Skocz do zawartości

21P/Giacobini-Zinner


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

To jest bardzo "przyjemna" kometa. W peryhelium zbliża się ona do Słońca około 1 j.a. i jest wtedy ładnym, skondensowanym obiektem.

Dla mnie ta kometa jest wyjątkowa, bo była to trzecia kometa w moim życiu i pierwsza, która nie była widoczna gołym okiem (wcześniejsze dwie, to były wielkie komety C/1996 B2 (Hyakutake) i C/1995 O1 (Hale-Bopp)). Znalazłem ją w październiku 1998, korzystając ze świeżo zbudowanego 15 cm teleskopu. Teleskop był jeszcze na tyle "świeży", że tak naprawdę to była sama tuba optyczna ;). Informację o komecie znalazłem w Almanachu Astronomicznym Tomasza Ściężora, jednak niestety na mapce zaznaczona była trasa komety począwszy od daty późniejszej o kilkanaście dni. Dane z efemerydy ekstrapolowałem na wcześniejszą datę i pozycję komety wrysowałem w stary (skseorwany i zafoliowany) Atlas Nieba Gwiaździstego (Dobrzyckiego). Tak więc miałem mapkę z gwiazdami do 6mag, z zaznaczoną przybliżoną pozycją komety o jasności około 9mag - 10mag i 15 cm tubę optyczną z 19 mm okularem dającym pole widzenia nieco większe od 1 stopnia, opartą o krzesło ;). Pomimo przeciwności losu kometę udało mi sie odnaleźć w dwa czy trzy październikowe wieczory.

Pisząc o tej komecie warto też dodać, że jest ona ciałem macierzystym bardzo ciekawego roju meteorów - Drakonidów. Rój ten bywa bardzo aktywny - w 1933 i 1946 roku dał deszcze, podczas których notowano po kilka meteorów na sekundę. Ostatni większy wybuch tego roju nastąpił (o ile mnie pamięć nie myli) w 2011 roku. W przeciwieństwie do Leonidów, czy Perseidów, Drakonidy są powolne i czerwone - i takie też były w 2011 roku. Wtedy ZHRy sięgały 200 lub 300 jednak jasny Księżyc sprawił że wizualnie było widać znacznie mniej meteorów.

Bieżący powrót komety 21P/Giacobini-Zinner jest najbardziej korzystnym powrotem od 1959 roku. Tak się składa, że największe zbliżenie do Ziemi wypadnie w tym roku w dniu peryhelium, a sama kometa będzie się wtedy znajdować 0,39 j.a. od naszej planety.

  • Like 7
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Kometa sfotografowana dziś nad ranem w konstelacji Łabędzia w odległości 1.3 j.a. od Ziemi i 1.8 j.a. od Słońca. Zdjęcie wykonano teleskopem 0.25 i kamerką QHY163M. 10x60s, filtr L. Jasność oceniłem w Maximie na 16.2mag (przy aperturze pomiarowej 10"). Kometa całkiem żwawo pomyka wśród gwiazd z szybkością około 1.5" na minutę :) I widać chyba zaczątki ogonka. 

C21PL.jpg

C21PL2-inv.jpg

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Nocą 9/10 lipca jasność tej komety oceniłem już w 33 cm teleskopie na 10.1 mag. Na ciemnym niebie kometę dało się też wyzerkać w lornetce 10x50.

Warunki do jej obserwacji są naprawdę dobre i obiekt ten jest świetnym celem dla kogoś, kto chciałby zobaczyć "teleskopową" kometę.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • pguzik przypiął ten temat

Kometa aktualnie znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza i jest widoczna przez całą noc. Do jej obserwacji potrzebujemy jednak ciemnego "wiejskiego" nieba i dużej lornetki np. 11x80. Kompozycja 22 klatek po 1min. każda wykonanych za pomocą NIKON810A i Nikkor180ED (f=180mm, f/3.5) ukazuje kometę na tle ciemnej mgławicy LDN 1180 o wymiarach (179'x179').

21P_22x1min-PS.thumb.jpg.7b6edc883eccd07624a7fbc5b7c63d54.jpg

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko do osób, które śledziły tą kometę w ostatnich dniach. Czy jest już widoczna pod ciemnym niebem w lornetce 10x50 ? Akurat mam okazję wyjechać poza miasto (przy okazji na Perseidy :) ) to pomyślałem o tej kometce.

Lornetka Nikon Aculon 10x50 (2013); Statyw Velbon DF-61 (2015); Synta 8 (2016); Filtr polaryzacyjny Orion 1,25'' (2016)  http://astro-stw.blogspot.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w lornetce 10x50 śledzę ją od 10 lipca. Na początku była trudnym celem dla lornetki, ale w ostatnich dniach poza miastem można ją wypatrzeć bez większego problemu. Wczoraj oceniłem jej jasność lornetką 10x50 na 7.9 mag.

W lornetce jest obiektem o podobnej trudności jak galaktyka M 51 albo gromada kulista M 71.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zaliczyłem pierwsze podejście do tej komety. Na słabym, podmiejskim niebie można ją wyzerkać w lornetce 10x50. W refraktorze 120/600 przy powiększeniu 21x i źrenicy wyjściowej 5,6mm jądro komety było widoczne jako całkiem spory i wyraźny obiekt. Zerkaniem była zauważalna część warkocza rozciągająca się na ok 0,5 stopnia. Koniecznie muszę się jej przyjrzeć pod lepszym niebem :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tę kometę widziałem w sierpniu już równo 10 razy :).  Z nocy na noc jest coraz jaśniejsza i coraz ładniej widoczna. Po raz ostatni widziałem ją nocą 13/14 sierpnia pod ciemnym beskidzkim niebiem (SQM-L pokazywał 21.53 mag/"2). W takich warunkach w lornetce 10x50 była widoczna natychmiast jako dość jasny obiekt z oczywistym warkoczem o długości około 0.4 stopnia. Jej jasność oceniłem tej nocy na 7.6 mag, a średnicę jej głowy na 10'.

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pguzik napisał:

Ja tę kometę widziałem w sierpniu już równo 10 razy :).  Z nocy na noc jest coraz jaśniejsza i coraz ładniej widoczna. Po raz ostatni widziałem ją nocą 13/14 sierpnia pod ciemnym beskidzkim niebiem (SQM-L pokazywał 21.53 mag/"2). W takich warunkach w lornetce 10x50 była widoczna natychmiast jako dość jasny obiekt z oczywistym warkoczem o długości około 0.4 stopnia. Jej jasność oceniłem tej nocy na 7.6 mag, a średnicę jej głowy na 10'.

 

Gdzie byłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieopodal centrum Giżycka z parapetu okiennego, SW 80/400 z okularem 25mm ok. 23.30 widoczna głównie na wprost/momentami zerkaniem jako podłużna jajkowata plamka (łezka) z jednym końcem bardziej rozmytym, zanikającym. Jądro gwiazdopodobne, wyraźne, dobrze widoczne na wprost. Warunki zbyt słabe, żeby oceniać jasność.

  • Like 1

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)