Skocz do zawartości

Pierwsze koty...


Rekomendowane odpowiedzi

Według mnie gromady to wcale nie takie proste obiekty dla początkujących, gdyż przy takich ilościach gwiazd każde błędy prowadzenia mogą być szczególnie widoczne ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, No nie proste, ale póki co, w takich sie ćwiczę. Zbieram tylko RGB, używam heq5 - guidowanego, to akurat zaskakująco mało problemów mi stwarza. Przeskoczyłem z StarAdventurera na klatki 300s bez większego problem. Myśle, ze przy dobrym seeingu można z powodzeniem prowadzić więcej.
Jolo: dzięki, mogę jeszcze raz podejść do obróbki i zostawić czerwone poświaty... ale jak zostawię jaśniejsze tło, to gradient mam okropny [emoji85]
Grzegorz: tak, przy rogach widać - w końcu to tylko obiektyw, bez flattenera... ale nie chciałem cropowac, bo nawet kadr mi sie podobał.
Mam jeszcze filtr Hoya ir&uv cut, ale tu akurat zdjąłem, chciałem sprawdzić czy te niebieskawe otoczki to uv czy cos innego...
Mam skale setupu teraz jakieś 2.2 arcsec/Pix. Czy heq5 pociągnie 2x tyle? Znaczy np. 1.6 dłuższa ogniskowa?
JM


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może źle to ująłem, szacun , że zacząłeś od nie najprostszych obiektów tym bardziej z takim rezultatem.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, jarek.mamczarski napisał:

(...)
Mam skale setupu teraz jakieś 2.2 arcsec/Pix. Czy heq5 pociągnie 2x tyle? Znaczy np. 1.6 dłuższa ogniskowa?
 

Dobrze wyregulowany i nie przeciążony pociągnie bez problemu. Wtedy będzie Cię już raczej seeing ograniczał, chyba że pojedziesz w jakieś miejscówki klasy premium z seeingiem 1", to HEQ5 może być słabym ogniwem :)  Tylko że jak myślisz o dodaniu konwertera to tego szkła, to nie byłbym taki pewny czy to dobry pomysł. Więcej detali nie nałapiesz, bo ten obiektyw chyba trochę jednak wprowadza wad, a będziesz miał dużo ciemniej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Może źle to ująłem, szacun , że zacząłeś od nie najprostszych obiektów tym bardziej z takim rezultatem.

Co więc będzie łatwiejsze od kolorowych gwiazdek? 

Jak się nie nauczy poprawnie uzyskać kolory z RGB to będzie zawsze mieć problemy z tym. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jarek.mamczarski napisał:

Ciemniej - tak - i to jest największa tu bolączka emoji23.png.
A co masz na myśli mówiąc miejscówka klasy premium? Bo rezerwuje powoli Bieszczady na latoemoji848.png...

Jeśli chodzi o ciemne niebo to na pewno premium, ale seeing taki krajowy z tego co wiem. 2.5" średnio, w porywach czasami 2".

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, tayson.82 napisał:

Co więc będzie łatwiejsze od kolorowych gwiazdek? 

Jak się nie nauczy poprawnie uzyskać kolory z RGB to będzie zawsze mieć problemy z tym. 

Chodzi mi o to, że gromady to wcale nie są najłatwiejsze obiekty do focenia nie ze względu na kolor tylko na to, że dużo bardziej widać niedoskonałości w prowadzeniu

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Chodzi mi o to, że gromady to wcale nie są najłatwiejsze obiekty do focenia nie ze względu na kolor tylko na to, że dużo bardziej widać niedoskonałości w prowadzeniu

To od czego więc zacząć?

Mglawic? - przecież tu nie dość że trzeba ją wydobyć, ładnie obrobic,  to jeszcze trzeba zadbać o gwiazdki. 

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gromady są o tyle trudne, że w kadrze są same gwiazdy i trzeba o nie zadbać. Jak na fotce jest mgławica albo galaktyka, to słabe gwiazdy mniej się rzucają w oczy. Niewiele widziałem zdjęć gromad otwartych, które potrafiły przykuć uwagę. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale składanie takiego materiału z różnymi czasami ekspozycji to dodatkowa rzecz do zrobienia. Najpierw bym popróbował z tym co jest - nawet jeśli środki są przepalone, to brzegi raczej nie są i można coś pokombinować. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to kombinuje...

a45a6ea1f69cd5ab63c5befcc8e80a24.jpg

W ten deseń?
Podmaskowalem obszary gdzie sie Ha złapało i wyciągnąłem tam nieco więcej R, gwiazdki nieco ożywione Astrotoolsem...
Środkowy gradient, który został po sztucznym Darku także podmaskowalem i przycialem nieco mocniej...
J


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, jarek.mamczarski napisał:

Dzięki Darx, odpalę na piecu synka emoji16.pngemoji23.png
 

Masz  PIX LE na PW - później skasuj coby nie zajmować miejsca.

Najpierw instalujesz 1.0.1 setup, później 1.0.2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2018 o 07:00, jarek.mamczarski napisał:

Zauważyłem w Kalifornii Kolego Tayson, ze używasz obiektywu i kamery. Czy pomiędzy nimi masz koło filtrowe?
J


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Na tym zdjęciu jest również moja kamera. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2836_Geoptik-Adaptor-for-Canon-EOS-Lenses-to-T2-for-CCD-cameras---with-1-4--Phototripod.html

Zapraszam na moją stronę logo2.jpg.14d2f841b11ef24f670bb0d3638f5042.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)