Skocz do zawartości

Ustawianie montażu CG5-GT


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mimo kolejnej próby nieudało mi się porawnie ustawić montażu jak w tytule, tak naprawdę wydaje mi się że ustawiłem go dobrze, ale np. takiego Mizara pokazuje mi gdzieś w okolicy Kasjopei, więc coś jest nie tak.

Potrzebuję człowieka, który ma doświadczenie z tym montażem i jestw stanie mi pomóc.

Ewentulanie jakaś dobra instrukcja obsługi też bylaby pomocna.

 

Jak tak dalej pójdzie to z Zatomiu dopiero go uruchomię - przy pomocy kolegów (mam nadzieję).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że po ustawieniu łapiesz pilota i każesz mu jechać do Mizara a on staje gdzieś w innym miejscu?A robisz wcześniej alingnację?

Jeśli tak to wtedy rozsprzęglasz i rączkami ustawiasz na tę gwiazdę do której kazałeś mu jechać i potwierdzasz to na pilocie,następnie dajesz drugą gwiazdę i powinien już trafić.Jak nie to powtarzasz procedurę.

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś resetu do ustawień fabrycznych i wklepania pozycji i czasu od nowa? Masz dobrze ustawione strefę czasową i czas letni/zimowy?

  1. uruchamiasz zestaw
  2. resetujesz pilota do ustawień fabrycznych (to tylko raz)
  3. SynScan init na komórce i przepisujesz po kolei jak tam jest wyświetlone
  4. SysScan init pokazuje Ci też jak ma być ustawiona Polaris w lunetce
  5. Dajesz dalej i ustawiasz znaczniki INDEX na obu osiach (przyciskami pilota)
  6. Dajesz star alignment. Jak są dobre dane, to pierwsza gwiazda lądowała zawsze przynajmniej w polu widzenia szukacza

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

A próbowałeś resetu do ustawień fabrycznych i wklepania pozycji i czasu od nowa? Masz dobrze ustawione strefę czasową i czas letni/zimowy?

  1. uruchamiasz zestaw
  2. resetujesz pilota do ustawień fabrycznych (to tylko raz)
  3. SynScan init na komórce i przepisujesz po kolei jak tam jest wyświetlone
  4. SysScan init pokazuje Ci też jak ma być ustawiona Polaris w lunetce
  5. Dajesz dalej i ustawiasz znaczniki INDEX na obu osiach (przyciskami pilota)
  6. Dajesz star alignment. Jak są dobre dane, to pierwsza gwiazda lądowała zawsze przynajmniej w polu widzenia szukacza

 

No właśnie tak robie Jolo, zresztą tak mi to wytłumaczyłeś. Po kolei.

Nie jestem pewien kilku rzeczy.

1. Wysokość 52stopnie ustawiam na lunetke biegunowa, rak aby wysokosc polarnej była tak jak pokazuje Init.Moze tak byc?.

2. Polarnej nie ustawiam idealnie w tym małym kóleczku, ale gdzieś blisko, jest to cieżkoe do ustalenia bo w lunetce nie widać tych okregow-jest za ciemno.Podświetlam wiec latarka ze smartfona ta iluminacje zapamietuje gdzie jest to male kółko i staram sie onrocic nogi montazu a pozniej te dwa czarne kółeczka jak najblizej zapamietanego ustawienia z lunetki,aha tutaj mam maly problem-noe wiem jak obrocic to male kółko w lunetce jak nia krece to odkreca mi sie cala obudowa a obraz lunetki ani drgnie, wiec musze sobie wyobrazic ze to kółko jest we wlasciwym miescu na krzywej duzego okregu. Jestem pewien ze polarna ustawilem gdzies blisko.

3. Startuje z Allignem i podaje wszystkie dane.Tutaj pytanie, jak jale 15-20km od domu to od nowa poawac dane czy to jest zbyt mala odleglosc aby ruszac wpisane ustawienia?.

4. Nie wiem jak zrobić reset i po.cichu tutaj obstawiam ze to jest błąd bo montaz pamieta bledne ustawienia.Rozumiem ze dane przy Allingacji to co innego jak dane główne, które podaje sie na poczatku?.

5. Nie rozmminem jaki czas podac gdy sie system pyta? Po dodaniu daty i godziny sa chyba dwie opcje "normal" i jakas tam jeszcze(trzeba wybrac).Jaki czy czas zimowy to czas.normalny dla montażu?.

Ehh duzo tych pytań a największy problem ze nie moge z niego kożystać na balkonie-zabierak na statywie jest odwrotnie i nogi montażu sa odstawione o polowe rozstawu.Ale juz wiem ze musze sobie zrobic nowy zabierak na czole gniazda statywu.

 

Jak ma razie wiecej probemow niz pożytku ale o tak widoki na recznym prowadzeniu wynagradzaja wszystkie chwilowe trudnosci.

Pisane na szybko z komorki, sory za błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

A próbowałeś resetu do ustawień fabrycznych i wklepania pozycji i czasu od nowa? Masz dobrze ustawione strefę czasową i czas letni/zimowy?

  1. uruchamiasz zestaw
  2. resetujesz pilota do ustawień fabrycznych (to tylko raz)
  3. SynScan init na komórce i przepisujesz po kolei jak tam jest wyświetlone
  4. SysScan init pokazuje Ci też jak ma być ustawiona Polaris w lunetce
  5. Dajesz dalej i ustawiasz znaczniki INDEX na obu osiach (przyciskami pilota)
  6. Dajesz star alignment. Jak są dobre dane, to pierwsza gwiazda lądowała zawsze przynajmniej w polu widzenia szukacza

 

No właśnie tak robie Jolo, zresztą tak mi to wytłumaczyłeś. Po kolei.

Nie jestem pewien kilku rzeczy.

1. Wysokość 52stopnie ustawiam na lunetke biegunowa, rak aby wysokosc polarnej była tak jak pokazuje Init.Moze tak byc?.

2. Polarnej nie ustawiam idealnie w tym małym kóleczku, ale gdzieś blisko, jest to cieżkoe do ustalenia bo w lunetce nie widać tych okregow-jest za ciemno.Podświetlam wiec latarka ze smartfona ta iluminacje zapamietuje gdzie jest to male kółko i staram sie onrocic nogi montazu a pozniej te dwa czarne kółeczka jak najblizej zapamietanego ustawienia z lunetki,aha tutaj mam maly problem-noe wiem jak obrocic to male kółko w lunetce jak nia krece to odkreca mi sie cala obudowa a obraz lunetki ani drgnie, wiec musze sobie wyobrazic ze to kółko jest we wlasciwym miescu na krzywej duzego okregu. Jestem pewien ze polarna ustawilem gdzies blisko.

3. Startuje z Allignem i podaje wszystkie dane.Tutaj pytanie, jak jale 15-20km od domu to od nowa poawac dane czy to jest zbyt mala odleglosc aby ruszac wpisane ustawienia?.

4. Nie wiem jak zrobić reset i po.cichu tutaj obstawiam ze to jest błąd bo montaz pamieta bledne ustawienia.Rozumiem ze dane przy Allingacji to co innego jak dane główne, które podaje sie na poczatku?.

5. Nie rozmminem jaki czas podac gdy sie system pyta? Po dodaniu daty i godziny sa chyba dwie opcje "normal" i jakas tam jeszcze(trzeba wybrac).Jaki czy czas zimowy to czas.normalny dla montażu?.

Ehh duzo tych pytań a największy problem ze nie moge z niego kożystać na balkonie-zabierak na statywie jest odwrotnie i nogi montażu sa odstawione o polowe rozstawu.Ale juz wiem ze musze sobie zrobic nowy zabierak na czole gniazda statywu.

 

Jak ma razie wiecej probemow niz pożytku ale o tak widoki na recznym prowadzeniu wynagradzaja wszystkie chwilowe trudnosci.

Pisane na szybko z komorki, sory za błędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z głowy to nie pamiętam gdzie jest reset :( Gdzieś w menu chyba w pozycji Utilities, potem Factory reset albo factory settings. Potem prosi żebyś wcisnął ZERO, a potem musisz wyłączyć i włączyć zasilanie. 15-20km od domu nie powinno robić różnicy za dużej, ale SynScan init Ci pokaże dokładnie położenie, które po resecie i tak musisz na nowo wpisać. Godzinę podajesz taką jak SynScan Init wyświetla, a ta opcja dodatkowa to pewnie Daylight saving time, czyli czas letni - tutaj też SynScan init podaje Ci czy YES czy NO. Co do lunetki to nic nie musisz kręcić, tylko znowu w SynScan init zobaczyć na której godzinie na kółeczku ma być Polaris i tam ją ustawić śrubami azymutu i wysokości. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)