Skocz do zawartości

Recenzja Okularu William Optics SWAN 20 mm


Gość Astronomy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Astronomy

Witam,

Jest to moja pierwsza recenzja sprzętu astronomicznego więc proszę o wyrozumiałość :)

Z jakiego powodu nabyłem Okular William Optics SWAN 20 mm ?

Potrzebowałem okularu do Deep Sky z dobrą jakością obrazu przy niskiej cenie.

Okular był prezentem na Święta Bożego Narodzenia. Został zamówiony w "Delta Optical" i pragnę nadmienić , że obsługa była wyśmienita. Zamawiałem go 18.12.2017 , a kurier dostarczył paczkę już 19.12.2017 o godzinie 14:30.

Wszystko było porządnie zapakowane. Po otwarciu kartonu ujrzałem czarne opakowanie , pudełeczko wraz z okularem. Pudełeczko okularu było wypełnione elegancką pianką zabezpieczającą koloru czarnego.

IMAG0677.thumb.jpg.0c815647ea95eec64f26cf7b6f6fe50a.jpg

IMAG0678.thumb.jpg.140aa341b15a82257e9692017ec85cfb.jpg

IMAG0679.thumb.jpg.bc0b3ff536ebced6efeffa957edb8271.jpg

Po ściągnięciu zaślepek widać że okular posiada duże pole widzenia i powłoki FMC.

IMAG0681.thumb.jpg.24f2595b33948757a1c95deed94a06ed.jpg

 

Wreszcie wczoraj 26.12 i dzisiaj od 6:00 do 7:10 udało mi się okular wypróbować i ocenić.

Obserwacje rozpocząłem po godzinie 18 , gdy zaczęło się przejaśniać. Pierwszy  w moich obserwacjach był księżyc, obraz był ostry jak brzytwa, kratery i cienie było widać jak jeszcze nigdy i pole widzenia według mnie jest skorygowane w 95%. Jako kolejne obserwowałem M45 i Mel 25. Okular ma pole 72° i dzięki temu dało się objąć całe plejady w okularze (Messier 45). Dostrzegłem, że obraz jest jaśniejszy (okular ma bardzo dobrą transmisję światła ) i wszystkie gwiazdy są ostre :). Potem dzięki dużemu polu widzenia w moim teleskopie z tym okularem jest to 1.6°, dzięki temu udało mi się dostrzec Gromadę Otwartą Messier 103 w gwiazdozbiorze Kasjopei. Jest to dość ciemna gromada , bo ma 7,4 magnitudo. Rano 27.12 udało mi się świetnie zaobserwować Messier 3 i ją rozdzielić na poszczególne gwiazdki co w przypadku okularu kitowego,k?rego używałem wcześniej nie było łatwe. Ostatnim obiektem na który skierowałem teleskop wraz z okularem był Jowisz. Obraz był bardzo kontrastowy i mimo, że jowisz jest daleko (jeszcze pół roku do opozycji) to były dobrze widoczne pasy chmur i Wielka Czerwona Plama. A tu załączam szkic :

IMAG0686.thumb.jpg.b946e525be52881425ed677b0b72ae54.jpg

Okular posiada bardzo słaby i niezauważalny astygmatyzm i tak jak już pisałem pole widzenia 72° , a aberracja nie występuje.

Trochę danych:

Symbol u dostawcy: E-SWA20

Seria okularu: SWAN

Średnica oprawy:1.25 "

Układ optyczny okularu : Erfle,Hybrydowy

Ogniskowa okularu :20 mm

Pole widzenia okularu :72 °

Muszla oczna : Odwijana

Ilość soczewek / grup: 5/4

Powłoki soczewek: FMC

Odległość od oka : 17 mm

Waga: 100 g

Według mnie okular jest godny swojej ceny i pozwala inaczej spojrzeć na wszechświat .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dobrze że jesteś zadowokony z zakupu. Nie napisałeś nam jakiego używasz teleskopu. 

Z obliczeń wychodzi mi SW 90/900. To daje nam F10. Przy takiej światłosile SWANy spisują się idealnie. Poza tym mają dobrą transmisję. Gratuluję zakupu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielki sentyment mam do tego okularka :)
Idealnie się sprawował w C8, 11 i w armacie R150/1200.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)