Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Piszę w sprawie pomocy wyboru mojego drugiego teleskopu.

Posiadam obecnie Skywatcher 114/900. Chciałbym przymierzyć się do zakupu nowego lepszego teleskopu, również pod kątem przyszłych prób spróbowania swoich sił w astrofotografii :)

Czy ktoś może polecić jakiś fajny dobry teleskop tak do 2000 zł ? Żeby był sens dokupywania różnych soczewek , sprzętu do niego. Niestety obecny skywatcher nadaje się tylko do balkonowego oglądania większych obiektów. Nie wiem czy jest nawet sens cokolwiek do niego dokupywać. I jezscze drugie pytanko czy obecne soczewki będą pasować do wszystkich teleskopów ? wszystkie które posiadam tj Barlow x2 , jakaś szerokokatna mają gwint 1,25"

Patrzyłem , zastanawiałem się , podoba mi się Dobson 8 ale może warto dołożyć parę złoty i kupić Dobsona 10 ? Jakieś sugestie , propozycje ? :) Dzięki z góry za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie problem w tym ,że średnio się znam na tym dlatego proszę was o pomoc :) być może dobson wpadł mi w oko bo właśnie sporo filmików i zdjęć z niego na internecie :) rozważę wszystkie propozycje. Ogólnie to coś porządnego wybiorę do 2000 zł ? Nie mam pojęcia w co warto zainwestować , nie jestem jakimś profesjonalistą, chciałbym z przyjemnością pooglądać niebo i w przyszłości mieć sprzęt z którym zacznę fotografować niebo , mam nadzieję że pomożecie :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem , w pierwszej kolejności raczej chodzi o obserwacje. Astrofotografia w drugiej kolejności i przyszłości bo do tego jeszcze daleka droga. Załóżmy więc, że chce teleskop do obserwacji. Na co zwracać uwagę ? Na największa ogniskową?  Przepraszam za banalne pytania ale dopiero zaczynam. Chodzi o sprzęt z którego naprawdę mogę wyciągnąć dużo dobrego w tej cenie. Fajnie jakbyście podali jakieś modele żebym mógł sobie poczytać :) ten 150/750 faktycznie ma fajne opinie 

Karol dzięki za propozycje :) ale muszę się rozejrzeć pierw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z obecnym teleskopem oglądałem tylko planety i księżyc , chciałbym zacząć oglądać coś bardziej zaawansowanego i w lepszej jakosci. Oglądam wszystko na miejscu , mieszkam na wsi blisko lasu, jest duża polana na której oglądam niebo. Tak jak mówię jestem jeszcze amatorem ale jestem w stanie poświęcić pieniądze na sprzęt który posłuży mi parę ładnych lat i da dużo satysfakcji z biegiem toku jego poznawania i poznawania samej astronomii :) może jest jakiś teleskop który daje pogodzić piękne obrazy planet a również pozwoli na w miarę fajne oglądanie obiektów głębokiego nieba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacja obiektów DS przez 12 to czysta przyjemność, na obiektach US przyda się już filtr polaryzacyjny, i opcjonalnie filtry kolorowe. Bez filtrów księżyc daje po oczach, a na planetach niektóre subtelne szczegóły giną w blasku. Tyczy się to głównie jasnych planet, bo na przykład do urana i neptuna filtrów się nie stosuje. 

  • Like 1

Życzę pogodnego nieba!:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, deemen napisał:

Wygląda świetnie tylko nówka około 3000 zł, a jakaś 10tka godna polecenia ? Np. Sky-Watcher N-254/1200 SYNTA 10 DOBSON Pyrex?

Chyba ,że poczekać i zdecydować się na 12stkę jak uzbieram trochę więcej grosza 

W realu już oglądałeś? 10" to już spory kloc, a co dopiero 12". Lepiej się upewnij czy takie gabaryty nie będą Ci wadzić. Czasem lepiej zdecydować się na mniejszy sprzęt ale częściej go wykorzystywać, niż wielka tuba która będzie robiła za mebel bo nie będzie się chciało targać jej gdy pojawi się dziura w chmurach. 
Sochaczew nie jest tak daleko więc jakbyś był w okolicach Rawy Maz. możesz wpaść, mam i 10" na dobsonie i jakiś tam zestaw astrofoto, więc na żywo zobaczysz co i jak. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No 12cie cali to tylko jak lubisz ćwiczyć albo masz miejsce obserwacji na ogrodzie :)). Zobacz sobie na zdjęcia ze zlotu - jest tam kilka 12tek na fotkach z ludźmi ;) 

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat z miejscem nie ma problemu , gorzej z tachaniem tego :P a coś mniejszego do wizuala możecie polecić ? :) Widziałem różne teleskopy z krótką ale za to gruba tuba na rozkładanych nogach , chyba skywatchery , warto inwestować w coś takiego czy lepiej tą kasę jednak zainwestować w jakąś 10tke czy 12stke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, deemen napisał:

Akurat z miejscem nie ma problemu , gorzej z tachaniem tego :P a coś mniejszego do wizuala możecie polecić ? :) Widziałem różne teleskopy z krótką ale za to gruba tuba na rozkładanych nogach , chyba skywatchery , warto inwestować w coś takiego czy lepiej tą kasę jednak zainwestować w jakąś 10tke czy 12stke ?

8" SCT na montażu AZ4. Wymiatacz planetarny, Księżyc, Słonko a po założeniu reduktora f6,3 do DSO. Nawet z balkonu obserwacje możliwe.
Krótki, lekki.
Jest na naszej giełdzie do sprzedania.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)