Skocz do zawartości

Wenus w Plejadach


M.Rudy

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, polaris napisał:

Czytelność Twoich mapek niezmiennie mnie fascynuje :)

Specjalnie dla Ciebie z tej chwileczki ;)

Spec..thumb.JPG.a73db48fdae7757cda0991e43cff114d.JPG

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem 20 minut  temu i na jasnym niebie też widok fajny.Widać tyle co gołym okiem +- kilka gwiazdek więcej.

Gapię się przez lornetę 22X85.

Zachodni horyzont od 10-ciu stopni w górę czyściutki i chyba  tak sporo czasu się utrzyma :) 

Edytowane przez marianowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Nikonku 12x50 na statywie też nad morzem pięknie, nawet na moje stare ślepia, siedzi przy przednim kole :) Sprzęcicho foto czeka na ciemności :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, marianowski napisał:

Zachodni horyzont od 10-ciu stopni w górę czyściutki i chyba  tak sporo czasu się utrzyma :) 

Niestety długo się nie utrzymało ale i tak się cieszę.Bardzo fajne doświadczenie gdy zacznie się na jeszcze niebieskim niebie i przychodzi taka chwila gdy niemal z każdą minutą gwiazd coraz więcej a te wyraźne coraz bardziej kontrastowe...

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jutomi napisał:

Może do 23.00 jeszcze się wypogodzi. 

Wypogodziło się na moment, ale machnąłem ręką. Wybrałem Księżyc w doskonałej fazie. Okolice terminatora dziś wymiatają.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zaczęło się standardowo. Prognozy obiecywały ładną pogodę w Trójmieście wieczorem. Jak tylko poinformowałem o swoich planach swoja lepszą polówkę, to o 18:00 zaczęło lać. Potem dzieci nie chciały zasnąć, ale mnie to nawet nie wzruszyło, bo o 20:00 przeszła ulewa z gradem :( Jednak o 21:00 okazało się, że niebo czyściutkie. Szybka decyzja czy lornetka 15x70 czy może AT72ED. Stwierdziłem, że jednak EDek. Pryzmat Amiciego generował spajki na Wenus. Więc użyłem kątówki dielektrycznej.  ES 24mm z powiększeniem x18 i polem 4.6* bardzo ładnie pokazał Plejady i Gwiazdę Wieczorną, ale odblaski na Wenus były dość duże. Spróbowałem BCO 18mm, jednak pole 2.2* to trochę mało jak na Plejady. Przerzuciłem się więc na BCP 32mm - dawał on co prawda tylko powiększenie 13x ale widok najbardziej przypadł mi do gustu. Gdy już się nacieszyłem koniunkcją, stwierdziłem, że warto przypowerować. Najlepszy widok Wenus był w Pentaxie XW 7mm i BCO 6mm wraz z filtrem szarym 25%. Faza bardzo dobrze widoczna i praktyczne żadnych odblasków. W ESach (6.7mm, 11mm) było dużo odblasków, trochę lepiej było w TS HR Planetary 4mm. Jednak Pentax i BOC to zupełnie inna liga pod tym względem. Wydaje mi się, że BOC są jednak mocno niedoceniane. 

Na koniec jeszcze spojrzenie na Księżyc - tu  Pentax XW 7mm się spisał. Powiększenie 60x przy polu 1* i źrenicy 1.2mm - super parametry do obserwacji Łysego. To moja pierwsza okazja, aby wypróbować to szkło i muszę przyznać, że jestem zachwycony...

  • Like 6
  • Thanks 1

Dużo sprzętu, mało czasu i jeszcze mniej dobrej pogody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, DarX86 napisał:

2. Oczywiście jakby to było, żeby starlinki i wściubiły nosa w wydarzenie ....

Jeden nawet idealnie wcelował w Wenus.

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)