Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze okularu do planet


Gość Astronomy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Astronomy

Witam,

Posiadam teleskop SW 114/900 i szukam okularu w miarę dobrego do planet to 230zł max powiększenie to 1.5xD wiec 171x~180x i zdolne powiększenie to 114/2.3=49.56~50 50*2=100 a okular 6 mm daje aż 150 razy.

Jakie okulary w do tej ceny mi polecacie ?Proszę o pomoc

Znalazłem kilka okularów i nie wiem jaka ogniskowa czy 6mm to nie za dużo może 10mm ? Główny cel wielka opozycja marsa i opozycja Jowisza i Saturna:

Baader Planetarium Okular Classic Ortho 6 mm

Baader Planetarium Okular Classic Ortho 10 mm

Explore Scientific Okular szerokokątny 10mm

Vixen Okular NPL 6 mm

Jakie najlepszy w tej cenie okular planetarny mi polecicie ? Może inny ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam całą serię Orciaków Baadera (6, 10 i 18 mm) i do planet mogę śmiało polecić. Obraz jest ostry jak żyleta. Co prawda w moim Maku 127 ten 6 mm daje powiększenie sporo powyżej granicy zdolności rozdzielczej teleskopu, więc używam go najrzadziej, ale w Twoim teleskopie powinien dać ostre obrazy Księżyca, Jowisza i Saturna.

Pamiętaj tylko, że ortoskopy mają krótki ER, więc obserwacje nie należą do najbardziej komfortowych pod tym względem. Drugą niewątpliwą wadą jest małe pole widzenia, ale przy planetach tę wadę można przełknąć.

Co do pozostałych wymienionych się nie wypowiem, bo nie używałem.

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używałem npl 6 mm. Plossle mają krótsze er niż ortoskopy przy tych samych ogniskowych. Zarówno plossl jak i orciak mają 4 szkła w 2 grupach, czyli 2 granice szkło powietrze to daje bardzo dobre właściwości planetarne. Pole? Nie ma znaczenia przy planetach tym bardziej, że korzystasz z montażu eq. Szczerze powiedziawszy na Twoim miejscu poszukalbym prawdziwego ortho około 7 mm, jest chyba na AM taki na sprzedaż. Co do maka i okularu 6 mm, wczoraj miałem w wyciągu masę drogich okularów, miałem również BGO 6 mm. I wiesz co Cyber? Mak spokojnie dał sobie radę, jestem w szoku, dało się wyostrzyc obraz na księżycu przy 250x i co najlepsze obraz był naprawdę dobry. Orciak to Orciak, w maku pentaxy nie dały lepszego obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Astronomy napisał:

Witam,

Posiadam teleskop SW 114/900 i szukam okularu w miarę dobrego do planet to 230zł max powiększenie to 1.5xD wiec 171x~180x i zdolne powiększenie to 114/2.3=49.56~50 50*2=100 a okular 6 mm daje aż 150 razy.

Okular 6mm da Ci źrenicę 0,76 - może nie być warunków na jego używanie i może okazać się za ciemny
7mm to 0,89 - bliżej ideału
8mm to 1,01 - najrozsądniejszy

/18mm daje powiększenie rozdzielcze i źrenicę 2,3 - masz już swan-a 20 mm, więc zapewne z niego najczęściej korzystasz/

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ŹW liczysz najprościej jako ogniskowa_okularu/światłosiła_teleskopu. 

Dokładnie tak jak napisał kolega wyżej, 1mm ŹW to jeszcze akceptowalna wartość, choć dla mnie jest już I tak ciemno (zależy od warunków, czasu adaptacji itp). 

Mała ŹW, to ciemno. Duże powiększenie, to mniejsza ŹW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do TMB, jego zaletą jest większe pole widzenia i ER, jednak jeżeli chodzi o samą jakość obrazu i ostrość ustępuje on nieco ortoskopom. Sam go posiadam, i w Syncie 12 pracuje całkiem dobrze. Jego wadą jest też jest wrażliwość na nieosiowe patrzenie, ale można częściowo zniwelować to wykręcaną muszlą oczną. Za cene 195 złotych to całkiem przyzwoity okular. Wrażeniami obserwacejnymi zupełnie różni się od ortoskopów. Polecam zobaczyć jeszcze okulary Ts Hr planetary, nieco droższy ale ma lepsze powłoki i minimalne większe pole widzenia, co przekłada się na dawany obraz.

Tutaj kilka przydatnych linków:

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=90

 

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TMB do planet to słaby wybór jeśli masz do wyboru orciaka. Ortho to przede wszystkim charakterystyka okularu. Może być jak mój w dwóch grupach po 2 soczewki a może być typowe "abbe" 2 grupy w układzie 3 soczewki/1 soczewka, ważne żeby był "Ortho" czyli pozbawiony dystorsji. BCO spełnia ten warunek, ale niektórzy inaczej definiują okular ortho, biorą chociażby pod lupę transmisję czy odwzorowanie bieli, dyskwalifikując tym samym ten okular z listy prawdziwych orciaków bo najzwyczajniej w świecie odstaje pod tym względem. BCO z samej charakterystyki zasługuje na uwagę pomimo, że nie jest to "high end"szkło.

Miałem 5 mm wersję TMB i dawał dużo gorsze obrazy planet od NPL 6 mm w Newtonie 150/750. Za to lepiej pokazywał Księżyc, był bardziej miękki ale pole sporo większe i ciepłe kolory dawały lepszy efekt,wierz mi na słowo, NPL daje zimne, bliższe niebieskiemu kolory, TMB, ciepłe, bliższe światłu widzialnemu. Zależy kto co woli ale ostrość będzie po stronie NPL.

6 mm albo najlepiej 7 mm orciak powinien dać najlepsze obrazy planet w Twoim teleskopie.

W sumie jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz, który okular jest dla Ciebie najlepszy. Wczoraj miałem okazję popróbować Pentaxów i innych okularów wartych krocie ale nic nie dało mi takiego komfortu przyłożenia oka jak para ortho 12.5 vixena w bino. To jest coś niesamowitego jak okulary dopasowują się do człowieka. Lepiej mi było przyłożyć głowę do "niby" krótkoERowych orciaków jak do Pentaxów. Powiem więcej, marzyłem o parce 15 mm Luminous 82", wczoraj miałem okazję patrzeć przez 82" okular. Nie sposób zobaczyć całego pola więc nie ma dla mnie sensu taki okular. 68" to najlepsza opcja dla oka.

 

Chcę dla Ciebie jak najlepiej, żebyś nie stracił pieniążków, niestety ale z czyjegoś doświadczenia nie dowiesz się na 100% czy okular jest Tobie przeznaczony. Kiedyś w to "motto" nie wierzyłem. Od wczoraj wierzę każdemu doświadczonemu obserwatorowi, który pisze, że okular trzeba "podpasować" pod siebie, nie ma innej rady.

 

Edit: poszukiwacz potwierdził moje slowa, charakterystyka ortho daje przewagę w obserwacjach planet a po to szukasz okularu.

 

Pozdrawiam

Łukasz

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Astronomy

Witam,

Bardzo dziękuję Panie Łukaszu za pomoc i wyjaśnienie wszystkiego.

9 godzin temu, lolak89 napisał:

6 mm albo najlepiej 7 mm orciak powinien dać najlepsze obrazy planet w Twoim teleskopie

9 godzin temu, lolak89 napisał:

W sumie jeśli nie spróbujesz to się nie dowiesz, który okular jest dla Ciebie najlepszy.

Dziękuję za uświadomienie że okulary trzeba dopasować pod siebie. Wiem tak jak ze wszystkim jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.W moim przypadku to dość poważny zakup. Wszyscy piszą że musi być źrenica wyjściowa do 1mm bo potem obraz jest ciemny.

Wiem że stare Ortho były w ogniskowej 7 mm ale nigdzie ich nie ma :(

Baader Planetarium posiada tylko ogniskowe 6mm i 10mm . I tu moje pytanie

Czy 6 mm nie będzie źle bo to źrenica wyjściowa to 0.75 mm i 150x ? A 10 mm to Źrenica wyjściowa 1.26 mm ale powiększenie tylko 90x ?

Zdolne powiększenie to 114/2.3=49.56~50 50*2=100 razy czy jest sens 6mm bo to już 150 razy i czy to nie za dużo ?

Wiem że to trzeba dopasować do Siebie ale pytam się od strony technicznej , wiem dzięki Panu Łukaszowi że na pewno Baader Planetarium Okular Classic Ortho ale jaka ogniskowa 6mm czy 10mm? 

Pozdrawiam i życzę wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku :)

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na twoim miejscu, sprzedałbym ten teleskop i doskładał do używanej synty 6, lub może nawet 8 :) gdzieś na sąsiednim forum "6" jest za ciut ponad 500zł. Do obserwacji planet jest jeszcze czas, wszak opozycje dopiero za pół roku :)

  • Like 2

Dobson 8, tmb 6mm, sw zoom 8-24, kitowce 10, 25

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=46211

Tu jest ciekawy ortho 9 mm, mam od tego Pana moje ortho 12.5 mm i jest w świetnym stanie.

 

http://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=45287

Tu z kolei plossl 7.5 mm, pewnie najlepszy dla Ciebie jeśli chodzi o źrenicę i max powiększenie. Negocjacje ceny to już kwestia indywidualna;)

Zarówno jeden jak i drugi przyda Ci się jeśli przesiądziesz się na Syntę 6 czy 8.

 

Takie jest moje zdanie ale może ktoś mądrzejszy się wypowie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Astronomy napisał:

...

Wiem że stare Ortho były w ogniskowej 7 mm ale nigdzie ich nie ma :(

...

 

Można kupić tą serię orciaków albo pod marką  Borg (Hutech):

http://www.sciencecenter.net/hutech/vis-acc/ep/index.htm

Albo Kokusai Kohki:

https://www.harrisontelescopes.co.uk/acatalog/fujiyama-orthoscopic-eyepiece-7mm.html#SID=1704

Taurus 500 | GPO 8x42 | TS BA8 20x110 | Messier 110/110; H400 399/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto też rozważyć zakup dobrego plossla (np TV) czy orto o nieco dłuższej ogniskowej i korzystać z niego w duecie z równie dobrym barlowem (jest taki na naszej giełdzie, mowa o Celestronie Ultima ze starej, dobrej produkcji). Będzie bardziej komfortowo niż z krótkimi okularami.

Edyta: a jednak nie, już sprzedany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)