Skocz do zawartości

46P/Wirtanen


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, jolo napisał:

Na niebie szybko jaśniejącą kometę Wirtanena zobaczymy we wrześniu 2018 na wysokości około 20 stopni nad południowym horyzontem. Z 11 mag na początku września kometa pojaśnieje do 8 mag pod koniec października.

Czasu jeszcze sporo, ale warto pamiętać :)

Na podstawie: Urania Postępy Astronomii 6/2017. Mapka: Cartes du Ciel

Atrakcja zlotowa :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto również dodać, że w grudniu znajdzie się w okolicach radiantu Geminidów w trakcie ich maksimum. 

Zapowiada się atrakcyjne wizualnie i fotograficznie zjawisko! :hot:

Edytowane przez cyberboss
  • Like 1

Tu była kiedyś jakaś stopka, ale nie nadążała za zmianami sprzętowymi...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pogodnego nieba życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, jolo napisał:

Z 11 mag na początku września kometa pojaśnieje do 8 mag pod koniec października. Z końcem listopada powinna osiągnąć jasność 5-6 mag, a w połowie grudnia jej maksymalna jasność jest prognozowana na 3-4 mag. Podczas przelotu w połowie grudnia kometa będzie się poruszała po niebie z pozorną szybkością 10 minut kątowych na godzinę. 

Czy są jakieś szacunki jakie rozmiary kątowe może osiągnąć ta kometa? I drugie pytanie - czy będzie można ją zaobserwować gołym okiem na miejskim/podmiejskim niebie? 3-4mag to już dużo, ale światło komety nie jest tak skoncentrowane jak światło gwiazdy czy planety, więc LP będzie utrudniać obserwacje.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kometa 46P/Wirtanen będzie jedną z najciekawszych komet w tym dziesięcioleciu.

W dniu 1/5/2018 o 21:32, jolo napisał:

Być może to będzie również jednocześnie jedyne tak znaczne zbliżenie komety do Ziemi, ponieważ według obliczeń w 2042 roku obiekt ten po raz kolejny minie Jowisza w niewielkiej odległości, co prawdopodobnie zmieni orbitę komety na bardziej oddaloną od orbity naszej planety.

Po spotkaniu z Jowiszem w 2042 roku jej odległość peryhelium zwiększy się do 1.22 j.a. Po kolejnych 12 latach (pełnym okresie obiegu Jowisza wokół Słońca i po dwóch okresach obiegu komety wokół Słońca) kometa znajdzie się jeszcze 5 razy bliżej Jowisza niż w 2042 roku, a jej orbita ulegnie znacznie większej zmianie. Jej odległość peryhelium wzrośnie do 1.99 j.a., a okres obiegu wokół Słońca wzrośnie do 7.3 roku.  Wtedy nawet podczas korzystnych powrotów będzie raczej słabsza od 15 mag.

 

 

W dniu 1/6/2018 o 12:52, astrobonq napisał:

Czy są jakieś szacunki jakie rozmiary kątowe może osiągnąć ta kometa? I drugie pytanie - czy będzie można ją zaobserwować gołym okiem na miejskim/podmiejskim niebie? 3-4mag to już dużo, ale światło komety nie jest tak skoncentrowane jak światło gwiazdy czy planety, więc LP będzie utrudniać obserwacje.

Podczas poprzedniego powrotu, kiedy była nieco ponad 0.9 j.a. od Ziemi, średnicę jej głowy szacowano na 5' - 8'. Tym razem kometa będzie kilkanaście razy bliżej nas, więc i jej głowa będzie zapewne kilkanaście razy większa. Można się zatem spodziewać że będzie ona miała 1 stopień lub więcej. To oznacza, że będzie wielkim rozmytym obiektem. Poza miastem powinna być widoczna gołym okiem bez najmniejszego trudu. Na miejskim niebie będzie ją widać znacznie gorzej i obserwacji gołym okiem może być problematyczna.

  • Like 8
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...
W dniu 5.01.2018 o 21:32, jolo napisał:

Z? 11 mag na początku września kometa pojaśnieje do 8 mag pod koniec października. Z końcem listopada powinna osiągną?ć?? ??jasność 5-6 mag, a w połowie grudnia jej maksymalna??? jasność jest prognozowana na 3-4 mag. ?

Czy te oszacowania są nadal aktualne? Bo dokładnie takie oszacowania jasności widziałem kwartał temu w Mobile Observatory. Teraz po update'cie bazy danych wyświetla się:

IMG_20180919_171559.thumb.jpg.7c17130c224d9cb8dd4342eedc341613.jpg

Czyli max 8.8mag. Aplikacja czerpie dane z IAU Minor Planet Center. Niestety nie umiem jeszcze wydobyć stamtąd surowych danych. 

Starałem się odszukać jakiś innych wykresów z przewidywaną jasnością tej komety, ale nie znalazłem. 

Skąd bardziej doświadczeni obserwatorzy czerpią informacje? 

[EDIT] Tak wiem, że tu https://theskylive.com/46p-info też jest teraz około 8 mag. Zastanawiam się czy są jeszcze inne "instytucje" skupiające się na kometach.

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetnie zapowiada się weekend 14-16 grudnia, gdy kometa będzie już wysoko na niebie. Zgra się kilka korzystnych czynników:

- wysokość nad horyzontem

- maksimum jasności komety

- bezksiężycowe niebo w drugiej połowie nocy

- lokalizacja komety obok Plejad i Hiad (plus szybki ruch komety po niebie, łatwo zauważalna różnica nawet w trakcie jednej nocy)

image.thumb.png.aed027d9b387d6f090d6bdf39adfc74e.png

image.png.e32dc28302ba55113fbbfb70f39d2861.png

Dobra, ja wrzuciłem info. Kto zamawia pogodę??

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Alice napisał:

Dobra, ja wrzuciłem info. Kto zamawia pogodę??

Ja zamawiam - rzeczywiście będzie ładnie :)

Ale najładniej szesnastego - tylko 3* od Plejadek :)
Ja swoim Sonnarkiem złapię.

783249914_WP.thumb.JPG.f687bebd07eb64447203c3248b5c974c.JPG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2018 o 18:36, pmochocki napisał:

Skąd bardziej doświadczeni obserwatorzy czerpią informacje? 

http://aerith.net/

https://cobs.si/

 

Co do komety 46P, to ja ją widziałem 13 września w 33 cm teleskopie. Była wtedy jeszcze ledwie widoczna - jej jasność oszacowałem na 13.0 mag. Obserwacje z ostatnich dni wskazują, że jej jasność zbliża się już do 11 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik przypiął ten temat
  • 1 miesiąc później...

Przed godziną złapana w lornecie 25x100. Trudna jest, z racji niskiego położenia nad horyzontem (- 32 stopnie). Ekstynkcja atmosferyczna mocno ją gasi, niemniej dało się coś tam wyzerkać - naprawdę spore, okrągłe pojaśnienie. Rozmiarem i jasnością wydała mi się dość zbliżona do mgławicy planetarnej NGC 1360, znajdującej się jednak nieco wyżej. Dwie pozostałe komety (Swift-Gehrels i Stephan-Oterma) to przy niej bułka z masłem. PS super niebo się zrobiło - mgły zalegające niżej wygasiły większość LP.

  • Like 5
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś powtórka. Można zaobserwować wyraźny ruch komety - przedwczoraj znajdowała się nieco na zachód od gwiazdki SAO 193483 o jasności 7.85mag, dziś przesunęła się jakiś stopień we właściwym kierunku, znaczy na północ. ;) Warunki - w sensie przejrzystości nisko nad horyzontem - okazały się sporo lepsze, a kometa przestała przypominać mgławicę NGC 1360. Jest sporo, sporo większa i wyraźnie jaśniejsza od niej, choć mocno rozmyta. Ciężko oceniać jasność przy tak niskim położeniu, ale te 7-7.5 mag może już mieć, przy rozmiarach kątowych zbliżonych do mgławicy Ślimak (NGC 7293). Wychodzi na to, że niedługo stanie się prawdziwą ozdobą wczesnozimowego nieba. 

PS widać ją nie tylko w lornecie 25x100, ale nawet 12x56.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj pierwszy raz zobaczyłem tą kometę. Obserwacyjnie poszedłem bardzo luźno tj. tylko lornetka 10x50 z ręki, a właściwie dwie lornetki o tych parametrach, które chciałem jednocześnie porównać  FUJINONA 10x50 FMTR-SX oraz TS Optics 10x50 MX Marine. 

Warunki średnie - w zenicie gwiazdki gołym okiem ok. max 5,2 mag. Kometa dość nisko nad południowym horyzontem ok. 15'. Kometa 46P/W widziana bez problemu w obu lornetkach. Zaskakująco jasna i przede wszystkim szeroka i centryczna mgiełka - tak min. z 15 minut szerokości (może nawet 20'). Jasnością zbliżona, a może i nieco jaśniejsza do obserwowanej i pobliskiej NGC 253 (Galaktyki Rzeźbiarz), znajdującej się zresztą na tej samej wysokości nad horyzontem. Toteż w taki sposób jasność komety oceniłem na około 8 mag (może jeszcze bardziej jasna - 7,5mag). Jutro jak będzie pogoda koniecznie wyciągam większe bino, bo kometa mnie zaskoczyła przede wszystkim szerokością i jasnością. Szkoda, że jest dość nisko, chociaż z nocy na noc powinna być wyżej i jaśnieć 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nooooo, wreszcie jakaś fajna kometa, szkoda tylko, że bez ogona, tfu, warkocza znaczy. Zapolowalem na nią dziś ok. 21 na podmiejsko - słabowiejskim niebie. Celowo nie sprawdzałem dokładnie jej położenia, wiedząc tylko, że przywędrowała gdzieś w poludniowe rejony Erydanu, na północ od Pieca. W lornecie 12x56 widoczna kapitalnie, a w 25x100 - przekapitalnie. ;) Ogromna, jasna (te 6 mag ma jak nic, a może i nieco więcej), wyraźnie jaśniejsza bliżej centrum. Jest o wiele, wiele lepiej niż 2 tygodnie temu. Zdecydowanie polecam. Szkoda tylko, że tak przymroziło. Pół godzinki paczania i strategiczny odwrót. PS Podejrzewam, że w baaardzo ciemnych miejscach może być już widoczna gołym okiem.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komety to bardzo wdzięczny obiekt obserwacji lornetkowych. Dlatego zrobiłem powtórkę z wczorajszych obserwacji.

Tym razem nie udałem się na dłuższy spacer, a jedynie sprzed domu za to dokładnie i na spokojnie siedząc dość wygodnie na krzesełku celowałem w jej kierunku lornetkami 25x100 na statywie oraz z ręki 10x50 i 8x30.

Warunki troszkę gorsze od wczorajszych (latarnie bliżej) mroźno i ten śnieg niestety odbija bardzo sztuczne światło, co powodowało, że gołym okiem widziałem gwiazdy do 5 mag. Kometa wyraźnie wyżej i lekko na lewo względem wczorajszej lokalizacji. Gołym okiem niewidoczna. Za to we wszystkich trzech lornetkach widziana bardzo dobrze. Dość rozproszona (rozległa na co najmniej 15'), wyraźna mgiełka, symetryczna względem lekko skoncentrowanego centrum. Dzisiaj przyjrzałem się jej dobrze i dokładnie porównałem z NGC 253 Galaktyką Rzeźbiarz. W stosunku do do galaktyki kometa zdecydowanie wyraźniejsza i większa. NGC 253 ma coś około 8mag i w lornetce 8x30 już ciężka do zobaczenia chociaż ją wyzerkałem. Natomiast tematyczna kometa w 8x30 bezproblemowa. Ponieważ jej gołym okiem nie dostrzegłem na pewno nie ma jeszcze 5mag, ale na podstawie porównania do jasności NGC 253, kometa zdecydowanie jaśniejsza niż 8mag. Czyli jej jasność dzisiaj oceniłem dokładniej i wyszła mi gdzieś w połowie między 5mag, a 8 mag.  Czyli coś średnio w przedziale 6-6,5mag ale chyba już bliżej 6mag. Cieszy mnie również to, że kometa jest coraz wyżej, tylko te latarnie i śnieg mnie denerwują. Kometa zaskakuje nie tylko jasnością, ale rozległością. Szkoda tylko, że nie ma wyraźnego warkocza - toż to byłby hit obserwacyjny, ale i tak nie jest źle.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, lukost napisał:

PS Podejrzewam, że w baaardzo ciemnych miejscach może być już widoczna gołym okiem.

Dobrze podejrzewasz. Na ciemnym niebie w Beskidzie Niskim (przełęcz nad Mszaną koło Chyrowej) wczoraj w nocy widziałem ją gołym okiem bez większego problemu (choć oczywiście dość słabo). Jej jasność oceniłem na 5.1 mag, a średnicę jej głowy na 50'.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Pod niebem SQM-L 20.86 kometa bez problemu namierzona podręczną lornetką 10x42, za to w lornecie 37x100 prezentowała się pięknie! Szkoda, że nie świeci tak wysoko jak np. M33, byłoby na co popatrzeć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł Trybus napisał:

Pod niebem SQM-L 20.86 kometa bez problemu namierzona podręczną lornetką 10x42, za to w lornecie 37x100 prezentowała się pięknie! Szkoda, że nie świeci tak wysoko jak np. M33, byłoby na co popatrzeć ?

Mój SQM-L pokazywał 21.20, a do tego niebo było wyjątkowo przejrzyste - wcześniej bez problemu widziałem gołym okiem gwiazdę ? Gru (w gwiazdozbiorze Żurawia), której jasność wynosi 3mag, a której deklinacja to -37°22', więc u mnie góruje na wysokości około 3 stopni. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno wróciłem z obserwacji. Spotkał mnie szczęśliwy fart. Nie mając pojęcia, że w tym rejonie nieba świeci w ogóle jakaś kometa, trafiłem na nią całkowicie przypadkiem :) Miałem ze sobą lornetkę 10/50 i w planach było kilka galaktyk w okolicy. Wycelowałem w ten rejon i trafiłem prosto na jasną kulę światła. W pierwszej chwili byłem zaskoczony, ale wiedziałem, że w tej okolicy nie ma tak wielkiego i wyraźnego obiektu i szybko stało się jasne, że to musi być kometa. Znajdowała się blisko stosunkowo jasnej gwiazdy. Odniosłem wrażenie, że nie jest tylko regularną, okrągłą mgiełką, ale od strony północnej zdaje się świecić trochę niby wachlarz rozchodzący się subtelnie ku górze, choć mogło to być tylko wrażenie. Kometa w lornetce była na tyle jasna, że oderwałem Nikona od oczu. Ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że jest widoczna gołym okiem i jest obiektem łatwym i oczywistym. Ostatnie wzmianki, jakie pamiętałem z forum, dotyczyły jasności około 8 mag, więc pomyślałem, że chyba nie jestem na bieżąco;)
Podczas tej obserwacji znajdowałem się w miejscu o współczynniku Ratio, według mapy zaświetlenia, wynoszącym około 0.11. Jeśli chodzi o przejrzystość, to wydawała się być naprawdę niezła. Gwiazdy świeciły dość nisko, a galaktyka M33 była z łatwością widoczna gołym okiem metodą zerkania.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Damian P. napisał:

Gwiazdy?? świeciły dość nisko, a galaktyka M33 by?ła z łatwością widoczna gołym okiem metodą ?zerkania????.?

Jak ja Tobie zazdroszczę pogody, miejsca obserwacji i umiejętności...

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem ją wczoraj i w czwartek wypatrzeć gołym okiem ale nic z tego. Kraków ok 50 km w linni prostej ale jak widać i tak nie pozwala aby ją wyłuskać z lekkiej łuny.

W lornetce 10x50 i T330 widoki super choć ja wolę jednak bardziej skondensowane kometki. Tak czy siak, lornetka na niej rządzi.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)