Skocz do zawartości

Zakup nowego teleskopu


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

W najbliższym czasie chciałbym zmienić teleskop, wstępnie planuję zakup Celestrona Nexstar Evolution 8 - GOTO + WiFi (203mm) - mam nadzieję, że to dobry wybór.

https://www.celestron.com/products/nexstar-evolution-8


Trochę już siedzę w astronomii, ale przed zakupem wolę zasięgnąć opinii innych użytkowników :) Wcześniej myślałem jeszcze nad MAKiem 180 lub Dobsonem 10" z GO-TO.

Teleskop będzie używany w 90% w mieście - mam ogród, którego bezpośrednio nie oświetlają sodówki.

Chciałbym avikować planety (lipcowa opozycja Marsa) + czasami zrobić zdjęcie jaśniejszej komety. Wizualnie - jaśniejsze DS-y + US.

Obecnie posiadam Newtona 150/750 + EQ-5 i MAKa 127

Mam jeszcze pytanie, kwota powyższego teleskopu jest dla mnie nie mała :) - czy lepiej kupować w Polsce, czy zagranicą (chodzi mi o to, że zdarzyło mi się już kupić teleskop nowy - po odpakowaniu okazało się, że był to sprzęt powystawowy, zakurzony).

 

 

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilekroć kupowałem za granicą (teleskop-express.de, skypoint.it, astromarket.org, altairastro.com) sprzęt nigdy nie wyglądał na używany. 

Evolution 8 to ciekawa konstrukcja, ma wbudowany akumulator, metalowe przekładnie (z brązu mosiądzu), a po złożeniu jest całkiem kompaktowy. Ostatnio ktoś na giełdzie sprzedawał wersję 9.25 - https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/13698-teleskop-celestron-nexstar-evolution-925/ - może podzieli się swoimi wrażeniami. Albo może na taki większy się skusisz?

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Po długich przemyśleniach zdecydowałem się jednak na MAKa 180, mam nadzieję, że to dobry wybór. Wcześniej myślałem, że MAK127 jest za duży do zabrania na wypady - teraz mam małą betoniarkę :D

Na zdjęciu poniżej MAK180 (szukacz kątowy nie jest z tego zestawu) nie wygląda na duży, szkoda, że nie dodałem obok dla porównania MAKa 127 :)

Teraz pozostaje czekać na ładną pogodę, już nie mogę się doczekać na widoki przez bino :)

Wiadomo, że jest to sprzęt przede wszystkim Księżycowo-planetarny, ale wczoraj zrobiłem sobie krótką sesję.  Półtorej godziny było mało, żeby z pokojowej temperatury zejść do -2 - jeżeli chodzi o wychłodzenie teleskopu (po 2h było OK). Muszę przyznać, że bardzo ładnie prezentowały się M42, sigma Orionis, M35 i M37 w dołączonym 2" okularze (28mm).

 

5a5dbb8ada82e_mak180astrofotka_pl_mala.jpg.61a6066dcb09d2156830d3dd961f08be.jpg

 

 

 

 

  • Like 2

SW BKP150/750 Dual Speed, SW MAK 127, GSO Dobson 10”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)