Skocz do zawartości

Dziwny obiekt na niebie


Poszukiwacz15

Rekomendowane odpowiedzi

26.12.2017 godzina 4:30 Obserwowana z okolic Sosnowicy

Witam! Właśnie zaobserwowałem bardzo dziwny obiekt który pojawił się w gwiazdozbiorze Wolarz/korona północna/głowa węża. Na początku widziałem dość jasną gwiazde a za nią poświate z pyłu, skierowaną w prawo, zupełnie jak kometa. Po chwili obiekt znikną, a pył rozszerzał się, po czym po 5 minutach ogarną dużą część nieba. Po gwieździe nie było śladu. CZy ktoś wie co to jest?

Zrobiłem około 10 zdjęć na których widać jak obiekt zwiększa swoje rozmiary na niebie. Szukając aparatu przegapiłem początek przelotu. 

1. Zauważyłem nową gwiazde, nieco rozmytą i cięgnący się za nią pył. 

2. Obiekt pojaśniał, zwiększył swoje rozmiary

3. Gwiazda zgasła, pył zwiększył swoją obiętość tak jak na poniższym zdjęciu

4. Pył stawał się ciemniejszy, ciemnoszary i zają niemal pół nieba, rozchodził się tylko w strone zachodnią. 

5. Po 20 minutach nie było po tym śladu

Brak meteorów, dźwięków i innych gwałtownych zjawisk. Gwiazda po prawo to arktur, przez chwile obiekt był jego jasności. Dane z aparatu: ISO 1600, naświetlanie 2 sekundy, F3,4

DSCN8423.thumb.JPG.022cb0ce9cf276d2d7aff98123c59123.JPG

DSCN8438.thumb.JPG.c66b4b6c6fc26df2c04b4c490e6a9f04.JPG

DSCN8427.JPG

  • Like 2

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

To było przerażające. Wracając z pracy ( tak 25 grudnia w nocy też można pracować ;() spojrzałem w niebo patrzę coś jasnego myślę ksiezyc. Ale coś mi nie gra. Zaglądam jeszcze raz a to za nic kształtem nie przypomina ksiezyca i było to dwa razy takich rozmiarów jak księżyc. Po przyjrzeniu się widać lecący w dół punkt a za nim dym. Dym bardzo widoczny wręcz świecący tak jasno jak księżyc. Po zniknięciu małego punktu dym zaczął się rozprzestrzeniać aż zajął spora część nieba i oczywiście przestał świecić tylko zrobił się szary. Zwiększył swoją powierzchnię co najmniej 10 krotnie. Co to było? Nigdzie nie ma żadnych informacji na ten temat. Jak dla mnie wojna.  Jakieś rakiety kosmiczne?? Bo tyle dymu? Jestem laikiem zarejestrowałem się na forum tylko żeby o tym napisać. Komety widziałem i napewno nie zostawiają po sobie kłębów dymu. Czy ktoś może rozwiać wątpliwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super że udało się to wyjaśnić, strasznie mnie to ciekawiło:)

W międzyczasie udało mi się zmontować takiego oto gifa składającego się z 14 obrazków wykonywanych w krótkich odstępach czasu. Pokazuje proces rozprzestrzeniania się tego obłoku. Jakość jest tragiczna, 2 sekundy naświetlania przy wysokim ISO i trzęsących się rękach, jednak coś tam widać. 

 

Webp.net-gifmaker.thumb.gif.134854f3c294dfb8e5edb5cfdb4896dc.gif

 

  • Like 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Manieksky napisał:

Mam bujną wyobraźnię jednak zastanawiam się czy to nie była sciema z tą rakietą dlaczego wcześniej nikt nic nie wiedział o tej probie tylko po fakcie czyżby władze świata coś ukrywaly :)

Nie słyszałeś nigdy o poligonach i manewrach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niesamowity efekt, pozazdrościć tym co to widzieli :) W sumie nie ma się co dziwić, że Rosjanie przeprowadzają manewry wojskowe jak u nich jest to normalny dzień.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)