Skocz do zawartości

*** Fejk *** Horsehead Nebula (Barnard 33) z przedmieści miasteczka


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

1 minutę temu, Jacek E. napisał:

Tak widziałeś jak naszkicowałeś w Kapelli?.....

Tak, i żałuję że nie wziąłem czerwonego ołówka bo  obłok molekularny gazu wodorowego  bił czerwienią po gałach !

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ignisdei napisał:

 ..obłok molekularny gazu wodorowego  bił czerwienią po gałach !

Może ktoś w pobliżu plazmą ciął ;)

  • Like 1
  • Haha 3

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

  Do astrokafejki z tym...

Do nibimbru jak Piotr napisał.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maaaaasakra, jakby m ja takiego konia zobaczył to by mnie musieli zbierać z ziemi  :O Ja kiedyś próbowałem, ale poległem na koniu i płomyczku w 10 calach  :( Szkic piękny, nawet jak to jest wizja      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A taki, że chciałem sprawdzić samoświadomość w naszej spoleczności ,  czekałem na gratulacje ochy i achy...

oraz na chwilę kiedy ktoś napisze, że to fejk ;) 

2 minuty temu, pguzik napisał:

A swoją drogą, to jaki jest cel tego wątku? Gdyby znalazł się w dziale "Nimbirownia", albo w wątku z dowcipami, to bym zrozumiał, ale tu?

Zdaliście egzamin na piątkę... Geek

 

Generalnie post jest żartem.

Końskiego łba nie udało mi się nigdy ujrzeć. W Zatomiu przy zasięgu 6,8mag  bardzo chciałem ale nie znalazłem.Choć ze Statkiem widzieliśmy tej nocy włókna Simeisa 147 w Byku. 

Konia szukałem w Walkowicach, a Jeziorach W. szukałem i pod granica ukraińską z Robertem Bodzoniem i Vaderem w 12 i 16" bez rezultatu. Może gdybym posiadał filtr H-beta 2"  to bym coś dostrzegł.

Chciałem by młodzi obserwatorzy zrozumieli, że taki szkic jak ten powyżej,  oraz opis oparty o Wiki można skonstruować w godzinkę, nie wychodząc z domu w pochmurny wieczór. Jest masa relacji, symulacji, dla chcącego domorosłego beletrysty, nic trudnego.

Szkicowanie to sztuka opatrzona odpowiedzialnością. Przekazujmy sumaryczny zbiór postrzeżeń, wychwyconych ulotnie zdarzeń,  zależnych od chwilowych fluktuacji atmosfery. Odbiorcy zobaczą ten obraz naszymi oczami

Wszytko zależy od:

  • przejrzystości atmosfery
  • wysokości obiektu nad horyzontem
  • miejsca obserwacji
  • pory nocy i fazy Księżyca
  • oraz jak najbardziej sprzętu jaki posiadamy!
  • zaawansowania obserwatora

Po ostatnich wydarzeniach, profanujących świętą sztukę obserwacji i szkicowania w polu obserwacyjnym:   proszę patrzycie z dystansem na prace młodocianych oraz atencyjnych-lanserów,  bo to Wy jesteście ich jurorami!

 

Z pozdrowieniami i życzeniami ciemnego, bezchmurnego nieba!

  • Like 3

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze powiedziawszy to też nie rozumiem sensu tego wątku. Pod przyzwoitym niebem Łeb jest widoczny nawet w achro 150 mm. Kluczem jest filtr habeta. W większych aperturach można go zastąpić filtrem UHC. Widzieliśmy Qnia z Piotrkiem w Beskidzie Niskim w lustrze 330 mm z Ultrablockiem Oriona. Trudności tego obiektu nie trzeba demonizować.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

To prawda, B33 to nie jest jakieś arcytrudne ekstremum, trzeba tylko odpowiedniego ekwipunku i dobrej mapy by wiedzieć, gdzie i czego wypatrywać. 

Ja mam zanotowaną obserwację "Końskiego Łba" w 2013 roku, pod niebem SQM-L 20.97 teleskopem Taurus 13" z Naglerem 31mm i H-betą Lumicona. Według moich zapisków nie trzeba było nawet usuwać Alnitaka z pola widzenia, by dostrzec IC434 i ciemne wcięcie w niej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mieliście wiele szczęścia Panowie, ja naprawdę w 40ce tego nie widziałem. Choć Wzrok mam nadwyraz dobry, na mój wiek, powiedzmy średni. ;)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, ignisdei napisał:

ja naprawdę w 40ce tego nie widziałem. Choć Wzrok mam nadwyraz dobry, na mój wiek, powiedzmy średni. ;)

Ja też nie - choć próbowałem w Maxia Pablitusie w Zatomiu przy dość dobrych warunkach.....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, jolo napisał:

Jacek, ignis - ale z filtrem próbowaliście?

Nie pamiętam. Pamiętam, że nie byłem osamotniony.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ignisdei napisał:

...po dokręceniu  dwucalowego filtra Baadera, do jasnego SWANA ujrzymy piękne zarysy mgławicy...

 

 

 

Śmiechłem, całkiem dobre. :)

Swego czasu na jakimś zlocie patrzyłem na Cirrusa w 12", niebo było dość przeciętne. Pamiętam że porównywałem dwa setupy. ES 82-stopniowy 30 mm z dokręconym Baaderem OIII oraz Pentaxa XW 30 mm (ooo taaak...) bez żadnego filtra.

Efekt: Więcej mgławicy było w Pentaxie... ;)

 

 

Trzymając się wątku, pojaśnienie w miejscu IC434 widziałem właśnie całkiem na świeżo, bo 8 stycznia we Wrotnowie gdy powstały moje ostatnie fotki. Widziałem też jakby pociemnienie w miejscu B33 ale tylko gdy ruszałem telepem, przy zerkaniu i tak w sumie to było niemal na granicy sugestii, więc nie potwierdzę na 100%. Przy tym płomień niemal "walił po gałach", a środek M42 psuł adaptację wzroku do ciemności. :D Widziałem to w Taurusie 16" z Ethosem 21 mm i filtrem Lumicon UHC (mój przepuszcza 93% linii H-beta). Taurus ten ma już jakieś lepszejsze powłoki, faktycznie, stał obok mój kwarc 14,7" w którym nie szło tam nic dostrzec. Było pojaśnienie IC434 ale po cieniu B33 ani śladu. Obraz po prostu był o tą odrobinę ciemniejszy.

14.7" F/5 Quartz | E21 | E10 | E6 | Lumicon UHC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, ignisdei napisał:

A taki, że chciałem sprawdzić samoświadomość w naszej spoleczności ,  czekałem na gratulacje ochy i achy...

oraz na chwilę kiedy ktoś napisze, że to fejk ;) 

Zdaliście egzamin na piątkę... Geek

 

Generalnie post jest żartem.

Końskiego łba nie udało mi się nigdy ujrzeć. W Zatomiu przy zasięgu 6,8mag  bardzo chciałem ale nie znalazłem.Choć ze Statkiem widzieliśmy tej nocy włókna Simeisa 147 w Byku. 

Konia szukałem w Walkowicach, a Jeziorach W. szukałem i pod granica ukraińską z Robertem Bodzoniem i Vaderem w 12 i 16" bez rezultatu. Może gdybym posiadał filtr H-beta 2"  to bym coś dostrzegł.

Chciałem by młodzi obserwatorzy zrozumieli, że taki szkic jak ten powyżej,  oraz opis oparty o Wiki można skonstruować w godzinkę, nie wychodząc z domu w pochmurny wieczór. Jest masa relacji, symulacji, dla chcącego domorosłego beletrysty, nic trudnego.

Szkicowanie to sztuka opatrzona odpowiedzialnością. Przekazujmy sumaryczny zbiór postrzeżeń, wychwyconych ulotnie zdarzeń,  zależnych od chwilowych fluktuacji atmosfery. Odbiorcy zobaczą ten obraz naszymi oczami

Wszytko zależy od:

  • przejrzystości atmosfery
  • wysokości obiektu nad horyzontem
  • miejsca obserwacji
  • pory nocy i fazy Księżyca
  • oraz jak najbardziej sprzętu jaki posiadamy!
  • zaawansowania obserwatora

Po ostatnich wydarzeniach, profanujących świętą sztukę obserwacji i szkicowania w polu obserwacyjnym:   proszę patrzycie z dystansem na prace młodocianych oraz atencyjnych-lanserów,  bo to Wy jesteście ich jurorami!

 

Z pozdrowieniami i życzeniami ciemnego, bezchmurnego nieba!

Coś mi się wydaje, że ten post jest inspirowany radosną fatazją młodego zapaleńca, który chyba tutaj i ostatnio na Astropolis wrzucał swoje szkice z Płomieniem i Końskim Łbem, ktore rzekomo ujrzał z 114mm Newtona. Więc to post uświadamiająco - edukacyjny.

Jednocześnie tym postem zabrałeś mi ostanią nadzieję....gdzieś tam z tyłu głowy jest ta świadmość że nie zobaczę Konika ani Płomienia, ale za każdym razem próbuję coś dostrzec bo - nadzieja, pragnienie, i te emocje jak się ustawiasz na ten obszar i wyciągasz na siłe gały w okularze....a może jednak, może zamajaczy, chociaż żeby Konik parhnął a Płomień zaświecił....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wampum.. ależ Płomień to i w lornetce 15x70 pod niekoniecznie idealnym niebem dostrzeżesz. Ja też długo nie mogłem go wypatrzyć aż mi ktoś ustawił lornetkę na ten obiekt i powiedział że wali po gałach. Faktycznie tam był, całkiem wyraźny. Od tej pory widuję go często. Więc to raczej kwestia żeby wiedzieć czego szukać.

Tu masz mój szkic zrobiony z lornetą 100mm:

Konik to inna historia, nigdy nie widziałem go a próbowałem z h-betą i 15-to calowym lustrem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam. Płomień widoczny nawet w w budżetowej lornetce 15x70 i to pod dość przeciętnym niebem. W 20x80 nawet można dostrzec jego charakterystyczny kształt. Ale tak jak Adam napisał trzeba wiedzieć czego szukać. 

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przykro mi.....jakoś nie mogę go złapać.

W Poniedziałek była te jedna z kilku nocy gdzie można było powiedzieć WoW.

Byłem u kolego na wsi, gdie ma czyściutkie niezaśwetlone całe południe i mag 6 łapaliśmy wzrokiem palcem w d...

No tak się składa że mam Sky Guide 15x70 oraz 6" refraktor i ani tym ani tym. za to M78 trochę powyżej Płomienia pooglądałem konkretnie po raz pierwszy w zyciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wampum napisał:

Coś mi się wydaje, że ten post jest inspirowany radosną fatazją młodego zapaleńca, który chyba tutaj i ostatnio na Astropolis wrzucał swoje szkice z Płomieniem i Końskim Łbem, ktore rzekomo ujrzał z 114mm Newtona. Więc to post uświadamiająco - edukacyjny.

W dniu 11.01.2018 o 12:48, ignisdei napisał:

Po ostatnich wydarzeniach, profanujących świętą sztukę obserwacji i szkicowania w polu obserwacyjnym:   proszę patrzycie z dystansem na prace młodocianych oraz atencyjnych-lanserów,  bo to Wy jesteście ich jurorami!

 

 

no comment

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2018 o 12:28, pguzik napisał:

A swoją drogą, to jaki jest cel tego wątku? Gdyby znalazło się to w dziale "Nimbirownia", albo w wątku z dowcipami, to bym zrozumiał, ale tu?

Bo Robert będzie niebawem Capellę sprzedawał i robi podwaliny, że jakiego to on  nie ma dobrego teleskopu. :))

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)