Skocz do zawartości

Jaki sprzęt do fotografowania planet i DS'ów


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Jako że od bardzo długiego czasu "bawię się" moim sky-watcher 200/1200 dobson i staram się obserwować niebo w każdą pogodną noc zastanawiałem się nad sprzętem który by mi pozwolił na fotografowanie obiektów takich jak planety czy obiekty głębokiego nieba.

Tylko że zaznaczam jak na teleskopach już sie trochę poznałem tak ze sprzętem do astro fotografowania nie miałem nigdy styczności, dlatego chciałbym się dowiedzieć od was czy polecacie dla mnie jakąś kamerkę czy może jakiś prosty aparat? Czy lepiej w takim teleskopie darować sobie kupywać jakiekolwiek kamierki czy aparaty bo słyszałem ze takie teleskopy bez napędu słabo sobie radzą z fotografowaniem ds'ów ale to już chciałbym aby ktoś mi to wytłumaczył kto ma większe pojęcie ode mnie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobra Ds'y odpadają, a jeszcze jedno pytanie mam jak to wygląda z planetami? Mam gdzieś w domu aparat kompaktowy bym musiał poszukać, ale jakbym dokupił sobie uchwyt na ten aparat to dało by radę coś wyciągnąć np Jowisza czy Saturna?

Czy lepiej dać se spokój i myśleć nad jakimś teleskopem typowo nastawionym na astrofotografię? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Twój teleskop to jest jedna opcja, a mianowicie avikowanie - poczytaj o tym. W skrócie jest to nagrywanie filmu w formacie .avi a potem w odpowiednim programie, programach składanie zdjęć z wybranych klatek. Jest to dość skomplikowany proces który można opanować w kilka dni. Oczywiście sposób ten dotyczy tylko US bo o DSach możesz zapomnieć. Jeśli chodzi o koszty to dużo jest osób które objeżdżają to nieco budżetowo kupując tanie kamerki typu Microsoft LifeCam i po małej przeróbce dają zadowalający rezultat. Jeżeli efekt ma być lepszy to niestety koszt wzrasta, bo kamerka profesjonalna typu ZWO ASI120 to koszt rzędu 800 zł, ale chyba warta swojej ceny. Zastanów się nad tym. DSy jak już koledzy wspomnieli to bardzo duży wydatek od samego montażu przez tube i dobrej jakości aparat + guider. Masa kasy... 

Sam się zastanawiam na zakupem ZWO ASI bo mam MAKA 127 z napędem w montażu i chyba w lutym dojdzie do transakcji :))

Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak Darek pisze - ten zestaw wygląda przyzwoicie. Jak sprzedasz szkło to aparat wyjdzie za jakieś 450zł. Za niewiele mniej można kupić 450D - niżej już nie warto schodzić. Możesz też szukać w uszkodzonych - mi się kiedyś udało kupić Canona z popsutym autofokusem za połowę ceny. AF do astrofoto zbędny, a kilka stówek zostaje. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, jolo napisał:

A co konkretnie chciałbyś fotografować, z jakiej miejscówki, czym (masz już jakieś szkło) i na czym (montaż, statyw) ? 

Na razie statyw, wirówki, droga mleczna, gwiazdozbiory, szerokie kadry. Chciałbym nabrać jakiejś wprawy w foceniu nocą, pobawić się pierwszą obróbką. Jak się spodoba i będą z tego jakieś efekty to chciałbym wsadzić aparat na montaż. Mam Jupitera 21 M 200.

Mieszkam poza miastem, mam rzut beretem do fajnych ciemnych miejscówek.

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie potrzebne ci nagrywanie filmów do myślę że warto. Przesiadłem się z 550d na 50d i jestem zadowolony. Co do ceny to nie wiem jak teraz stoi 50d musisz przejrzeć ogłoszenia. W 50d są karty pamięci CF, ja kupiłem do niego adapter taki by można było używać zwykłych kart SD, dużo wygodniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, DarX86 napisał:

Jeśli nie potrzebne ci nagrywanie filmów do myślę że warto. Przesiadłem się z 550d na 50d i jestem zadowolony. Co do ceny to nie wiem jak teraz stoi 50d musisz przejrzeć ogłoszenia. W 50d są karty pamięci CF, ja kupiłem do niego adapter taki by można było używać zwykłych kart SD, dużo wygodniejsze. 

 

Cenowo to dobra okazja i mały przebieg, pierwszy właściciel i co ważne jak dla mnie nie jest to jakiś internetowy lombard.  

Czy do moich celów trzeba go modyfikować, czy na tym etapie nie ma takiej potrzeby?

Apropo CF, w olku jak robię wirówkę to mi się tnie, po kilkunastu zdjęciach, wyskakuje błąd karty. Co to może  być? Jak przełączę na xD to daje radę

Nikon Action EX 10x50 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)