Skocz do zawartości

Pierwsze obserwacje mega amatora:)


Rekomendowane odpowiedzi

Mam tmb 6mm do takiego samego teleskopu jak Ty. Powiększenie 200x. Dzisiejszy księżyc wyglądał w nim bajecznie - powoli uczę się najważniejszych kraterów, mórz i gór. Przydatna jest mapka księżyca. Do takiego powiększenia filtr księżycowy jest już nie potrzebny, ale w 10mm i 20mm którymi dysponuję już takowego wymagają. 

  • Thanks 1

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Geledroth napisał:

Witam,

W sumie to raczej na forach nie piszę i nie jest tak ,że astronomia pasjonuje mnie od dziecka ,ale jakieś trzy miesiące temu przeczytałem jakiś artykuł o kosmosie, chcąc poszerzyć trochę wiedzę znalazłem kolejny i tak poszło - sporo filmów ,kilka książek no i internet cały czas czeszę w tym temacie -  w zasadzie to szkoda że do pracy chodzić trzeba bo nie musiałbym odrywać się od tematu - a tyle wiedzy do przyswojenia.... dostałem na łeb to fakt:)

Pierwszym zaskoczeniem było dla mnie, że aby spojrzeć w niebo w Polsce trzeba czekać czasem i z 10 dni a do tego żeby wstrzelić się w czyste niebo to jeszcze w odpowiednich godzinach. Zdawałem sobie sprawę że pogoda w Polsce nie jest sprzyjająca ale żeby tylko 3 pogodne noce w miesiącu - mega frustrujące:) A ostatnio mieszkałem trochę na wyspach kanaryjskich i tam prawie codziennie czyste niebo sporo gwiazd tylko że mnie to wówczas średnio interesowało - ironia losu;) Ale o ile mają łatwiej astro amatorzy w takich miejscach - choć liczę że to listopad jest po prostu taki w Polsce... ale w sumie grudzień nie dużo lepszy (udało mi się trafić z pogodą na maksimum geminidów:)

Drugie zaskoczenie to kwestia jak szybko dezaktualizują się informacje w tej dziedzinie ... niesamowite!!!

Ale piszę ponieważ wczoraj udało mi się wreszcie zaobserwować skrawek nieba teleskopem i trochę z obawą spojrzałem pierwszy raz w okular czytając wcześniej informacje o tym jak to rozczarowuje takie pierwsze spotkanie. I powiem szczerze najpierw trochę zamieszania bo mi się gwiazdy rozmnożyły (ale też był to pierwszy efekt wow!!!) i kierunki uciekały;) Najpierw poszukałem  mgławicę M42 w Orionie i jak dostrzegłem gromadę trapez to już mnie to kupiło ,potem plejady, Andromeda (trochę blada)i sporo układów podwójnych gwiazd co mnie mega cieszyło -ale nie spodziewałem co mnie czeka dalej bo jak spojrzałem na księżyc to dłuuuugo nie mogłem się od okularu oderwać ...a korzystam z kitowych okularów (10mm i 25mm) i tu pojawia się pytanie jaki sprzęcik dokupić sobie do księżyca żeby wycisnąć z niego jeszcze więcej o ile można:)  (filtr polaryzacyjny?,jakis inny filtr?,okular 4mm? czy może soczewkę barlowa?)  - mam synte 8" .

A no i wczoraj z rana dorwałem Marsa i Jowisza - pięknie widoczne były księżyce galileuszowe też mega fajna sprawa.

No i dziś Księżyc zrobił na mnie to samo niesamowite wrażenie.

Podsumowując nie mogę się doczekać kolejnej sesji z teleskopem i na razie jedyną rzeczą która mnie rozczarowuje to ogrom mojej niewiedzy:)

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

Bardzo miło się czyta. Mam nadzieje, że będziesz kontynuował relacje z Twoich dziewiczych podbojów  nieba. Życzę powodzenia,

Pozdrawiam!

  • Like 1

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Geledroth napisał:

[...]

Podsumowując nie mogę się doczekać kolejnej sesji z teleskopem i na razie jedyną rzeczą która mnie rozczarowuje to ogrom mojej niewiedzy:)

[...]

No to już zostałeś zassany :)) przez kosmos. Już po chłopie ! :))

Wiedzę nabędziesz szybko, o to się nie martw.
Spróbuj teraz zapolować na gromady otwarte w Woźnicy. To dobry okres na nie. No i koniecznie bierz gromadę podwójną w Perseuszu. Tzw: "chichotki".

Zostaw sobie na razie ten 25mm. Nie jest najgorszy, aczkolwiek przydałby się jakiś o szerszym polu widzenia. Ja na Twoim miejscu bym najpierw pomyślał o okularze 13-15mm najlepiej z polem 70° i więcej. Do Księżyca szerokokątne 10mm będzie dobre. A jak nie chcesz na razie się (i swojego portfela) rozdrabniać na dwa okulary to poszukaj 7mm. Będzie i do planet i do Księżyca. Potem pewnie jakieś szerokokątne 30mm i będzie świetnie!

  • Like 3

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Prousse napisał:

Mam tmb 6mm do takiego samego teleskopu jak Ty. Powiększenie 200x. Dzisiejszy księżyc wyglądał w nim bajecznie - powoli uczę się najważniejszych kraterów, mórz i gór. Przydatna jest mapka księżyca. Do takiego powiększenia filtr księżycowy jest już nie potrzebny, ale w 10mm i 20mm którymi dysponuję już takowego wymagają. 

Mam jakiś podstawowy filtr księżycowy choć powiem szczerz nie odczułem jakiejś zmiany natężenia światła w porównaniu z jego brakiem - tak samo mocno dawał po oku;). Co do mapki księżyca korzystam z tych w necie ale muszę upolować jakąś wersję książkową. Z tym moim 10mm byłem w stanie dostrzec (trzeba było wytężyć wzrok) nawet kratery ok 5 km np. taki między Archimedesem, Aristillusem a Autolycusem - wiec z tym tmb 6 mm musi być jeszcze ciekawszy efekt bo moje obecne maksymalne powiększenie to 120x - wrzucę go sobie na listę przyszłych zakupów - Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wimmer napisał:

Wiedzę nabędziesz szybko, o to się nie martw.
Spróbuj teraz zapolować na gromady otwarte w Woźnicy. To dobry okres na nie. No i koniecznie bierz gromadę podwójną w Perseuszu. Tzw: "chichotki".

Zostaw sobie na razie ten 25mm. Nie jest najgorszy, aczkolwiek przydałby się jakiś o szerszym polu widzenia. Ja na Twoim miejscu bym najpierw pomyślał o okularze 13-15mm najlepiej z polem 70° i więcej. Do Księżyca szerokokątne 10mm będzie dobre. A jak nie chcesz na razie się (i swojego portfela) rozdrabniać na dwa okulary to poszukaj 7mm. Będzie i do planet i do Księżyca. Potem pewnie jakieś szerokokątne 30mm i będzie świetnie!

Dzięki za "drogowskazy" - pozostaje czekać na jakieś sensowne niebo i chyba wybiorę się gdzieś poza miasto bo u mnie jednak spora łuna z Poznania i samego Swarzędza zanieczyszcza dość mocno niebo.

A zastanawiałem się nad takim do księżyca - William Optics SWAN 15mm 72st  oraz tbm 6mm bardziej szczegółowy i do planet za radą Prousse.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Geledroth napisał:

A zastanawiałem się nad takim do księżyca - William Optics SWAN 15mm 72st  oraz tbm 6mm bardziej szczegółowy i do planet za radą Prousse.

Kupiłem całkiem niedawno SWANa 15mm i sprzedałem go po pierwszej obserwacji. Powód? Okular ma znacznie mniejszy moim zdaniem ER (czyli odległość od oka) niż podaje producent. Nie wiem skąd oni wzięli te 14mm. Żeby objąć całe pole widzenia musiałem prawie szorować rzęsami po soczewce. Jak na mój gust to jest jakieś 8-9mm.
Tak tylko ostrzegam i dzielę się swoimi spostrzeżeniami.
Za to 20mm, który mam od bardzo dawna bardzo lubię i chwalę w moim f/10

  • Thanks 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, wimmer napisał:

Ja na Twoim miejscu bym najpierw pomyślał o okularze 13-15mm najlepiej z polem 70° i więcej. 

A jaki 15 mm byś polecał bo mam 25 mm i myślę że zakup 20 mm to trochę za blisko tego co mam obecnie choć zdaję sobie sprawę że okular okularowi nie równy - przynajmniej patrząc na ceny niektórych szkiełek:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, wimmer napisał:

 Okular ma znacznie mniejszy moim zdaniem ER (czyli odległość od oka) niż podaje producent. Nie wiem skąd oni wzięli te 14mm. Żeby objąć całe pole widzenia musiałem prawie szorować rzęsami po soczewce. Jak na mój gust to jest jakieś 8-9mm.
Tak tylko ostrzegam i dzielę się swoimi spostrzeżeniami.
 

Z pierwszym zdaniem się zgodzę, ma mniejszy ER niż podaje opis producenta, niemniej ja - a mam go już z 8 - 9 lat i rzęsami nie szoruję po soczewce :)
Używałem go z C8, 11 i R150/1200 a teraz z APO 90/600. Moze nie do końca z Apusiem ok, ale z poprzednimi rurkami sprawował mi się b. dobrze.
No i jeszcze jedna zaleta - parafokalnosć między 20 i 15 :)
Tak jak Lukost niedawno w innym wątku napisał - do ciemniejszych rurek SWANy są OK.

  • Like 1
  • Thanks 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłbym Explore Scientific 14mm 82°, ale jest dość drogi. 
Zależy też ile chciałbys wydać.

Taniej około tej ogniskowej to: Hyperion 13mm (albo 17mm), SW UW 13mm 70° (albo 17mm). Ewentualnie Explore Scientific 16mm 68°
Jeszcze taniej to GSO SV 15mm, ale w Twojej Syncie 8" obraz na brzegach będzie słaby, więc nie polecę.

Może jeszcze inni forumowicze polecą coś od siebie.

20mm na razie nie kupuj. To faktycznie ciut za blisko 25mm

Edytowane przez wimmer
  • Thanks 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Jacek E. napisał:

Z pierwszym zdaniem się zgodzę, ma mniejszy ER niż podaje opis producenta, niemniej ja - a mam go już z 8 - 9 lat rzęsami nie szoruję po soczewce :)

Opcje są dwie. Albo jestem zbyt przewrażliwiony i czepialski, albo mam dłuższe rzęsy :D

Raczej to pierwsze :)

  • Like 1

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od niedawna użytkuje Hyperiona 17 mm w Syncie 12. Obraz i punktowość gwiazd w centrum jest bez zarzutu, jednak na obrzeżach ujawnia się astygmatyzm, gwiazdy są plackowate w około 20% pola widzenia, im bliżej krawędzi tym gorzej. Jak za tą cene to całkiem dobry okular, o ile nie przeszkadzają ci te wady. W innym przypadku pozostanie lekki niesmak. 

W porównaniu do kitowego 25 mm obraz jest lepszy w Hyperionie, większe pole widzenia okularu i mniejsze wady optyczne. 

Hyperion będzie lepiej sprawował się w Syncie 8 ze względu na światłosiłe F6. Moja Synta ma F4,9, czyli jest bardziej wybredna jeśli chodzi o okulary.

  • Thanks 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idzie kurier z paczką, na barach trzyma mniejszą paczkę, po ziemi ciągnie większą. Myślę, co za menda je...na. Buty w 2 s' pobiegłem zabrałem paczkę ciągniętą po ziemi. Entuzjazm na wstępie przytłumiony. Ok, Synta 8 jest już u siebie w domu.  Skręcamy... z  synem 4 letnim. Uwierzcie, ból  głowy murowany!

Syn:

- tata, nie można patrzeć w słońce.... (zobaczył etykietę)

- tata, a ja mogę...

- tata, a to do czego...

- tata ja przytrzymam...

Żona:

- boże, jakie to duże.

- a gdzie to będzie stało...?

- jak tutaj, to wynieść stąd gitarę

(to tak dla nowożeńców)

 

Syn (młodszy, 6 miesięcy)

- leży i patrzy (całe szczęście nic nie mówi)

 

Skończyło się  na wspólnych obserwacjach ze starszym synem  (młodszy nadal leżał) Starszy nie odpuścił mimo zimna i pory. Wiem,  że to jest miłe, ale miałem wszystkiego dość... ;-)

- tata już mogę popatrzeć...

Nie, bo tata nie może ustawić,

w okularze jedno wielkie mleko przy patrzeniu na księżyc

 

A może coś nie gra. Znając moje szczęście najwidoczniej sprzedali mi wadliwy sprzęt, albo ten kurier tak go wytargał po szutrze, że się wszystko poprzestawiało. Nieee, pewnie jeszcze się chłodzi, ale kurcze godzinę...

Przyznam się, przed zainstalowaniem okularu wkręciłem wszystkie możliwe przedłużki z  zestawu. Po ciężkiej godzinie jakimś cudem doszedłem do tego, że coś trzeba wykręcić.

Jest!!!! Widać , hurrraaa!

Jest radość!!! 

Dziękuję za rady i wskazówki!

  • Like 2

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszytstkie podpowiedzi i sugestie

A mi się własnie niebo skończyło dzisiaj - jakieś chmurki przyszły a i ile można wystawa na tym zimnie :) -ale pozytywnie zakończone obserwacje - kilka nowych gwiazdozbiorów zlokalizowanych - księżyc fajniutki tylko trochę przeszkadzał przy innych obserwacjach ale jak już zaszedł  to złowiłem w Perseuszu gromadę podwójną trochę miałem farta że na nią trafiłem bo za pierwszym strzałem - chybił trafił patrze w okular a tu są moje gromadki , potem jeszcze M44 no i oczywiście Jowisz bo na to w zasadzie czekałem - w Woznicy jakoś nic znaleść nie mogłem muszę zresztą pojechać następny raz za miasto to pewnie będzie łatwiej...

a może w filtr nebularny warto inwestować??? U mnie zanieczyszczenie świetlne w skali Bortle-a wynosi 6.

A może jeszcze zerknę na Jowisza....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kręcą cię obserwacje mgławic, zakup filtra ma jak najbardziej sens. Nie ma też żadnych przeciwskazań do używania ich pod jasnym niebem. Ja osobiście używałem tylko filtra UHC, przyciemnia on tło i wycina częściowo gwiazdy. Mgławice zdają się wyraźniej odcinać od otoczenia, plus lepiej widać słabe części i struktury które zazwyczaj są słabo widoczne. Są jeszcze inne filtry, na przykład Oiii, UHC-e, UltraBlock, H beta ale nigdy ich nie używałem, dlatego niech tutaj wypowiedzą się inni użytkownicy.

Test kilku filtrów: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=25&str=0

  • Thanks 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)