Skocz do zawartości

46P/Wirtanen


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

A ja tak technicznie się zapytam, w jaki sposób najlepiej uwiecznić kometę? Mam Canona 100mm i 1100d i zastanawiam się czy lepiej postawić aparat na montażu czy robić pojedyncze krótkie ujęcia? Tym bardziej może być to wyzwaniem, bo dość szybko ma się po nieboskłonie poruszać...

Napełnij, co puste. Opróżnij, co pełne. Podrap, gdzie swędzi.
EQ3-2, SCT6", Canon 1100d mod, Canon 100mm F/2.8L, SW StarAdventurer
pzdr/Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem jechać za miasto, ale po pogodnym dniu jak na złość wylazły niskie chmury. Odpuściłem zatem temat komety i wychyliłem kufelek piwa. Oczywiście zaraz po tym okazało się, że chmury rzedną, a po godzinie nie było po nich śladu. Cóż pozostało? Ano, wyjść z lornetką 12x56 kilkaset metrów od domu i spróbować ją dostrzec w warunkach sporego, miejskiego zaświetlenia. Da się i to bez najmniejszych problemów. Jest naprawdę spora, choć LP wycina część jej głowy. Mimo to pozostaje obiektem oczywistym, efektownym i wartym uwagi. 

 

Godzinę temu, waski79 napisał:

Korzystając z okna pogodowego pojechałem ją pierwszy raz namierzyć :)

Naprawdę klimatyczna fota. Podoba się. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jutomi napisał:

Wczoraj wieczorem widoczna bez problemu w lornetkach 8x30 i 12x50, jako wyraźna kulka o średnicy ~45'. Upolowałem ją gdy wchodziła w łunę od aglomeracji poznańskiej. Już nie mogę się doczekać jej przelotu za tydzień pomiędzy Hiadami i Plejadami...

C60d+C200/2,8 @3,5   ISO1600   1x120s

 

Pomęczyłem ją dzisiaj w Smerekowie. Niebo według pomiarów SQM-L średnio pomiędzy 21.35, a 21,40 mag./arc sec2 z najlepszym pomiarem 21,45 mag./arc sec2. Bardzo delikatnie majaczyła gołym okiem, ale w lornetce 15x70 widok naprawdę wart pokonanych kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widziałem ja wczoraj na umiarkowanie ciemnym niebie gdzieś w okolicy Nowego Wiśnicza (wracałem nocą z Krakowa), jako obiekt dość oczywisty podczas obserwacji zerkaniem. Dziś, na ciemniejszym niebie, w Beskidzie Niskim była widoczna bez trudu gołym okiem. Jej jasność oceniłem na 4.5 mag, a średnicę jej głowy na 70'. Fantastycznie prezentowała się też w każdej lornetce (2.3x40, 10x50 i 25x100). Kometa była większa i znacznie jaśniejsza niż świecąca blisko zenitu galaktyka M 33 (też widoczna gołym okiem).

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to i ja melduję. Zobaczywszy post Karola, przypomniałem sobie, że idzie niebo i może już jest u mnie. Widziałem kometę przed paroma minutami z pokoju. Niestety mam nogę w gipsie i pozostaje mi tylko okno. Usiadłem na krześle, odsłoniłem firankę i poszukałem w ciemno Nikonem 10/50. Znalazłem ją po chwili nad świerkami. Jasna kula światła - taka napuszona. Spojrzałem też w 15/70 i 7/35, a potem otworzyłem okno i zobaczyłem gołym okiem. Popatrzyłem chwilę w Nikonie i zamknąłem okno, a potem zobaczyłem ją również bez kłopotu gołym okiem przez szybę.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna wielka plama na niebie :))
Widoczna najlepiej w lunetce celowniczej 8x50 i gołym okiem, w teleskopie jasne jądro w wielkiej otoczce wypełniającej większość pola widzenia w okularze.
Później jeszcze obserwowałem 64P, a za godzinę 38P :clap:

  • Like 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wpisałem się wczoraj na listę obserwujących kometę bez lornetki :) czekałem w łóżku adaptujac wzrok aż zgasna lampy. Po 23:00 nareszcie całkiem ciemno. Wstałem, podszedłem do balkonowych drzwi i z marszu zobaczyłem jako mglista plamę :) żeby być pewnym że to ona złapałem za lornetkę i potwierdziłem obserwacje komety, potem szybkie zerkniecie na M42 i zaraz przyszły chmury. Zasypialem patrząc na pięknego Syriusza przez okno. Rano, jeszcze piękny poranek z Wenus i Merkurym :) Ah, taka mała dziura na niebie a tyle radości. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się wczoraj złapać dziurę w chmurach i Nikon 10x50 pokazał mgiełkę :) Widok nie był rewelacyjny, ale przynajmniej widziałem swoje, czekam na lepsze warunki :) 

  • Like 3

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, 19maciek76 napisał:

Jak ja Wam zazdroszczę choć "dziury w chmurach" ?  U mnie od kilku dobrych dni i nocy szaro buro i ponuro...i nie zanosi się na poprawę warunków :( 

U mnie to samo, piąta pod rząd pochmurna noc i zaczynam być na "głodzie kometarnym"...

  • Haha 1

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.12.2018 o 21:26, kenny napisał:

Tak prezentuje się u mnie.
Materiał zbierany 4 grudnia 2018
 

 

18 minut temu, wessel napisał:

Nie ma dobrej pogody u nas więc nawet sekundę się nie zastanawiałem jak Maciek ( Naski) zaproponował mi wspólną sesję  ze zdalną obsługą jego setupu w Bolzano ( Włochy północne). 12 grudnia pogoda tam była wyśmienita a wieczór Maciek urozmaicał nocnymi widokami Bolzano i okolic z webcamer. Bajka uwierzcie mi!!!

 

No to teraz zapodajcie je do grudniowego Henia zadając ból przyszłym jurorom :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u Was ale u mnie mądrzy ludzie od pogody na 16/12 zapowiadają piękną niespodziankę :)) 

image.png.3144f01f47920bcd98e0aba94660d649.png

Jeśli tylko się potwierdzi to będzie można pokusić się o zdjęcie "rodzinne": kometa + Plejady :clap: Sam niestety nie mam jeszcze takich możliwości ale może lokalna grupa wsparcia da radę ;)

 

DO Titanium 8x42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)