Skocz do zawartości

46P/Wirtanen


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, elektron napisał:

Dajcie link bez wirusow do CdC

Najbezpieczniejszy bo prosto od producenta. Ale z nową wersją nie będziesz miał położenia komet, asteroid i innych obiektów. To trzeba uaktualnić z zainstalowanego programu.
Na górnej belce, zakładka Uaktualnij. Stąd też pobierzesz najnowsza wersję programu.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sylwas72 napisał:

Można zobaczyć online - Stellarium online

No - jest jak najbardziej :)

Writan.thumb.JPG.9616799df5638bb8b2b23f7ea775007b.JPG

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało się, 46P zaliczona :) Wcześniej za dzieciaka jedynie widziałem kometę Halleya (tak tata mi mówił, że to ona), ale to było tak dawno, że niewiele z tego pamiętam :)

Dzisiaj pomimo dobrych prognoz na wieczór nic tak na prawdę nic nie wskazywało na to, aby pogoda miała się polepszyć. Od 16:00 do prawie 19:00 chmury, jedynie Księżyc majaczył gdzieś tam wysoko.

Około 19:15 odsłoniłem roletę i zobaczyłem Kapellę świecąco wysoko i kilka dużych dziur pomiędzy chmurami. Bez chwili wahania ubrałem pierwszą lepszą kurtkę, stare buty sportowe i wyszedłem na balkon. Z minuty na minutę sytuacja się polepszała, gdy odsłonił się Byk bez trudu w 10x50 znalazłem Plejady zerkam niżej i...nic. Trochę rozczarowany szukam i szukam, coś tam jakby się odcinało od tła, ale pewny nie byłem czy to Wirtannen czy wyobraźnia płata figle. Druga próba w 15x70 opartej na barierce, kilka chwil i znalazłem kometę.

U mnie na niebie podmiejskim w 15x70 widoczna jako delikatna szara, okrągła mgiełka, choć po dłuższej adaptacji wzroku i zerkaniem tak jakby jej jądro/środek był trochę jaśniejszy. Później próbowałem jeszcze raz w 10x50 i faktycznie również w niej była widoczna, ale bardzo słabo.

Spodnie przemoczone od śniegu, ręce czerwone od mrozu, ale jestem zadowolony z obserwacji, bo 46P spisałem już na straty, a tu proszę cuda się zdarzają ??

  • Like 4

Vortex Vanquish 8x26, Vortex Viper HD 8x42,
APM 20x70 ED
MAK 90

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, SpandexFob napisał:

Udało się, 46P zaliczona :) Wcześniej za dzieciaka jedynie widziałem kometę Halleya (tak tata mi mówił, że to ona), ale to było tak dawno, że niewiele z tego pamiętam :)

Co niektórzy pewnie jeszcze ją zobaczą (2061 r.)

46P też udało mi się dostrzec jakoś we wtorek lornetką 20x50 (jeżeli napisowi na obudowie można wierzyć) i także wyglądała jak kulka szarej mgiełki, obserwowana z lasu w mieście.

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i złapana po raz kolejny, w jednym polu widzenia z Plejadami (na styk w lornetce 12x56) i Geminidem przecinającym kadr. W blasku Księżyca w kwadrze jest cieniem samej siebie. Co ciekawe, o niebo lepiej prezentowała się w dwururce 56 mm niż refraktorze 150 mm. Dawno nie było tak wybitnie "lornetkowej" kometki. A nie, przypominam sobie coś równie wielkiego i rozmytego z późnej wiosny bodajże 2016 roku, gdzieś w Wężowniku. Pewnie Piotrek Guzik będzie pamiętał oznaczenie. ;)

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczona po raz trzeci :) Dziś chyba najbardziej wyraźna, oprócz mgiełki było widać majaczący jaśniejszy punkt w środku :) 

Astro vlogi na YouTube -> klik 
Lornetki
: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED  |  Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)

nieboprzezlornetke.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaliczona pod zaświetlonym miejskim niebem, aparatem leżącym na futerale na ziemi (obiektyw 50mm).
kometa.png&key=3df0df2a5c61ffb339c22f1828ebe5bc4663b13557fc399ba95da8934315daaa


To jeszcze pokaż amatorskiemu amatorowi która kropka to ta kometa. [emoji23]
APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 


Aaaa, bo to zdjęcie na boku leży. Teraz widzę. Dzięki.

---

No to sobie popatrzyłem...

Wyszedłem na taras z lornetką w ręce, od razu zlokalizowałem Plejady. Poparzyłem w lewo i w górę, jak sugerowało Stellarium. Zobaczyłem małą kropkę, która mi latała po polu widzenia (nie umiem tak z ręki). Jestem prawie pewny, że to był mój cel, ale nie przyjrzałem się zbytnio.

Poszedłem do domu po statyw, nie było mnie raptem 3 minuty. A jak wróciłem to wszystko się zachmurało, Nawet Plejad nie było widać.

Może jutro się uda.

 

APM 20x70 Magnesium ED APO, TS Optics 10x50 MX Marine, Orion 2x54 Ultra Wide Angle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

Dawno nie było tak wybitnie "lornetkowej" kometki. A nie, przypominam sobie coś równie wielkiego i rozmytego z późnej wiosny bodajże 2016 roku, gdzieś w Wężowniku. Pewnie Piotrek Guzik będzie pamiętał oznaczenie. ;)

252P/LINEAR, też była wtedy blisko Ziemi :).

  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.12.2018 o 16:23, PiotrDz napisał:

Ostateczna kompozycja dwóch zdjęć 96x1min, iso2500, f2.5, #Canon6D oraz 29x30sekund, iso1250, f2.2, #NIKONd810A w obu przypadkach użyty został obiektyw #Samyang135mm.

1775270707_46PPlejady.thumb.jpg.fa9ced1772c77f9c38eef7a4fc6665aa.jpg

Przy Księżycu takie tło uzyskałeś?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiona właśnie 8x42! Już sporo odeszła od Plejad. Przez Księżyc, mgłę i mocne zaświetlenie nieba od miasta ledwo ją dostrzegłem, ale udało się:)  Będzie co wnukom kiedyś opowiadać..;)

  • Like 1

Aculon 7x35, Bushnell Legend M 8x42, Nikon Monarch 5 16x56, APM 25x100 ED

SW 102/500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kicha pogoda, i łysy daje po gałach. Na foto nie widać komety, choć wiem, że tam jest...? 2x30 sek, ISO 800 Canon 24/2,8 / 40D

46P_Wirtanen-1.jpg

 Ritchey-Chrétien TS 150 mm/ 1370 + Reduktor TS 0,67 x , TS ED 80/560 + Flattener x0,8 ; ASI 533 MC Pro, Guider ArteSky 60/240 mm+ ASI 178 MM  iOptron iEQ30 Pro, AsiAir Plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)