Skocz do zawartości

Gorące/martwe piksele


Oberst

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Zrobiłem sobie dzisiaj zdjęcie z nałożonym dekielkiem i zastanawiam się czy ilość martwych/gorących/itp. pikseli powinna mnie niepokoić? Ustawienia to ISO800, 13sek, f/3.5. Aparat to Canon EOS 350D. Jestem w tej kwestii totalnie zielony, także łaknę dobrej rady ;)

IMG_5127.thumb.JPG.5e074acc7e9fe8b0327c93b558951218.JPG

PS: przy przysłonie f/4.0 jest ich zauważalnie mniej przy f/5.6 są właściwie niezauważalne.

PPS: na załączonym zdjęciu gorzej to widać, ale normalnie większość pikseli jest ciut bardziej czerwona/niebieska.

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonales tzw darka.  Poczytaj o tym w sieci. 

To naświetlanie przy braku wpadajacego światła na matrycę. 

Zastanów się czy dekiel na pewno gwarantuje że nic światła nie  wpadnie na matrycę. Wg mnie raczej nie. Polecam takie testy robić w lodówce, piwnicy, ze zdjetym obiektywm i założonym deklem od body w jego miejsce. Musi być totalnie ciemno. Nawet przez wizjer może wpadać lewe światło. 

Wtedy przy zmianie przysłony nie powinieneś zauważyć żadnej różnicy. Jedynie czas i iso będą generować  zmienne hoty. 

Na screenie masz ich zadziwiająco mało :-)

 

Trochę bardziej skomplikowane. 

Aby pozbyć się hotow/coldow w czasie stackowania zapeca się użycie darkow i jeżeli to możliwe podczas zbierania materiału ditheringu. 

  • Thanks 1

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;)

W ogóle trochę poprzeglądałem swoje fotki i odkryłem, że gorące piksele pojawiają się zawsze z tych samych miejscach. Czy to normalne?

Sky-Watcher 130/900 EQ-2; okulary: 6mm 10mm 25mm; filtry kolorowe; Canon EOS 350D; Olympus DPS I 7x35

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej normalne. Uszkdzony pixel  sam się nie naprawi :-(

Zrob sobie darka 5 lub 10minutowego i zobacz ile masz uszkodzoych pixeli :-)

Przy obecnych 13s jest ich bardzo, bardzo mało. 

 

Po nieznacznym rozciegnieciu jpg, tak wygladaja szumy z Twojej matrycy.

Na dole w rogu po prawej pojawia sie nieznaczny ampglow - pojasnienie na matrycy spowodowane przawdopodobnie grzaniem sie jej od pobliskiej elektroniki.

hot.thumb.JPG.64da1b9e2528697d6d1b7fa8dacc213e.JPG

image.png.cbf7e29b7e20efcb8afe2504988649cc.png

 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)