Skocz do zawartości

M76 "Małe Hantle"


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Też pamiętam ją z dużego lustra. Różnica w widoczności struktury jest duża.
Swoją drogą warunki wtedy na jesiennym zlocie były średnie, może ledwie niezłe. Dziury między chmurami, niezbyt dobry seeing. W zasadzie szkic pokazuje samą jej centralną część. Obiecałem sobie, że podejdę raz jeszcze do tej mgiełki w bardzo dobrych warunkach. Może na wiosennym zlocie się uda.

No i w końcu z okularem, który będzie miał dwa razy mniej szkieł w korpusie ;)

Edytowane przez wimmer

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze mnie ciekawi jak Ty robisz te szkice?

1) Białym ołówkiem na czarnm kartonie, czy normalnie, a później negatyw?

2) Wszystko przy teleskopie, czy najpier szkic na szybko z zaznaczenim sobie najważniejszych punktów, a później na spokojnie w domowym zaciszu i ciepełku dopracowujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie odpowiem :)
1. Obecnie zawsze ołówkiem na białym szablonie. Szablon jest wydrukowany normalnie w drukarce na białej kartce, najlepiej na papierze o dużej gładkości. Jakimś z większą gramaturą albo matowym do zdjęć. Zwykły najtańszy papier o małej gramaturze powoduje, że po zeskanowaniu w dużej rozdzielczości widać strukturę papieru (podłużną chropowatość), którą potem nie sposób usunąć. Po zeskanowaniu otrzymuję normalny, szaro-czarny szkic na białym tle. Potem robię inwersję w GIMPie albo Photoshopie. Jedyne graficzne zmiany, jakie wprowadzam, to nieznaczne poprawienie szkicu. Np. jeśli niektóre gwiazdy wyszły mi jajowate, albo gdzieś maznąłem ołówkiem, to to koryguję. Usuwam też wszelkie artefakty z takiego szkicu. Np. pozostałości po wygumkowanych gwiazdach, gdy się pomyliłem (czasem nawet je przekreślam, żeby się nie walnąć w finalnym obrazie i nie dorobić jakiejś gwiazdy, której nie było). Usuwam też jakieś przypadkowe maźnięcia ołówkiem, czy ręką po szkicu. W przypadku mgławic i galaktyk, jeśli widać ziarnistość kartki, rozmywam ją nieco. W końcu w okularze ziarnistości papieru nie widać :) Jeśli jest taka potrzeba, to wyrównuję cienie, np: na galaktyce, jeśli powstały od palca, wiszora, czy gumki jakieś przebarwienia.
Dawniej szkicowałem też białymi pastelami na czarnej kartce, a także białą kredką na czarnej kartce. Zdarzyło mi się też szkicować Wenus białym długopisem na niebieskiej kartce. Natomiast od jakiegoś czasu: Tylko ołówek na białej karce i inwersja. Mam też wiszor do rozcierania struktur mgławic, czy galaktyk. 

2. Koniecznie tylko przy teleskopie. Nigdy nie zrobiłem czegoś takiego, żeby zrobić zarys, a potem dorysować coś w domu. Łatwo w taki sposób przekoloryzować szkic i dorysować coś z wyobraźni. Jeśli mam coś poprawić w domu na gotowym szkicu, to tylko jakąś gwiazdę, jeśli coś rozmazałem albo w pośpiechu wyszedł mi przecinek, a nie kropka. W domu najczęściej wygumkowuję skreśloną gwiazdę, jeśli się pomyliłem. Choć czasem nawet i tego nie robię, a usuwam pomyłki w programie graficznym.
To powoduje, że przy szkicu siedzę długo. Ostatnio się nawet poddałem :) Myślę sobie: naszkicuję Chichotki (kiedyś już szkicowałem, ale chciałem lepszy, dokładniejszy szkic). Kieruję teleskop na Chichotki. Patrzę, a tam jakieś dwieście gwiazd :)) Zimno było, chmury napływały. Zrezygnowałem. Wrócę do tego tematu jak będzie cieplej, bo będę potrzebował chyba z dwie godziny.

Od kiedy zacząłem szkicować, wszystkie moje prace zbieram do specjalnej teczki. Czasem zabieram ją na zloty. Może kiedyś, jak dane nam będzie się spotkać, to pokażę Ci wszystkie moje szkice :)

SCT 5" 127/1250 NexStar SLT | WA66 6mm | X-Cel LX 9mm | GSO SV 15mm | SWAN 20mm | ES 68° 24mm | Sterling PL 30mm 57° (1,25" mod.) | barlow 2x | reduktor 0,5x | Baader Moon & SkyGlow | UHC-S i kolorowe | MS LifeCam HD-5000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)