Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

23 minuty temu, elektron napisał:

Dajcie link bez wirusow do CdC

Najbezpieczniejszy bo prosto od producenta. Ale z nową wersją nie będziesz miał położenia komet, asteroid i innych obiektów. To trzeba uaktualnić z zainstalowanego programu.
Na górnej belce, zakładka Uaktualnij. Stąd też pobierzesz najnowsza wersję programu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Udało się, 46P zaliczona :) Wcześniej za dzieciaka jedynie widziałem kometę Halleya (tak tata mi mówił, że to ona), ale to było tak dawno, że niewiele z tego pamiętam :)

Dzisiaj pomimo dobrych prognoz na wieczór nic tak na prawdę nic nie wskazywało na to, aby pogoda miała się polepszyć. Od 16:00 do prawie 19:00 chmury, jedynie Księżyc majaczył gdzieś tam wysoko.

Około 19:15 odsłoniłem roletę i zobaczyłem Kapellę świecąco wysoko i kilka dużych dziur pomiędzy chmurami. Bez chwili wahania ubrałem pierwszą lepszą kurtkę, stare buty sportowe i wyszedłem na balkon. Z minuty na minutę sytuacja się polepszała, gdy odsłonił się Byk bez trudu w 10x50 znalazłem Plejady zerkam niżej i...nic. Trochę rozczarowany szukam i szukam, coś tam jakby się odcinało od tła, ale pewny nie byłem czy to Wirtannen czy wyobraźnia płata figle. Druga próba w 15x70 opartej na barierce, kilka chwil i znalazłem kometę.

U mnie na niebie podmiejskim w 15x70 widoczna jako delikatna szara, okrągła mgiełka, choć po dłuższej adaptacji wzroku i zerkaniem tak jakby jej jądro/środek był trochę jaśniejszy. Później próbowałem jeszcze raz w 10x50 i faktycznie również w niej była widoczna, ale bardzo słabo.

Spodnie przemoczone od śniegu, ręce czerwone od mrozu, ale jestem zadowolony z obserwacji, bo 46P spisałem już na straty, a tu proszę cuda się zdarzają ☺️

• Like 4

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
19 minut temu, SpandexFob napisał:

Udało się, 46P zaliczona :) Wcześniej za dzieciaka jedynie widziałem kometę Halleya (tak tata mi mówił, że to ona), ale to było tak dawno, że niewiele z tego pamiętam :)

Co niektórzy pewnie jeszcze ją zobaczą (2061 r.)

46P też udało mi się dostrzec jakoś we wtorek lornetką 20x50 (jeżeli napisowi na obudowie można wierzyć) i także wyglądała jak kulka szarej mgiełki, obserwowana z lasu w mieście.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No i złapana po raz kolejny, w jednym polu widzenia z Plejadami (na styk w lornetce 12x56) i Geminidem przecinającym kadr. W blasku Księżyca w kwadrze jest cieniem samej siebie. Co ciekawe, o niebo lepiej prezentowała się w dwururce 56 mm niż refraktorze 150 mm. Dawno nie było tak wybitnie "lornetkowej" kometki. A nie, przypominam sobie coś równie wielkiego i rozmytego z późnej wiosny bodajże 2016 roku, gdzieś w Wężowniku. Pewnie Piotrek Guzik będzie pamiętał oznaczenie. ;)

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kilka dni temu, bez problemu widoczna w lornetce 10x50 z popularnej sieciówki  :)  na literkę L.
Miejsce obserwacji. Pomorzany - Szczecin.
Jednak kometa Halea-Boppa była jakaś fajniejsza :(

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękna mgiełka! :) Mnie się udało w lornetce 8x42, razem z Plejadami oczywiście. Księżyc trochę przeszkadzał, chmury wyłaziły co chwila, buty przymarzły do skarpet... Jednym słowem kometa zaliczona! :D 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Zaliczona pod zaświetlonym miejskim niebem, aparatem leżącym na futerale na ziemi (obiektyw 50mm).
kometa.png&key=3df0df2a5c61ffb339c22f1828ebe5bc4663b13557fc399ba95da8934315daaa

To jeszcze pokaż amatorskiemu amatorowi która kropka to ta kometa.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Aaaa, bo to zdjęcie na boku leży. Teraz widzę. Dzięki.

---

No to sobie popatrzyłem...

Wyszedłem na taras z lornetką w ręce, od razu zlokalizowałem Plejady. Poparzyłem w lewo i w górę, jak sugerowało Stellarium. Zobaczyłem małą kropkę, która mi latała po polu widzenia (nie umiem tak z ręki). Jestem prawie pewny, że to był mój cel, ale nie przyjrzałem się zbytnio.

Poszedłem do domu po statyw, nie było mnie raptem 3 minuty. A jak wróciłem to wszystko się zachmurało, Nawet Plejad nie było widać.

Może jutro się uda.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Sobie jednak wywróżyłem,wczoraj mimo prognozowanego okienka w chmurwach tylko łysego było widać przebijającego się przez chmury,gwiazd zero. :( 

Widoczna jeszcze długo będzie,nadziei nie tracę,ta przecież umiera ostatnia podobno... :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
14 godzin temu, lukost napisał:

Dawno nie było tak wybitnie "lornetkowej" kometki. A nie, przypominam sobie coś równie wielkiego i rozmytego z późnej wiosny bodajże 2016 roku, gdzieś w Wężowniku. Pewnie Piotrek Guzik będzie pamiętał oznaczenie. ;)

252P/LINEAR, też była wtedy blisko Ziemi :).

• Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 17.12.2018 o 16:23, PiotrDz napisał:

Ostateczna kompozycja dwóch zdjęć 96x1min, iso2500, f2.5, #Canon6D oraz 29x30sekund, iso1250, f2.2, #NIKONd810A w obu przypadkach użyty został obiektyw #Samyang135mm.

1775270707_46PPlejady.thumb.jpg.fa9ced1772c77f9c38eef7a4fc6665aa.jpg

Przy Księżycu takie tło uzyskałeś?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Trafiona właśnie 8x42! Już sporo odeszła od Plejad. Przez Księżyc, mgłę i mocne zaświetlenie nieba od miasta ledwo ją dostrzegłem, ale udało się:)  Będzie co wnukom kiedyś opowiadać..;)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

U mnie kicha pogoda, i łysy daje po gałach. Na foto nie widać komety, choć wiem, że tam jest...😒 2x30 sek, ISO 800 Canon 24/2,8 / 40D

46P_Wirtanen-1.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta