Skocz do zawartości

Kupię zestaw do astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcialbym kupic pierwszy zestaw do astrofotografii. Dlugo myslalem czy bardziej interesuja mnie obserwacje czy fotografia - i postawilem na to drugie. Czytalem juz duzo tematow odnosnie jaki teskop wybrac. Z tego co zrozumialem trzeba bedzie od razu kupic solidny eq5 lub heq5 - i nie ma sie co bawic w jakies mniejsze montaże (jesli sie myle prosze poprawcie mnie). Z tego co czytalem GoTo to tez podstawa do astrofotografii. Dlatego jestem zainteresowany kupnem teleskopu cos na wzor:

Sky watcher 150/750

Montaz paralaktyczny heq5 z GoTo, lub podobnej klasy

Miejsce obserwacji to wies lub plener. Interesuje mnie fotogragia galaktyk i mglawic - oczywiscie gdy nabiore doswiadczenia. Z poczatku pewnie bede wiecej obserwowal niz fotografowal dlatego skupiam sie tu na teleskopie i montazu a nie lustrzance.

Jestem poczatkujacy w tej dziedzinie a moje zainteresowanie astronomia wynika z pasji do kosmologii i fizyki - dlatego prosze o ewentualne sugestie lub propozycje innego sprzetu niz ten ktory napisalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA.

Po mojemu trafiłeś w dziesiątkę. SW 150/750 w połączeniu z HEQ5 daje naprawdę niezły zestaw startowy a dla niektórych (np dla mnie) jest to zestaw prawie docelowy. :) 

I tak jak piszesz, detektorem, korektorem czy innymi pierdołami zajmiesz się w późniejszym czasie. Jezeli masz juz w domu lustrzankę, laptopa, to powiem Ci, że zrobiłeś prawie drugi krok w kierunku astrofotografii.

pzdr.

Szymon

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz cieszyć się bezstresowym astrofoto to na początek kup SW ED80 + flattener SW lub WO. Półkę wyżej polecam malutkiego potwora TS APO 65Q.

Potrzebny będzie również guiding, ale nie od razu. Z początku wystarcza Ci do zabawy ekspozycje ok 1-2min. 

Pomysl nad grzalkami, one są niezbędne. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt ze stałych bywalców tego forum nie odważył by się sprzedać komuś jakiegoś bubla. Jeżeli kupisz używkę od usera z FA na pewno nie wciśnie Ci bubla a już na pewno poinformuje o ewentualnych wadach.

 

  • Like 2

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Farmaceuta napisał:

Chetnie poznam szczegoly i cene. Obawiam sie tylko jednego. Nie znam sie na sprzecie i boje sie ze ktos mi sprzeda uszkodzony sprzet lub zuzyty - a ja nie bede wiedzial o tym bo sie nie znam.

Po nowym roku porobię zdjęcia i podsumuję, teleskop ma wymieniony wyciąg okularowy na wyciąg z mikroruchami, w komplecie jest silnik krokowy wraz z mocowaniem do wyciągu i sterownik autofocusa dzięki, któremu można automatycznie ostrzyć z poziomu komputera , posiada też dwa wyjścia PWM, ( jedno niestety nie działa ) wyjście 5V do huba usb i 12V np do montażu, wszystko własnej roboty ;), dodatkowo dorzucam pilota, którego podłącza się do sterownika i można ręcznie ustawiać ostrość nie dotykając teleskopu oraz hub usb ( D-Link zasilany z opisanego wcześniej sterownika ) i wentylator na spodzie lustra głównego ( również zasilany z owego sterownika z jednego z regulowanych z poziomu komputera wyjść PWM), dzięki, któremu w wilgotne noce nie ma problemu z roszeniem , Sprzęt w zasadzie wymaga tylko podłączenia kamery bądź lustrzanki oraz zasilacza 12V i można śmigać, Nie wiem tylko jak autofokus będzie współpracował z lustrzanką bo u mnie się wieszał, natomiast przy kamerkach CCD, które użytkowałem nie ma żadnego problemu, chodzi prawdopodobnie o wielkość pliku i czas jego ściągania na komputer z Lustrzanki.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki w astrofoto to taki trójkąt zależności pomiędzy wiedzą, czasem i budżetem. Oczywiście pewnych rzeczy nie da się zastąpić innymi, ale na przykładzie tych dwóch instrumentów to widać wyraźnie. ED80 połączysz z reduktorem, zamontujesz na montażu i możesz focić. Blaszanego newtona 150/750 trzeba będzie dobrze skolimować, może ustawić lusterko wtórne, może trochę usztywnić tubę, itp, itd. Ale takiego newtona dostaniesz za mniej niż połowę ceny ED80. Taki newton też już się nada do avikowania Księżyca czy planet - bo większa apertura zapewni zarówno lepszą rozdzielczość jak i więcej światła. To ostatnie też wpłynie na szybkość zbierania materiału. W porównaniu do ED80 newton 6" to około 3 razy więcej zebranego światła, a więc w 2h zbierzesz tyle samo fotonów, co w 6h EDkiem. O ile oczywiście nie spędzisz za dużo czasu nad kolimacją i innymi rzeczami :) Jak jesteś gotowy na trochę przygody, to newton Ci się odwdzięczy. Jak nie masz za dużo czasu, to refraktor się sprawdzi. Tylko nie musisz się upierać przy ED80 - wybór wśród refraktorów jest ogromny. Stricte do foto lepszy będzie jakiś popularny tryplet 80/480. 

Ale cokolwiek wybierzesz, to pierwszy teleskop brałbym z drugiej ręki. HEQ5 może być nowy, bo taki montaż ma szansę zostać na dłużej :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolalbym newtona z powodu lepszych parametrow pod obserwacje....jednak boje sie ze nie dam sobie rady zeby go przygotowac pod fotografie tak jak napisales. Wiec kwestia do przemyslenia.

Poczekam na oferty sprzedazy

Ps : moze mi ktos podac konkretny model tuby optycznej, podobnej jakosciowo do ED80 a w bardziej przystepnej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na prawdę bardzo polecam Ci TS65Q! Zero zlaczek, backfocusa, korektorow, mały bardzo poręczny sprzęt. Pod Heq5 to super tubka. 

Wiem że kosztuje parę zl, ale serio - nie będziesz żałował! Z czasem docenisz jego spore pole korekcji, lekkość oraz wygodę w użytkowaniu.

Seria Q TS to bardzo fajne szkła. 

Oczywiście do wizuala lepiej nadaje sie Newton, ponieważ oko wybacza wiele wad optycznych, a matryca aparatu/kamery nie. 

Jak wcześniej napisałem, jeżeli interesuje Cię bezstresowe astrofoto to idź w stronę, która Ci opisuje. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpisuję się pod postem Jolo i Taysona, ale chcialbym zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jeden element do przemyślenia - nie ma sprzętu uniwersalnego. 

TS 65Q  będzie świetny i bezstresowy do astrofotografii obiektów nieba głębokiego i to raczej dużych, ale już planet sobie ani nie poogladasz ani nie pofocisz w satysfakcjonującej skali.

 Newton 150/750 będzie ci umożliwiał avikowanie planet i wizual, ale tez bez szału. Taka ogniskowa wymaga już sporej staranności i osprzętu ( guider, focuser) i sporego doświadczenia jeśli chcesz korzystać z montażu średniej klasy typu HEQ5 na przyklad. Na pewno nie będzie to bezstresowe i proste. 

Wreszcie coś o ogniskowej powyżej 1.5 metra ( duży Newton, SCT albo MAK) zdecydowanie będą lepsze w wizualu, ale nie uprowadzisz tego na HEQ5 w fotografii długoczasowej. Za to będą super do avikowania planet i wizuala US.

Nie ma złotego  środka, a wybór należy do Ciebie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy już dużo podpowiedzieli. Jak sam wiesz zainwestuj w montaż bo ten element najtrudniej później wymienić. Ja kupiłem NEQ6, a to dlatego że od początku zakładałem wieszanie na montażu tuby 10" z dobsona do planet. Na montaż wywaliłem całą kasę więc focenie DS zaczynałem od lustrzanki z obiektywem. Dopiero po paru mies na giełdzie trafił się newton 150/750 przystosowany do a-foto ( wyciąg z mikroruchami, wręgi, wyczernienie,wentylator na dole, gwintowana drawtube do łaczenia detektora z wyciągiem "na sztywno") więc wziąłem bo było mnie na niego już stać, na dozbieranie do refraktora musiałbym czekać kolejne parę mies. 
Jak możesz sobie pozwolić to co innego wziąłbym do foto, a co innego do obserwacji. Jak już wyżej koledzy zaznaczyli o złoty środek ciężko. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Dziekuje za wasze posty bo daja duzo do myslenia.

Wiec jestem zainteresowany kupnem:

- SW 80ED lub TS 65Q / ostatecznie 150/750 dostosowany pod astrofotografie.

- montaz heq5 z sync scan lub podobny.

 

Docelowo mam zamiar kupic kamerke CCD bo z teggo co czytam sa duzo lepsze. Co jeszcze potrzebuje z wazniejszych i drozszych rzeczy poza jakimis przejsciowkami i filtrami. Mam 15k oszczednosci ale i tak wszystko mi sie wydaje troche drogie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim budżetem pomyślałbym tak jak pisze Darek - o czym innym do foto i czym innym do obserwacji. A zakupy robiłbym sukcesywnie - na początku montaż i rurka, do niej przyczepić aparat (masz już jakiś obecnie?) i ogarnąć sprzęt na spokojnie bez guidingu, pierwsze zdjęcia po kilka - kilkanaście sekund, składanie ich. Potem dołożyć guiding. A potem jak nie będziesz zniechęcony, to kamerka CCD :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alternatywnie opaskowanie montażu + wymiana łożysk = ok 1.3k zl. 

Mając taki budżet kupiłbym:

Heq5 + paskowsnie,  TS65Q+polski moto focuser,  QHY8L lub używany Canon 6D, guiding szukaczoguiderem 60/240mm + asi120. 

Jesteś ustawiony na kolejne lata. W zapasie masz jeszcze parę stowek na laptopa, zasilacze, grzałki 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spodziewalem sie ze w nowy montaz heq5 trzeba wlozyc kolejny tysiac. Strasznie drogie sa kamerki ktore sugerujecie. Ogladalem kamery za okolo tysiac, maja one jakis sens? Troche zle sie wyrazilem. Nie chce od razu wszystkiego wydac. Chcialbym na poczatek wydac nie wiecej niz 7k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Farmaceuta napisał:

Nie spodziewalem sie ze w nowy montaz heq5 trzeba wlozyc kolejny tysiac. Strasznie drogie sa kamerki ktore sugerujecie.

1. Wcale nie trzeba, dobrze wyregulowany nowy, czy zakupiony na giełdzie będzie się bardzo dobrze sprawował :)

2. Niestety nasze hobby jest delikatnie pisząc drogie. Koledzy zasugerowali takie aby dobrze się sprawdzały w astrofotobrafii, sprawdzone i dające satysfakcję posiadaczowi. Bywają duuuuuużo droższe.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Farmaceuta napisał:

Rozumiem. Poczekam czy beda jakies oferty :)

Proponuję zatem zamieścić ogłoszenie na giełdzie w dziale "Kupię"

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tayson.82 napisał:

Cena oki, tylko pod astrofoto potrzebny flattener o którym pisałem wcześniej. Koszt w granicach 1k zl.

Flattenerek/refuktorek - nówka w sklepie 870 zł, na giełdach astro około 600, SW dedykowany do tej rurki.
Szukacz można dostać za około 40 zł. Albo jakiegoś starpointerka.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Farmaceuta napisał:

Nie spodziewalem sie ze w nowy montaz heq5 trzeba wlozyc kolejny tysiac. Strasznie drogie sa kamerki ktore sugerujecie. Ogladalem kamery za okolo tysiac, maja one jakis sens? Troche zle sie wyrazilem. Nie chce od razu wszystkiego wydac. Chcialbym na poczatek wydac nie wiecej niz 7k

Dlatego na początek przygody warto się zaopatrzyć np w używanego Canona 450D za kilkaset złotych. Może być modyfikowany albo nie. Masz pełną kontrolę z poziomu komputera, live view i sporych rozmiarów matrycę - obsługa zestawu z takim aparatem praktycznie nie różni się od obsługi zestawu z dedykowaną kamerką - można się wiele nauczyć i opanować sprzęt. Będziesz też mógł łatwiej podjąć decyzję, czy celować w kamerkę kolorową, czy lepszą lustrzankę czy kamerkę mono. Nie wiem jakie kamerki oglądałeś za około 1000zł, ale podejrzewam, że to jakieś małe CMOSy nadające się bardziej do guidingu albo avikowania planet i Księżyca. Do fotografii DS będzie w nich brakowało chłodzenia i będą oferowały raczej małe pole widzenia. 

Jeśli kupisz HEQ5 czy to nowy czy używany, na pewno nie warto zaczynać od zabawy w paskowanie czy wymianę łożysk. Warto zacząć od robienia zdjęć. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ED 100 to już raczej planetarna rurka... Proponuję przy małej aperturze (80-90mm) nie przekraczać ogniskowej 600mm.
Z planetami przez dość długi okres czasu będzie słabo w astrofotografii.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej glowie pojawilo sie kilka konkretnych pytan ktore chcialem zadac aby nie popelnic bledu przy zakupie. Zdecydowalem sie na ts apo65q skoro docelowo interesuje mnie fotografia DS i nie musze kupic flatenera. Tylko paradoksalnie nie moge nigdzie znalezc tego telskopu na zadnym sklepie. Czy ten teleskop wystepuje pod inna nazwa za podobna cene?

Pytanie brzmi czy ten teleskop bedzie wspolpracowal z lustrzanka np cannon 450d lub podobna (Docelowo kupie kamerke ale zaczne od lustrzanki z powodu ceny)

Kolejna kwestia czy nie bedzie problemow z wywazeniem na heq5 jak podlacze lustrzanke i pozniej docelowo guiding do tego teleskopu? Generalnie chodzi mi o to czy to bedzie wspolpracowalo wszystko i czy "jedno na drugim" sie zmiesci. Chcialem tez zapytac co warto od razu dokupic do tego teleskopu odnoszac sie do konkretnej oferty na sklepie....no ale nic nie moge znalezc. 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)