Skocz do zawartości

Praktyczna nauka obserwacji nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Szukam osoby która udzieliłaby kilku korepetycji dla mojego syna z obserwacji nieba poprzez teleskop.

Kupiłem synowi następujący sprzęt: Teleskop Celestron NexStar 102 SLT refraktor

Szukam osoby która przeprowadziłaby z nim praktyczną naukę obsługi tego sprzętu oraz nauczyła podstaw - syn ma 10 lat.

kontakt 789 100 600, Piaseczno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za szybkie odpowiedzi. Zgadzam się że 10 lat to dobry wiek na start i tata z chęcią pomoże - stąd szukam kogoś kto pomógł by mi w pierwszych krokach - trochę technicznych podpowiedzi, porad jak dbać o sprzęt, kiedy co warto a kiedy nie warto obserwować. Stąd szukam takiego pasjonata z okolic Piaseczna Warszawy i z chęcią zapłącę za takie korepetycje - również dla minie :) :)

Dzięki Jacek za linki do poradników - to 10 latkowi zdecydowanie najlepiej podchodzi :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @Thyron Ron Kai. Nie napisałeś nic o waszych dotychczasowych doświadczaniach i umiejętnościach w zakresie naszego pięknego hobby. Chodzi mi o znajomość nieba, gwiazdozbiorów. W przypadku osób zupełnie początkujących zawsze polecam najpierw jakąś książeczkę do nauki gwiazdozbiorów. To jest elementarz. Nawet jak nauczysz się bowiem świetnie obsługi teleskopu, a nie będziesz orientował się na niebie, to będziesz jak "dziecko we mgle". Ten pierwszy etap, bez teleskopu, można z łatwością przejść samodzielnie, choć zgadzam się z kolegami, że dla 10-latka pomoc taty będzie nieodzowna.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedź aktualnie przechodzimy przez 2 Ksiazki: astronomia dla początkujących Celnik Han oraz niepusta pustka Mazur Savchin.

Nie mniej z mojego doświadczenia wynika że jak nie poprą tego praktyka czyli co ciekawego mogge zobaczyć to obawiam się że zapał zniknie. Stąd dalej będę szukał kogoś kto korepetycjami pomoże mi w budowaniu tego hobby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Książki:

Miesięczny przewodnik po niebie. 

Atlas nieba - z Delty, 

Atlas nieba http://allegro.pl/atlas-gwiazd-astronomia-dla-poczatkujacych-i6612355538.html

Jest sporo książek Rudzie, ale między innymi ze względu na małe mapki, nie lubię. Na początku może być. 

Stellarium na komputer i smartfon (tu w trybie nocnym, czerwone). 

EDIT. To będzie dobre na początek:  

http://allegro.pl/atlas-gwiazd-astronomia-przewodnik-i6270016044.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne - pomoże w tym wirtualne niebo.
Po pobraniu poniższej aplikacji, zainstalowaniu i zapisaniu swojego miejsca zamieszkania czy miejscówki będziecie z synem widzieli na monitorze co w danej chwili jest na ,,waszym" niebie. Ewentualnie co będzie gdy przyjdzie dzień zaplanowanej obserwacji.
Znajomość nieba to podstawa - jak zadrzeć głowę w pogodna noc widać tylko gwiazdy.. Ale jak znaleźć coś przy pomocy teleskopu to ta znajomość jest niezbędna :)
http://stellarium.org/pl/

No i jakiś atlas gdy już wyjdziemy z teleskopem pod niebo.
Na początek proponuję ten https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2510-atlas-nieba-dla-początkujących/ i ten dział do poczytania https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-się-nieba/

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno znajdziecie kogoś z okolicy, ale mam propozycję. Wyjdźcie sobie dziś po zmroku z synem na krótki spacer. Nad północnym horyzontem znajdziecie Wielki Wóz (wszyscy chyba znają ten asteryzm). Wysoko nad nim Mała Niedźwiedzica (czyli Mały Wóz - też wszyscy znają). Pomiędzy nimi trochę słabsze gwiazdki gwiazdozbioru Smoka. Doprowadzą was do jego głowy. Z niej krótki skok do jasnej gwiazdy, to Wega i rombowy kształt małego gwiazdozbioru Lutni. Pół godziny spaceru i znacie dwa nowe gwiazdozbiory. Małymi kroczkami do przodu. Powodzenia.

79780.jpg.0f5f3bb3c21e819609ec62bcfc66deac.jpg

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo nawet się nie spodziewałem tylu porad.
Mamy za sobą 2 tygodnie obserwacji z atlasem w Korbielowie;) robiliśmy się o techniczne problemy z synchronizacja lunety i tak po kilku nieudanych próbach zdecydowałem się poszukać pomocy więc jeśli ktoś cis słyszał albo ma znajomych z okolicy to przekażcie mu moja prośbę.

Raz jeszcze dzięki

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Thyron Ron Kai napisał:

Dziękuję bardzo nawet się nie spodziewałem tylu porad.
Mamy za sobą 2 tygodnie obserwacji z atlasem w Korbielowie;) robiliśmy się o techniczne problemy z synchronizacja lunety i tak po kilku nieudanych próbach zdecydowałem się poszukać pomocy

Pisząc synchronizacja lunety masz chyba na myśli (pisząc prostym jerzykiem) to, że teleskop nie patrzy tam gdzie szukacz - prawda?
Mozna to zrobić w dzień. Skierować wylot teleskopu na jakieś dalekie drzewo, budynek, komin a następnie przy pomocy śrubek kolimacyjnych znajdujących się na szukaczu kręcić tak aby obraz w szukaczu idealnie pokrył się z obrazem w teleskopie. W teleskop wetknij jakiś długi okular o ogniskowej 20 - 25mm i wyostrz na odległym obiekcie, następnie justuj szukacz.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc synchronizacja lunety masz chyba na myśli (pisząc prostym jerzykiem) to, że teleskop nie patrzy tam gdzie szukacz - prawda?
Mozna to zrobić w dzień. Skierować wylot teleskopu na jakieś dalekie drzewo, budynek, komin a następnie przy pomocy śrubek kolimacyjnych znajdujących się na szukaczu kręcić tak aby obraz w szukaczu idealnie pokrył się z obrazem w teleskopie. W teleskop wetknij jakiś długi okular o ogniskowej 20 - 25mm i wyostrz na odległym obiekcie, następnie justuj szukacz.
To zrobilismy. Teleskop ma fikcję Go to i musi się skalibrowac aby działała obojętnie jak ustawiłem 3 gwiazdy miałem komunikat failed :(

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Thyron Ron Kai napisał:

To zrobilismy. Teleskop ma fikcję Go to i musi się skalibrowac aby działała obojętnie jak ustawiłem 3 gwiazdy miałem komunikat failed :(

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

A - to inna para kaloszy.
No to montaż ma zapewne lunetkę biegunową. Ona (jej znaczniki) musi się pokryć z gwiazdą Polarną. Wtedy zaczynamy dopiero alingację na gwiazdki.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Thyron Ron Kai napisał:

No nie zupełnie napisane jest że ta funkcja to skyalign i wystarczy złapać 3 dowolne obiekty. Niestety nie daje rady ;(

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka
 

Lunetka musi patrzeć na Polarną. Ba - w pilocie trzeba wpisać dane geograficzne swojego położenia, godzinę i czas zimowy/letni....
Skąd bidulek ma wiedzieć gdzie jest?

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA. 

Wydaje mi się, że faktycznie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie było by spotkać się z kimś i pogadać w realu. Poniżej masz mapkę użytkowników FA. Może znajdziesz kogoś w swojej okolicy.

https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA. 
Wydaje mi się, że faktycznie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie było by spotkać się z kimś i pogadać w realu. Poniżej masz mapkę użytkowników FA. Może znajdziesz kogoś w swojej okolicy.
https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/membermap/
Super dzięki

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak chciałem się przypomnieć jeśli ktoś dysponowałby czasem i umiejętnością wytłumaczenia podstaw obslugi: Teleskop Celestron NexStar 102 SLT refraktor
Będę wdzięczny za kontakt. 789100600 Piaseczno
Oczywiście z chęcią zapłacę za takie Korepetycje.

Wysłane z mojego SM-G935F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)