Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze zdjęcia nie umywają się nawet do tego. A z jaśniejszym tłem bez wycinania nie wygląda to lepiej?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Heh, No nie proste, ale póki co, w takich sie ćwiczę. Zbieram tylko RGB, używam heq5 - guidowanego, to akurat zaskakująco mało problemów mi stwarza. Przeskoczyłem z StarAdventurera na klatki 300s bez większego problem. Myśle, ze przy dobrym seeingu można z powodzeniem prowadzić więcej.
Jolo: dzięki, mogę jeszcze raz podejść do obróbki i zostawić czerwone poświaty... ale jak zostawię jaśniejsze tło, to gradient mam okropny
Grzegorz: tak, przy rogach widać - w końcu to tylko obiektyw, bez flattenera... ale nie chciałem cropowac, bo nawet kadr mi sie podobał.
Mam jeszcze filtr Hoya ir&uv cut, ale tu akurat zdjąłem, chciałem sprawdzić czy te niebieskawe otoczki to uv czy cos innego...
Mam skale setupu teraz jakieś 2.2 arcsec/Pix. Czy heq5 pociągnie 2x tyle? Znaczy np. 1.6 dłuższa ogniskowa?
JM

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Um, podszedłem do tego z przeświadczeniem, ze gromady będzie nieco łatwiej niż oklepane i znane wszystkim kadry... ale juz widzę, ze to ciekawy temat na większa serie :)
JM

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
33 minuty temu, jarek.mamczarski napisał:

(...)
Mam skale setupu teraz jakieś 2.2 arcsec/Pix. Czy heq5 pociągnie 2x tyle? Znaczy np. 1.6 dłuższa ogniskowa?

Dobrze wyregulowany i nie przeciążony pociągnie bez problemu. Wtedy będzie Cię już raczej seeing ograniczał, chyba że pojedziesz w jakieś miejscówki klasy premium z seeingiem 1", to HEQ5 może być słabym ogniwem :)  Tylko że jak myślisz o dodaniu konwertera to tego szkła, to nie byłbym taki pewny czy to dobry pomysł. Więcej detali nie nałapiesz, bo ten obiektyw chyba trochę jednak wprowadza wad, a będziesz miał dużo ciemniej. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Może źle to ująłem, szacun , że zacząłeś od nie najprostszych obiektów tym bardziej z takim rezultatem.

Co więc będzie łatwiejsze od kolorowych gwiazdek? 

Jak się nie nauczy poprawnie uzyskać kolory z RGB to będzie zawsze mieć problemy z tym. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
8 godzin temu, jarek.mamczarski napisał:

Ciemniej - tak - i to jest największa tu bolączka emoji23.png.
A co masz na myśli mówiąc miejscówka klasy premium? Bo rezerwuje powoli Bieszczady na latoemoji848.png...

Jeśli chodzi o ciemne niebo to na pewno premium, ale seeing taki krajowy z tego co wiem. 2.5" średnio, w porywach czasami 2".

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
13 godzin temu, tayson.82 napisał:

Co więc będzie łatwiejsze od kolorowych gwiazdek? 

Jak się nie nauczy poprawnie uzyskać kolory z RGB to będzie zawsze mieć problemy z tym. 

Chodzi mi o to, że gromady to wcale nie są najłatwiejsze obiekty do focenia nie ze względu na kolor tylko na to, że dużo bardziej widać niedoskonałości w prowadzeniu

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Chodzi mi o to, że gromady to wcale nie są najłatwiejsze obiekty do focenia nie ze względu na kolor tylko na to, że dużo bardziej widać niedoskonałości w prowadzeniu

To od czego więc zacząć?

Mglawic? - przecież tu nie dość że trzeba ją wydobyć, ładnie obrobic,  to jeszcze trzeba zadbać o gwiazdki. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gromady są o tyle trudne, że w kadrze są same gwiazdy i trzeba o nie zadbać. Jak na fotce jest mgławica albo galaktyka, to słabe gwiazdy mniej się rzucają w oczy. Niewiele widziałem zdjęć gromad otwartych, które potrafiły przykuć uwagę. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jak masz jeszcze siłę, to możesz poszukać najpierw koloru w gwiazdkach, ale pod kiepskim niebem z filtrem CLS to nie jest trywialne zadanie :( Przy jakim iso robiłeś? 300s przy ISO800 albo większym mogło już wyprać sporo koloru.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Iso800, jak w poradach o optymalnej rozpiętości tonalnej :). Ale dzis wpadła mi taka myśl, ze środki tych gwiazdek sa przepalone i moze trzeba zrobić mniejsze czasy dla samych gwiazdek? Dobrze myśle?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Teoretycznie tak, ale składanie takiego materiału z różnymi czasami ekspozycji to dodatkowa rzecz do zrobienia. Najpierw bym popróbował z tym co jest - nawet jeśli środki są przepalone, to brzegi raczej nie są i można coś pokombinować. 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No, to kombinuje...

a45a6ea1f69cd5ab63c5befcc8e80a24.jpg

W ten deseń?
Podmaskowalem obszary gdzie sie Ha złapało i wyciągnąłem tam nieco więcej R, gwiazdki nieco ożywione Astrotoolsem...
Środkowy gradient, który został po sztucznym Darku także podmaskowalem i przycialem nieco mocniej...
J

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
12 minut temu, jarek.mamczarski napisał:

Dzięki Darx, odpalę na piecu synka emoji16.pngemoji23.png

Masz  PIX LE na PW - później skasuj coby nie zajmować miejsca.

Najpierw instalujesz 1.0.1 setup, później 1.0.2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 3.01.2018 o 07:00, jarek.mamczarski napisał:

Zauważyłem w Kalifornii Kolego Tayson, ze używasz obiektywu i kamery. Czy pomiędzy nimi masz koło filtrowe?
J

Na tym zdjęciu jest również moja kamera. https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2836_Geoptik-Adaptor-for-Canon-EOS-Lenses-to-T2-for-CCD-cameras---with-1-4--Phototripod.html

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta