Skocz do zawartości

10 cali od miasta - astrofotki od jolo


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

 

2 godziny temu, jolo napisał:

Na zdjęciu zarejestrowały się obiekty do jasności około 22.5mag.

Ale tam jest mrowicho :)

Abel.thumb.jpg.4c5694a8f1ac84c7164cc234eb675355.jpg

 

  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał:

Powiedziałbym też, że o ile fajniej zobaczyć taki kadr niż kolejną M 51, ale pewnie znów dostałbym opiernicz od paru osób. :)

No pewnie, że opiernicz Crazy Wielu M51 się bardzo podoba. Bezstronnie stwierdzając jest piękna :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, lukost napisał:

Super. Nie słyszałem wcześniej o tym Arpie, bo wizualnie  niedostępny. ;) Powiedziałbym też, że o ile fajniej zobaczyć taki kadr niż kolejną M 51, ale pewnie znów dostałbym opiernicz od paru osób. :)

NGC3550 odkrył (oczywiście) Herschel, to pewnie jest w zasięgu, ale do Gitary w wizualu pewnie nie da się podejść.

A M51 też mam tegoroczną, ale politycznie się wstrzymuję na razie :)) Zapodam na jesień, jak wszyscy będą ociekali wodorami i ciemnotami :) 

  • Haha 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jolo napisał:

NGC3550 odkrył (oczywiście) Herschel, to pewnie jest w zasięgu, ale do Gitary w wizualu pewnie nie da się podejść.

Mam nadzieję, że tę i inne nie odkrył za pomocą tego swojego słynnego teleskopu, bo zawsze kiedy go widzę, to się zastanawiam jak on go prowadził za ruchem sfery ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Esku1RES napisał:

to się zastanawiam jak on go prowadził za ruchem sfery ?

Przy pomocy zastępów przyszłych adeptów astronomii ;)

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, lukost napisał:

Z tego co wiem, w ogóle nie prowadzil, tylko czekał aż obiekt wejdzie w pole widzenia.

Na początku tak myślałem, ale zwróć uwagę, że ta cała platforma wraz z domkiem jest jakby na kółkach. Wynika z tego, że obrót w azymucie był możliwy. W elewacji jest natomiast jakiś system bloczkowo-dźwigowy. Czyli teoretycznie jest możliwość prowadzania. W moim pytaniu raczej chodziło mi o to, jak to było napędzane i sterowane (XVIII wiek !), ale już @Jacek E. wyjaśnił moje wątpliwości. Chociaż może i masz rację, że Sir William ustawiał i czekał, aż obiekt wejdzie sam w pole widzenia. OK, kończę, bo Łukasz nas zaraz pogoni z tym offtopem :)

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jolo napisał:

Taka przymiarka do jednego z moich od dawna zaplanowanych kadrów. Dwie godziny luminancji - Abell 1185. To gromada galaktyk położona na styku Wielkiej Niedźwiedzicy oraz Małego i zwykłego Lwa. Oddalona jest od nas o około 400 milionów lat świetlnych. Do najbardziej znanych tworów w tej gromadzie należy para oddziałujących ze sobą galaktyk NGC3561 i PGC3392 skatalogowana jako Arp 105, znana też pod nazwą "Gitara". 

A1185L_DBE_clone_DBE.jpg

U mnie spod miasta na razie niestety ledwo widoczna, ale mam nadzieję dołożyć jeszcze 3-4 razy tyle materiału i powinno wtedy być lepiej widać.  Na zdjęciu zarejestrowały się obiekty do jasności około 22.5mag.

Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, L 128x1 minuta, gain=100, niebo podmiejskie. Przejrzystość dobra, seeing dobry.

Interesująca jest też ta najjaśniejsza i "potrójna" NGC 3550.

Znalazłem ciekawy dokument o odkryciu w centralnej części gromady, w polu 3,4' x 3,4', około 1300 kandydatek na gromady kuliste jaśniejsze od 27,3 mag (z przypuszczeniem, że ciemniejszych jest drugie tyle), z czego większość ma międzygalaktyczną naturę. Niezła impreza.
Kilka z nich ma jasność już minimalnie mniejszą od 23 mag, Jak dołożysz materiału to powinny się załapać (inna sprawa je odnaleźć, ale świadomość, że może się mieć na zdjęciu tak odległe gromady, to też chyba coś).

"The globular cluster systems of Abell 1185"

Poza tym piękne zdjęcie i jak dla mnie bardzo estetyczne.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M82 wymiata..;-) jak na mój gust. To że puszysta to lepiej, bo nie gaśnie tak gwałtownie tylko stopniowo kontrastuje z tłem. Sporo tych "płomieni" w paśmie H-a się złapało na luminancji. A tylko 2 minuty. Czy to dobra czułość qhy163 w tym pomogła..czy to głównie apertura.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

Obawiałem się, że dla tak małego pola widzenia ciężko będzie znaleźć jakieś piękne widoki, ale okazało się, że nie jest tak źle.

Dzięki małemu polu widzenia nie widać tam motylków, łabądków, pacmanów, pelikanów i innych kontynentów, a przede wszystkim struktury! Też między gwiazdami jest więcej przestrzeni, dzięki czemu łatwiej odczuć ogrom tego wszystkiego.
Nie chciałbym zostać źle zrozumiany - to nie jest krytyka mniejszej skali, tylko docenienie zalet większej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)