Skocz do zawartości

46P/Wirtanen


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, wessel napisał:

ten rodzynek to pewnie asteroida, może któryś z kolegów obracających się w sferze asteroid potwierdzi? :)

Myślę, ze to ta planetoidka :)

planet.thumb.JPG.469c75a03d54f0b59f458a23183b8f55.JPG

 

  • Like 5

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja planetoid to niezła frajda,są "szybkie",gdy są bliżej ziemi,niektóre dość regularnie jaśnieją właśnie dlatego że akurat są bliżej Ziemi czy Słońca,potrafią wtedy w ciągu doby pokonać spory dystans na niebie liczony w stopniach.

Przy dzisiejszych programach astro takich jak CDC czy Stellarium to raczej prosta zabawa,szczególnie gdy"mijają"jaśniejsze gwiazdy.

No ale aby to robić systematycznie pogoda w naszych szerokościach nie sprzyja niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa,ale ta Twoja to taka bardziej ekstremalna,ja miałem na myśli takie z pierwszej dziesiątki które przy np.korzystnych opozycjach są jasne tak 5-6magnitudo,najfajniejsze w tym temacie to chyba Ceres i Westa ale niestety w 2019 szału z nimi nie będzie.Westa fajny obserwacyjny spektakl dała w 2008 roku gdy w maksymum swej jasności"szła"przez łeb Lwa.Trzy noce z kolei pogoda obserwacyjna,czasem los potrafi być łaskawy ;) 

Ale Ty przy Takich zdolnościach astrofociarskich mógłbyś pokusić się np.o unikatowe ujęcia gdy taka gości na tle jakiegoś DSO lub blisko planety itp.Zawsze to jakaś gratka,oczywiście nie często takie kwiatuszki się trafiają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciemnym niebie kometę 46P/Wirtanen ciągle widać bez większego trudu gołym okiem. Dziś wieczorem w okolicach Markus w warmińsko-mazurskim widziałem ją jako duży (60') okrągły obiekt położony pomiędzy dwoma gwiazdami o jasności około 6.5 mag (gwiazdy te znajdowały się na obrzeżach głowy komety i były dostrzegalne zerkaniem). Jasność komety oceniłem na 4.4 mag. Niebo było całkiem niezłe - SQM-L pokazywał 20.94 mag/"2.

W lornetce 10x50 bez większego trudu widać też nadal było kometę 64P/Swift-Gehrels (jej jasność oceniłem na 9.1 mag przy średnicy głowy równej 10').

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2018 o 21:56, pguzik napisał:

Na ciemnym niebie kometę 46P/Wirtanen ciągle widać bez większego trudu gołym okiem. Dziś wieczorem w okolicach Markus w warmińsko-mazurskim widziałem ją jako duży (60') okrągły obiekt położony pomiędzy dwoma gwiazdami o jasności około 6.5 mag (gwiazdy te znajdowały się na obrzeżach głowy komety i były dostrzegalne zerkaniem). Jasność komety oceniłem na 4.4 mag. Niebo było całkiem niezłe - SQM-L pokazywał 20.94 mag/"2.

No to obserwowaliśmy ją Piotrze tego samego dnia i niemal z tego samego miejsca :) Niestety ja jej nie wypatrzyłem gołym okiem, ale z racji mocnego przeziębienia świadomie nie wykonałem pełnej adaptacji oka, natomiast szybko zlokalizowałem ją lornetką 20x60 z ręki. Kilka minut i do domu... przynajmniej zaliczona :) 

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Krzysztof_K napisał:

No to obserwowaliśmy ją Piotrze tego samego dnia i niemal z tego samego miejsca :)

Przejeżdżając przez tę okolice przeszło mi nawet przez myśl, czy Ty przypadkiem w jej kierunku nie spoglądasz ;). Gdyby nie to, że ten wypad był totalnie spontaniczny, a decyzja o kierunku w którym pojadę zapadła dopiero kiedy wsiadałem do samochodu, to pewnie bym się do Ciebie odezwał ;).

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46P/Wirtanen na tle mgławic gazowo-pyłowych

Zdjęcie przedstawia wciąż jasną kometę 46P/Wirtanen na tle jasnych mgławic gazowo-pyłowych znajdujących się na granicy gwiazdozbiorów położonych wokół północnego bieguna nieba: Wielkiej Niedźwiedzicy, Rysia i Żyrafy. Kompozycja wykonana zdalnie (New Mexico, USA) za pomocą astrografu o średnicy 106mm i kamery SBIG11000M o łącznym czasie ekspozycji 24min.

46P_PS.thumb.jpg.32b2be15eaf4ddd0ea1f571f66235a70.jpg

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już chyba kicha - dzisiaj pierwsza pogodna nocka od 2 miesięcy, pojechałem ekstra na pole, ale komety nie znalazłem ani w ED 4" ani w lornetce 20x60 kolegi. Mimo, ze kolega włączył ze smarfona aktualną mapę. Oczywiście niebo jasne przy prawie pełnym Księżycu, ale mimo wszystko jakby to było jasne powinno być widać. Popatrzyłem chwilę na Księżyc, Marsa, wiekszość czasu przegadałem z kumplami, zmarzłem w stopy i dość szybko wróciłem z powrotem do domu. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Charon_X napisał:

Oczywiście niebo jasne przy prawie pełnym Księżycu, ale mimo wszystko jakby to było jasne powinno być widać. ?

Niestety, na wizualne obserwacje komety Wirtanena w blasku Księżyca praktycznie nie ma już szans. Pamiętajmy, że jest to mglista plamka, która na tle jasnego nieba ma znikomy kontrast. W połączeniu z dramatycznie spadającym blaskiem (chyba już poniżej 8 mag.) dostrzeżenie komety jest marzeniem ściętej głowy... Na ratunek może przyjść astrofotografia, ale to już raczej po pełni - i szału też nie będzie, niestety :(Tak czy inaczej - czystego nieba! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • pguzik odpiął ten temat

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)