Skocz do zawartości

Kupię zestaw do astrofotografii


Rekomendowane odpowiedzi

1) Ja ustawiałem zwykle iso 800. Oczywiście wszystko w trybie "M" (manual), czas na "bulb" czym będziesz sterował migawką? Masz pilot do canona czy kabelek do podłączenia do kompa? AF Cie nie interesuje, ostrość i tak ustawiamy ręcznie. Balans bieli może być automatyczny. Zdjęcia musisz zapisywać w .raw. 
3) Jak spróbujesz to będzie wiadomo:) w razie potrzeby są filtry które pomagają ogarnąć LP. 
4) To zależy jakie kabelki masz. Najlepiej mieć huba USB i wszytko podpinać do niego, a potem jeden kabelek od huba do laptopa. Pomyśl też o zasilaczu który wszystko obsłuży ( jak już będziesz pracował z AstroLinkiem). Co do programów to też zależy czy chcesz od razu wyłożyć kasę czy korzystać z darmowych programów. Ja póki co korzystam z darmowych. Gdy miałem Canona używałem CdC do sterowania montażem, wybierania obiektów, APT do sterowania Canonem, oraz PHD2 do guidingu. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Tryb pracy bulb - cała automatyka wyłączona, zapis w trybie RAW - a resztę to koledzy od DSLRów

2) jedna kontruje pracę drugiej, to rodzaj blokady

3) Nie, ale musisz doświadczalnie spróbować co można. Tak jak Ci pisałem na PW. Na pewno masz łunę Szczecina i Świnoujścia.

4) Nie za wcześnie . Laptop z programem PHD do guidingu to minimum. Dalej- montaż połączony przez EQMOD ( z odpowiednim interfejsem) do darmowego oprogramowania np. Stellarium no i jakis program do akwizycji np. APT. Potem obróbka - np. PixInsight i Adobe PS, a może Maxim DL?

 

EDIT: O Darek tez nie śpi. Pytaj dalej..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może wrzucę jakie kable w ogóle mam:

1 - kabel sterowania montażem -
 IMG_5900.thumb.JPG.6a4c18d0dbc0c183c624775b0ecf54b8.JPG

2 - kable do QHY 5
IMG_5904.thumb.JPG.4570c2276a2de60508d462bf6295040c.JPG

3 - pilot do ekspozycji + moduł USB montażu
IMG_5901.thumb.JPG.dedf324360c8428192d3d3c86f366a35.JPG 

4 - jakieś kable od cannona -

IMG_5902.thumb.JPG.3b939460855bd49c35ae7e251faa4c10.JPGIMG_5903.thumb.JPG.f24cfdcf655d395316a3e3a4fce0f2b1.JPG

Kabel zasilania montażu i pilota nie wklejałem bo są oczywiste. Zdjęcia zrobiłem tym Cannonem. Będę miał też AstroLinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu 2 masz kabelek ST4 do połączenia kamerki z montażem. A ten biały to kabel do sterowania montażem przez pilot SynScan - nie będziesz go raczej używał, skoro masz kabel USB do montażu i w dodatku moduł BT.  Adapter do zasilania Canona wepniesz w AstroLinka w gniazdko napięcia regulowanego, choć nie wiem po co jest ta żółta bulwa tam. Możesz to rozkleić i zobaczyć co jest w tym jajku-niespodziance?

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli do podłączenia pilota SynScan do komputera. Tak też można sterować montażem, albo aktualizować firmware w pilocie. Kamerkę do guide do laptopa podłączasz normalnym kablem USB drukarkowym. 

OK, czyli w jajku jest regulator napięcia, pewnie układ 7808. Czyli przez to jajko możesz zasilać aparat z 12V. Albo wywalić jajko i zasilać z wyjścia 7.6V z AstroLinka. Daj znać na PW jak będziesz robił, to ustawię odpowiednie napięcie w AstroLinku. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok - dzięki za info. Proszę kogoś też o info to czego mogą być kable na 4

Czyli rozumiem to tak:
Podłączam moduł Bluetooth w montaż w miejsce gdzie normalnie podłączam pilot SyncScan. W ten sposób mogę sterować zdalnie przez laptopa. Tylko że nie mam w laptopie wbudowanego Bluetooth - czy to zadziała? Następnie Cannona który jest zamocowany do flattenera i ED podłączam kablem z jajkiem do astrolinka.  Czy nie powinienem jeszcze podłączyć dodatkowo Cannona z laptopem? Jeśli tak to czy mam kabel do tego na zdjęciach powyżej? Kamere do guidingu połączam z montażem czarnym kablem z 2 zdjęcia w port "auto guider" i dodatkowo kablem usb drukarkowym z laptopem. No jeszcze oczywiście zasilacz do montażu. Czy to będzie już wszystko?

Napisałem to łopatologicznie i proszę też o łopatologiczną odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable na 4 to 1) kabel video do Canona 2) podejrzewam że do sterowania migawki.

Montaż podłączasz tak jak napisałeś. Moduł BT do USB musisz sobie dokupić - kilka zł kosztuje. Ewentualnie podłączać kablem ze zdjęcia nr 1 montaż z laptopem do portu USB.

Canona podłączasz kablem bez jajka do astrolinka do wyjścia napięcia regulowanego. Potem Canona z laptopem jak chcesz sterować nim z laptopa - potrzebujesz kabla USB mini, ale nie widzę takiego na zdjęciach.

QHY5 - tak jak napisałeś.

Zasilanie do montażu możesz też z astrolinka puścić. 

 

  • Thanks 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro mam pilot do sterowania migawką to nie muszę kupować mini USB i podłączyć Cannona z komputerem. Z tego wynika, że mam wszystkie kable których potrzebuję (poza modułem BT). W takim razie poczytam dziś o programie Stellarium bo wydaje się dosyć intuicyjny.
Czytałem instrukcje Cannona - chyba już wiem jak ustawić czas naświetlania. Ustawiłem na 10". migawka się otwarła i po 10 sek zamknęła...a zdjęcie widoku zza okna wyszło prawie całe białe :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drugim zdjęciu obok czarnego kabla do qhy5 to na 100% kabel do podłączenia montażu do kompa poprzez pilota synscan.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, jolo napisał:

Potem Canona z laptopem jak chcesz sterować nim z laptopa - potrzebujesz kabla USB mini, ale nie widzę takiego na zdjęciach.

Usb mini jest tylko do zgrywania zdjęć (i może do ustawień parametrów ? tego nie wiem, nie sprawdzałem) ale do wyzwalania migawki potrzebny jest drugi kabel  z końcówką taką jak masz w pilocie (micro jack). Ja miałem taki na gniazdo RS232, plus do tego konwerter rs232/USB. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DarX86 napisał:

Usb mini jest tylko do zgrywania zdjęć (i może do ustawień parametrów ? tego nie wiem, nie sprawdzałem) ale do wyzwalania migawki potrzebny jest drugi kabel  z końcówką taką jak masz w pilocie (micro jack). Ja miałem taki na gniazdo RS232, plus do tego konwerter rs232/USB. 

Z tego co pamiętam od modelu 450D sterowanie było już przez USB włącznie z długimi czasami ( BULB )

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

Potwierdzam - od 450D jest pełna obsługa przez USB, łącznie z (o dziwo) LiveView np na APT i pomiarem temperatury sensora. 

Dokładnie - taki kabelek od lustrzanki Canon 450D spowoduje pełne sterowania przy pomocy APT czy innym programem do akwizycji.

5a5f8d07ee937_Dokadnie.thumb.jpg.1ceee809e0ef2b8c3c75e679bc2a43af.jpg

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DarX86 napisał:

Wychodzi na to że nie umiałem dogadać się z aparatem i "całe życie" jechałem na dwóch kablach :) 

No bo chyba drugi był od zasilania :)

  • Haha 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do sterowania mountem chciałem używać stellarium. Z tego co czytałem potrzebuje najpierw ASCOM. Czy odpowiedni "ASCOM" pod HEQ5 jest na stronie : http://www.ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm  pod hasłem "SkyWatcher SynScan Mount Controller (6.0.6262, June 2017)"?.

Jeśli już będę miał ASCOM i Stellarium - jak to poprawnie odpalić? Najpierw ASCOM później Stellarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Farmaceuta napisał:

Do sterowania mountem chciałem używać stellarium. Z tego co czytałem potrzebuje najpierw ASCOM. Czy odpowiedni "ASCOM" pod HEQ5 jest na stronie : http://www.ascom-standards.org/Downloads/ScopeDrivers.htm  pod hasłem "SkyWatcher SynScan Mount Controller (6.0.6262, June 2017)"?.

Jeśli już będę miał ASCOM i Stellarium - jak to poprawnie odpalić? Najpierw ASCOM później Stellarium?

Sterowanie Stellarium to tylko GoTo a przy ekspozycjach długoczasowych potrzebujesz programu do guide - najpopularniejszy to PHD2.
ASCOM normalnie instalujesz.
Lepiej się rozejrzyj za programem do akwizycji - APT dla lustrzanek najtańszy i Bardzo Dobry.
Natomiast jeśli potrzebujesz program do alingu - sterowania montażem to polecam CdC.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Farmaceuta napisał:

...poźniej program do sterowania CdC -> APT -> PHD2
Poźniej wszystko odpalam po prostu. 

No po prostu to tak nie jest... Jak by było tak prosto to nikt w Szkole Astrofotografii by nie pisał.
Pisałem Ci na PW - poczytaj troszkę...
Trzeba pobrać katalogi do CdC i zainstalować, trzeba ustawić swoje miejsce, trzeba uruchomić teleskop, skonfigurować, zsynchronizować, Trzeba skonfigurować lustrzankę, trzeba skonfigurować kamerkę do guide z PHD i jeszcze parę rzeczy....
To tak w wielkim skrócie ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja się trochę doczepie do tematu. Otóż po wakacjach może trochę później chce zakupić montaż heq5 do mojego sw 150/750 i pytanie czy kupić wersje za 4000zl czy wersje modyfikowaną za 4499zl w astrokraku? Bo w tym wątku wyczytałem że modyfikacja nie jest konieczna chyba że źle zrozumiałem. Dzięki za odpowiedź ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem instrukcje jak uruchomić HEQ5 pod Cartes du Ciel. 
https://astronomiaamatorska.blogspot.com/2010/07/jak-uruchomic-heq5neq6-syntrek-pod.html
Na stronce jest napisane, że 

Następnie pobieramy z sieci odpowiednie pliki:
1 ASCOM Platform 6
2 EQASCOM_V123p



Ja pobrałem tylko platforme i SkyWatcher SynScan Mount Controller. Mam jeszcze pobrać to EQASCOM?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)