Skocz do zawartości
jolo

10 cali od miasta - astrofotki od jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie otworzyłem daszek i zaraz zbadam jaki dziś seeing - ale coś kiepsko wygląda raczej :( 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki, no taki trochę nietypowy :) Tzn włókna jeszcze jakoś, ale cała reszta w kolorze glutoplazmy wyszła. Ale nie ingerowałem w kolor mgławicy po kalibracji na gwieździe G2V. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie jestem fachowcem w tej kwestii więc moja opinia jest tylko wyrazem mojego gustu.Ten zaś wyraźnie mi mówi że wolę taką glutowatość jak sam ten efekt określiłeś niż nie jedno "agresywnie doskonałe"zdjęcie które nieraz na fachowych witrynach można zobaczyć.Dzięki temu jest ono delikatne w odbiorze,a słowo mgławica zawsze z czymś delikatnym mnie się kojarzy.

Dla mnie już teraz zdjęcie jest piękne,ale podkreślam to tylko moje skromne zdanie.

Pozdrawiam :)

• Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękne! Przy okazji przypomniała mi się zabawna sytuacja, na jednym anglojęzycznym forum (chyba CN). Maurice Gavin opublikował kiedyś ładne zdjęcie też jakiejś gromadki. Jeden z forumowiczów napisał po jakimś czasie, że też próbował takim samym zestawem osiągnąć podobny efekt. Gwiazdy wyszły jednak gorzej i bardzo "monochromatycznie". Zasugerował, że Maurice stosuje jakieś "nieczyste techniki". Ten mu odpowiedział coś w stylu "...przykro mi, że nie potrafisz osiągnąć podobnego efektu, próbuj dalej..". No właśnie. Sprzęt, sprzętem, ale ważne jest jeszcze kto za nim stoi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 godzin temu, Esku1RES napisał:

(...) No właśnie. Sprzęt, sprzętem, ale ważne jest jeszcze kto za nim stoi.

Stoi za nim "smooth operator" - to a propos Maurice Gavin'a :) 

I jeszcze druga gromada z tamtej nocki - NGC2420 od Bliźniąt. Ta jest położona sześć razy dalej niż NGC1662, a przy tym bogatsza, i to widać. Jak będzie lepszy seeing to naświetlę tutaj więcej materiału, bo w tym kierunku niewiele jest chyba materii międzygwiazdowej i widać galaktyki w tle "przez" gromadę. Ale tamtej nocki seeing był słaby - w okolicach 3" :( 28:20:20 minut RGB w klatkach po 120 sekund. Zebrane 08.03.2018 zestawem: Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M. Niebo podmiejskie, przejrzystość dobra, seeing słaby. 

2018-03-08-N2420-2.jpg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Bida Panie na wiosnę, jakieś pojedyncze obiekty daje się wyłuskać, co to jeszcze nie robiłem. Chyba wrócę do modelarstwa :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ano, trza by się pod południowe niebo przenieść na dłużej :)) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wędrówek po zapomnianych obiektach ciąg dalszy. Tym razem NGC2355 (również NGC2356) - stara gromada otwarta w konstelacji Bliźniąt. Jej wiek ocenia się na około miliard lat (jak na gromady otwarte to sporo), a gromada położona jest około 7200 lat świetlnych od nas. Odkrył ją William Herschel prawdopodobnie 8 marca 1784 roku, jednak pozycja obiektu odnotowanego przez niego tamtej nocy jest niedokładna i nie ma w niej żadnej gromady. Astronom prawdopodobnie popełnił błąd 10-12' w deklinacji. Herschel ponownie obserwował gromadę 16 marca tego samego roku i z powodu obliczonej różnicy pozycji uznał, że to jest inny obiekt. John Dreyer tworząc katalog NGC skatalogował obie obserwacje Herschela jako dwa obiekty - NGC2355 i 2356.

Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, LRGB 15:18:12:15 x 2 minuty, niebo podmiejskie. Przejrzystość średnia, seeing średni.

2018-03-24-N2355-2.jpg

• Like 8

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 10.01.2018 o 21:42, jolo napisał:

Gromadka otwarta NGC1502 na której kończy się (albo zaczyna?) Kaskada Kemble'a.

Jedno z najładniejszych zdjęć gromad jakie widziałem, szukam po sieci takich ale o nie nie łatwo :)

W dniu 16.01.2018 o 21:13, jolo napisał:

Na normalnych, DSowych - gain 0, offset 40.

Nie dokucza Ci kwantyzacja? Czasy masz w sumie dość długie. Porównywałeś "0" z UG ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki :) Tak, porównywałem - 50x1 minuta przy gain 10 i 10x5 minut przy gain 0 z filtrem L. Po złożeniu wizualnie nie zauważyłem różnicy, ani Maxim nie wykazał większych różnic w SNR na tych samych gwiazdkach.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

M67 - to ta mniejsza w Raku. Jedna z najstarszych gromad otwartych, a na pewno najstarsza w katalogu Messiera - ostatnie oceny jej wieku wskazują na około 4 miliardy lat. M67 to jedna z najchętniej badanych gromad przez naukowców. Zawiera około 500 gwiazd, a oddalona jest od nas o niecałe 3000 lat świetlnych. Ze względu na swój wiek nie zawiera gwiazd wczesnych typów gwiazdowych. Oprócz kilku błękitnych maruderów wszystkie gwiazd są typu F lub późniejszego. Gromada została odkryta, o dziwo, nie przez Herschela :)) Odkrył ją w roku 1779 Johann Gottfried Koehler. 

Meade ACF 10" f/10, AP CCDT67, EQ6, QHY163M, LRGB 50:15:10:12 x 1 minuta, niebo podmiejskie, Księżyc. Przejrzystość średnia, seeing słaby.

2018-04-17-M67-4.jpg

• Like 9

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta