji słonecznych. Tak to już IV zjazd za nami. Mimo niepowodzeń ze stroną istniejemy i rozwijamy się. Mój poprzedni koordynator myślał aby wprowadzić do raportu współczynnik CV. My to wprowadziliśmy. Niewątpliwa zasługa tutaj naszego webmastera Krzyśka Świtały, który również po pewnym czasie wrócił do nas. Mamy swoją stronę i od paru lat mamy również swoje forum, może nie tak sławne i aktywne jak to Ignisa ale forum pomaga nam rozwijać naszą stronę. Po prostu jedno bez drugiego nie może żyć. Pozdrawiam wszystkich Was kochani.

  • Like 2

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend do Ziemi dotarły CME. Pierwszy w sobotę 4 listopada, drugi w niedziele 5 listopada. Podwójne uderzenie w pole magnetyczne wywołało silną burzę geomagnetyczną G3 z zorzą polarną sięgająca aż za 4o stopień szerokości geograficznej północnej. Oznacza to, że zorza widoczna była widoczna w takich państwach jak Hiszpania, Portugalia czy Włochy. Według spaceweather.com burza ustępuje, chociaż występują chwilowe wzrosty aktywności dochodzące do klasy G1.

Reszta zdjęć wraz z opisem na forum SOS PTMA http://sos.poa.com.pl/forum/index.php

W dziale zórz polarnych można przeczytać m.in o tym skąd biorą się kolory zórz polarnych. Zapraszam 🙂 

395626896_712512893739786_8922618358607956397_n.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj na pół godziny niebo zrobiło się na tyle czyste, że mogłem zerknąć na Słońce. Zarówno na półkuli północnej jak i południowej przy wschodniej krawędzi pojawiły się dwie grupy plam. Duże półcieni, duże nasilenie pochodni w miejscu występowania grup. Liczba Wolfa 34, Sn = 94. Myślę, że aktywność w najbliższych dniach trochę się zwiększy. Oby tylko pogoda pozwoliła na obserwacje aktywności Słońca. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Informacje ze strony https://spaceweather.com/
ROZBŁYSK SŁONECZNY PRAWIE X KLASY: Plama słoneczna AR3500 wybuchła 28 listopada (1950 czasu UT), wytwarzając rozbłysk słoneczny klasy M9.8 (tylko punkty procentowe poniżej kategorii X ).
Impuls ekstremalnego promieniowania ultrafioletowego przerwał krótkofalową komunikację radiową na południowym Pacyfiku i w częściach obu Ameryk: mapa . Marynarze i krótkofalowcy mogli zauważyć utratę sygnału na częstotliwościach poniżej ~20 MHz nawet przez godzinę po rozbłysku.
Trzy , a może cztery CME zmierzają w stronę Ziemi po serii eksplozji na Słońcu w tym tygodniu. Przewidywany czas przybycia: 30 listopada i 1 grudnia . Największy z CME, wystrzelony 28 listopada, mógłby pochłonąć niektóre wcześniejsze, mniejsze, tworząc CME Cannibal zdolny do wywoływania silnych burz geomagnetycznych klasy G3 z zorzą polarną na średnich szerokościach geograficznych.

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje w dniu 6 grudnia 2023 r. 

Prognozy w ostatnim czasie nie zapowiadały jakichkolwiek rozpogodzeń przez następny tydzień, jednak dzisiaj pojawiło się dwugodzinne okienko pogodowe, które wykorzystałem na obserwacje Słońca. Rozpocząłem o godzinie 13 czasu lokalnego (12.00 UT) i przez równą godzinę mogłem obserwować szczegóły na tarczy Słońca. Seeing był naprawdę dobry, widoczne były nawet najmniejsze plamki, które ledwo widoczne są na obrazach z SDO. Rozpocząłem obserwacje od półkuli północnej, gdzie na wschodniej krawędzi pojawiły się dwie grupy plam dwubiegunowych. Pierwsza z nich AR 3513 to dwubiegunowa grupa plam z półcieniami na oby końcach. Główna plama posiada mały asymetryczny półcień, dlatego określiłem tę grupę wg klasyfikacji CV jako DAI. Grupa ta od wczoraj generuje rozbłyski klasy M. Był to kolejno rozbłyski M 1.4, 1.0 oraz 2.1. Zobaczymy jak dalej będzie się rozwijała ta grupa. Druga grupa na wschodniej krawędzi nie została jeszcze sklasyfikowana, jednak przyglądając się jej dłużej wydaje mi się, że będzie to grupa typu CAI. Dalej nie daleko centrum znajduje się grupa AR 3507. Główna plama posiada mały symetryczny półcień. Gdyby seeing był gorszy zobaczył bym pewnie tylko te 3 grupy, jednak dostrzegłem jeszcze dwie grupy, w których dostrzegalne były 2 małe plamki. Obie grupy zaznaczyłem na obrazie z SDO.
Następnie półkula południowa, na której również naliczyłem 5 grup w tym 24 plam. Uwagę przykuwa skupisko kilku grup w okolicach centrum. Dla osób początkujących rozdzielenie poszczególnych grup może być problemem, dlatego na początku warto spojrzeć na obrazy z SDO lub zajrzeć na nasze forum i zapytać jak należy takie skupisko grup plam sklasyfikować.http://sos.poa.com.pl/forum/index.php

Dobry seeing pozwala przyjrzeć się również nasileniu pochodni fotosferycznych. Jak wiemy aby określić liczbę pochodni należy Słońce ,,podzielić" na cztery części, a następnie w każdej ćwiartce dokonać klasyfikacji pochodzi. Według mojej oceny nasilenie pochodni fotosferycznych wynosi F = 5.
Liczba Wolfa w dniu dzisiejszym wynosi 147, Sn=128, CV=105

403397946_920334772848736_8313584499508739717_n.jpg

SDO_HMIIF_1024.jpg

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi taka chwila, kiedy musimy się zastanowić, czy przekazać funkcję kiedy sekcja, którą od 2012 roku prowadzę w momencie jej świetności, czy trwać do końca i czekać aż historia, która męczyła naszą sekcję, mam na myśli tu odejścia koordynatorów i upadek sekcji. Wybrałem pierwszą opcję, czyli przekazanie funkcji innej osobie. Tą osoba jest @defaa- osoba spełniająca wszystkie warunki jakie i mi postawiono kiedy podejmowałem próbę reaktywacji SOS PTMA. Konrad (na SOS plejads) jest człowiekiem młodym, energicznym, należy do PTMA O/ Poznań, prowadzi obserwacje Słońca wysyłając raporty, ma głowę pełną pomysłów. Oczywiście nie wpuszczam go w maliny powierzając mu funkcję koordynatora. Zawsze kiedy tylko będzie potrzebował pomocy, rady, kontaktów będę służył mu pomocą. Myślicie, że zwaliłem teraz całą robotę na młodego Konrada. Nie. Zostawiam sobie administrowanie naszej strony i forum, analizę raportów i prowadzenie Obserwatora Słońca w czasopiśmie Urania Postępy Astronomii. Kiedy się spotkamy, a myślę, że to już wkrótce nastąpi przekażę nowemu koordynatorowi materiały, które są spuścizną naszej sekcji.

  • Like 2

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W dniu 28 grudnia 2023 roku zdałem funkcję koordynatora SOS PTMA na ręce Konrada Szymendery ( plejads). Tym samym przekazałem mu całe archiwum SOS PTMA, nie tylko te z mojego okresu ale również te z działalności poprzednich koordynatorów. Oprócz archiwum przekazałem również materiały prywatne, które otrzymałem od Janusza Kosińskiego, a także te, które weszły jako wiano od członków SOS PTMA. Konrad otrzymał ode mnie również pierwszą koszulkę SOS PTMA, w której zostałem odznaczony na 100- leciu towarzystwa złotą odznaką PTMA. Przekazałem mu też sporo informacji dotyczących działania naszego forum i strony. Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze zakończone wspólnym domowym obiadem. Udało nam się też choć przez chwilę zerknąć na Słońce.

Na koniec chciałbym wszystkim podziękować za te 11 lat koordynowania i za to, że mogłem na was liczyć.  
Jeszcze raz informuję Was, że nie odchodzę z sekcji, ale nadal będę działał i służył pomocą nowemu koordynatorowi. Zajmę się administrowanie forum i strony, do której Was serdecznie zapraszam. Nadal będę prowadził nasz biuletyn w Uranii. Już 02 stycznia odbędzie się pierwsze spotkanie nowego koordynatora sekcji SOS PTMA na zoomie o godz.20.00.
Chętnym na spotkanie wyślemy link na priv lub fb, WhatsApp

http://sos.poa.com.pl/forum/index.php

IMG_20231228_131624.jpg

  • Like 1

Nevton 200x1000 na EQ 5

Nevton 114x 900 z wytrawionymi lustrami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)