Skocz do zawartości

LORNETKA TENTO BPC 20X60


radeon_231

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem tutaj nowy. Chciałbym kupić porządną lornetkę do obserwacji nieba cena max 1tyś zł. Rozglądałem się za celestronem skymaster 15x70 ale ponoć jest kiepskiej jakości, podobno stare radzieckie lornetki są dobre.

Co byście polecili? Znalazłem takie coś: http://allegro.pl/lornetka-tento-bpc-20x60-made-in-ussr-carl-zeiss-i7121434124.html

Niby optyka zeissa, jak myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli miałbym tysiaka i chciałbym 15/70, kupiłbym pewnie lornetkę używaną z serii BA8 - chodzą w okolicy tysiąca. Co do mniejszych, to może Nikon 10/50 EX albo alternatywnie Ecotone Kamacura 10/50 - obie nowe są chyba w podobnej cenie 5-7 stów (Nikon chyba ciut droższy od Ecotone). Albo coś innego typu Delta Optical Titanium, ale nie miałem, więc się nie wypowiem.
Co do rosyjskich lornetek, to owszem, są dobrej jakości, ale to się głównie tyczy pancernej obudowy i trwałości - przynajmniej w przypadku Tento 12/40. Do obserwacji nieba o wiele lepszym wyborem będą nowsze lornetki. Te stare, ruskie, dają przeważnie zażółcony obraz i optycznie raczej nie mają często polotu do tych współczesnych. Co prawda nie wiem jak jest z tą z linku, tą 20/60, ale mam Tento 12/40 (choć już teraz to tylko wrak, który nie ma nic wspólnego z 12/40, ale obserwowałem nią swego czasu trochę, kiedy jeszcze była na chodzie) i mam Nikona 10/50 EX; o ile nowe często nie znaczy lepsze, to w przypadku tych dwóch sprzętów, jakby jest przepaść. No i jeśli chodzi o 20/60, to źrenica wyjściowa 3mm da już chyba dość ciemny obraz.
Mam też SkyMastera 15/70; jeśli ktoś ma przykładowo tylko 3 stówy i chce koniecznie 15/70, to w tej cenie w zasadzie lepszej nie ma, ale jeśli do tysiąca, to są lepsze, zarówno mechanicznie jak i optycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam tej lornetki ale pole w niej jest pewnie bardzo małe, takie parametry bardziej do oglądania samolotów niż astronomii. Kup sobie SkyMastera 15x70 chyba jest na giełdzie za 200 zł, to dobry sprzęt na początek kiedy jeszcze się nie wie czego oczekiwać od sprzętu. Pooglądasz sobie miesiąc, dwa a może dłużej. Nie ryzykujesz nic będziesz chciał to go sprzedasz  za taką samą lub niewiele niższą cenę. Dzięki temu pooglądasz trochę nieba, zdobędziesz doświadczenie które pozwoli ci określić twoje potrzeby by wybrać  lepszy i bardziej dopasowany do twoich potrzeb sprzęt w przyszłości.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)