Skocz do zawartości

10 czy 12 cali


cwic

Rekomendowane odpowiedzi

Wg. mnie to wygląda tak:

- jeśli masz ciemne niebo (naprawdę ciemne) to wtedy brał bym większą aperturę, czyli 12 cali bez gdybania.

- natomiast jak masz niebo "jako takie" to wtedy 10, bo po pierwsze jest to chyba ostatni rozmiarowo z teleskopów który się cąłkiem znośnie nosi i wozi. Dodatkowo koszty sprzętu (okularów, filtrów, szukaczy, szprzętu foto), jeśli wybierasz tańszy możesz go doinwestować.

 

Ciężka sprawa kolego ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Tylko, że kupując większy mogę się skupić na kupowaniu akcesoriów do niego. No bo 14" czy 16" to ja już w życiu nie kupię. Natomiast kupienie 10" pozostawia pewien niesmak. Bo niby ten 12" jest dużo droższy, ale średnica 12" a 10" odnosząc do powierzchni lustra to jednak jest to znacząca różnica.
Co do ciemnego nieba. Nie spieszy mi się tak bardzo z zakupem. Głównym celem w tym roku są perseidy i nów w okolicach 10 sierpnia. Wtedy chciałbym wyskoczyć w Bieszczady. Na co dzień, że tak powiem trochę ciemnego nieba też by się znalazło.

Okrutnie ciężka sprawa z wyborem. Jak ktoś kiedyś na forum napisał, że łatwiej żonę znaleźć niż teleskop wybrać.

Dziękuję za pomoc cwic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Shrekus27 napisał:

Okrutnie ciężka sprawa z wyborem. Jak ktoś kiedyś na forum napisał, że łatwiej żonę znaleźć niż teleskop wybrać.

Coś w tym jest.

Ale tak szczerze to Ci powiem że w zyciu bym 12tki SW nie kupił, ani to mobilne ani wielkiej różnicy do 10tki nie ma, przynajmniej na niebie w odległosci 30km od 30-to tysięcznego maista. Nie myślałeś o taurusie 330? Uzywane pojawiają się co jakiś czas, plus większa apertura i akceptowalna mobilność.

A jak już porządnie polować to z 16-tką właśnie, raz tylko patrzyłem i starczy, bo po co sobie smaka robić.

Ja obecnie chce zmienić 10-tkę na refraktor ED, może to będzie błąd, niestety mobilność jednak jest priorytetem.

...........................................................................................................................................................................

PS. Nie okłamuj się i tak kupisz kiedyś 16tkę :) Im szybciej się z tym pogodzisz tym mniej kasy na sprzęt wydasz po drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli.... Sprawdziłem cenę. Fakt, że mam dwie nerki, ale jakoś nie chcę za sprzedaż jednej z nich kupować sobie 16" teleskopu. Chociaż sprawdziłem i wygląda obłędnie (tak jak i cena nowego:D).
Czekam na odpowiedź od faceta od 10" miał wysłać zdjęcia ale widocznie nie ma czasu. Natomiast najtańsza 12" to koszt rzędu 2400 złotych a to już trochę boli (a nawet bardzo).
Jeśli chodzi o mnie to ja raczej wolę pooglądać niż robić zdjęcia. Stąd ta ta duża synta i nieodparte wrażenie, że na tej 12" to ja zdecydowanie więcej zobaczę niż na tej 10". I nie wiem jak mam się przekonać że 10" na tę chwilę wystarczy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie nóweczkę GSO 10'' https://www.teleskopy.pl/GSO-Dobson-10--DeLuxe-254/1250-M-CRF-teleskopy-2038.html

U mnie w Hondzie Concerto ten teleskop mieściił się na styk .

Chyba że masz busa , to w tym przypadku coś większego .

I oczywiście z takim teleskopem pod ciemne niebo .

Equinox 120 ED

Fujinon 16x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Peugeot 206. Wiem ze synta 8" się w nim mieści. Co do tej nówki to widziałem gdzieś syntę 12" za około 2500 - używaną. Więc wolałbym dołożyć i cieszyć się większym lustrem hihih:D.

Jak mi lampy wyłączają na wiosce po północy to niebo jest całkiem ciemne:) Nie mam busa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, cwic napisał:

Wychodzi na to że używka Gso 10 jest jakaś "brudna", w sumię może dobrze, pewno żałowałbym sprzedaży później :) powodzenia

Nie twierdzę nic o żadnej "brudności" czegokolwiek. Fakt jest taki, że po pierwsze nie tylko ja decyduję o zakupie, po drugie waham się pomiędzy dwiema syntami. Po trzecie do Wrocławia mam bliżej niż do Poznania. Po czwarte cena tego z Poznania jest niższa niż ta z zaproponowanego przez cwic posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Synty 8; 8 Flex; 12; GSO 10 i mogę powiedzieć, że jestem dziwny bo wolę Synty od GSO :)). Wolę ich wyciągi bez mikrofocusera, wolę niełożyskowane podstawy działające ciężej itd...:)) Łatwiej i precyzyjniej operuje mi się takim sprzętem chociaż 12-tka chyba ma łożyskowaną podstawę, ale nie pamiętam co tam było wykorzystane. Reasumując bierz 12-cali bez wahania. Różnica pod dobrym niebem jest duża na korzyść 12-tki w stosunku do 10-tki. Już 5-6 calowym teleskopem pod dobrym niebem wyłapiesz kilkaset obiektów, ale największa przyjemność oglądania dla mnie zaczyna się od 12-tu cali. Jeżeli chodzi o transport to 12-tkę pełną tubę woziłem 3-drzwiową Corsą i jeszcze kumpel na przednim siedzeniu :))

Jak kupisz coś mniejszego niż 12-ście i kiedyś popatrzysz przez 12-tkę to będziesz żałował. Miałem okazję patrzeć przez 16-ście, a ostatnio parę razy przez 20-ścia cali i to powala, jednak dla mnie nie do obsłużenia i transportu w pojedynkę, żeby zmieścić to w słowie komfort. 12-ście cali to kawał sprzętu i noszenie tego urywa ręce, ale warto, zwłaszcza jeżeli mieszkasz w domu, a nie w bloku jak ja. Teraz jestem w trakcie budowania 14-tki i to maks jak dla mnie do obsłużenia w pojedynkę. Spróbuj się wybrać na jakiś zlot i poobserwować przez różne sprzęty w dobrych warunkach to rozwieje wszystkie wątpliwości.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie obraź się ale naprawdę ciężko znaleźć logikę w Twoim podejściu, najprawdopodobniej przez to że po prostu masz dwie lub trzy opcje i co chwilę zmieniasz zdanie która jest lepsza, nie słuchając przy tym rad, a chyba po to zakładałeś posta.

Zastrzegam że nie sprzedam Ci GSO 10 w tym momencie nawet gdybyś zmienił zdanie, a tylko dlatego żeby nie być posądzonym o to że chce na chama coś komuś wcisnąć. Natomiast przeanalizuj na spokojnie swoje posty, wg. mnie to wygląda tak:

1/ Najpierw chcesz się dowiedzieć czegoś o 12 cali i zdaje ci się że zobaczysz dużo więcej niż w 10-tce, niestety raczej tego nie uświadczysz, przeglądając Twoje posty to będziesz obserwował z częściowo zaświetlonej wioski, więc wątpię aby jasność nieba była większa niż 5.5-6 mag. Do tego w wizualu żeby zwiększość "widoczność" o 1 mag trzeba zwiększyć lustro o 2,5" i to w warunkach ciemnego nieba czyli 6.5mag i więcej.

W tym wypadku chcesz dołożyć prawie tysiaka walcząc o jakieś 0,5 mag zasięgu. Słabe niestety, dlatego 12 cali odpada jako najmniej użyteczny (i spory wagowo) przeskok jak dla mnie.

2/ Masz bliżej do Wrocka a szukasz w Poznaniu, ja mam GSO w połowie drogi z Wrocka do Poznania, swojego czasu nawet miałem sprzęt we Wrocku.

3/ Ładujesz się w Sky-Watchera podczas gdy prawda jest taka że jest gorzej wykonany niż GSO. Dwie najważniejsze rzeczy to lepszy wyciąg i łożyskowanie, no można też dodać lepszą sprawność lustra według producenta.

4/ Sprawdź dodatki, podejrzewam że w tym SW 10 nie dostaniesz szukacza kątowego, odrośnika, itp.

Jak dla mnie to już dawno postanowiłeś a ten temat i mój wywód jest całkowicie nie potrzebny bo i tak nikogo nie posłuchasz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest zdecydowanie prostsza niż się może wydawać. W moim budżecie przewidziałem pewne środki na teleskop. Jednak w wyniku pewnych okoliczności, te środki zostały zmniejszone. Więc nie wyciągnę 2400 na 12" syntę. Zastanawiam się nad 10" spod poznania i tą z przedstawionego tu wcześniej ogłoszenia. Wiem, że są różnice na korzyść GSO. Są jednak rzeczy których przeskoczyć nie można.

Co do miejsca obserwacji. Nie będą to rejony dolnego śląska. Jedynym problemem to pogoda, lisy, jelenie i niedźwiedzie. Kolejność występowania problemów jest nie koniecznie taka jak przeze mnie podana.

Nie uważam, ze twój wywód jest nie przydatny i że już zdecydowałem. Nie kupuję pary gaci, które jak mi pęknie guma albo przetrą się w kroku to je wyrzucę.

Tak zacząłem wcześnie dyskusję o kupnie teleskopu, że przemyśleć wszelkie za i przeciw. A czy mi coś próbujesz wcisnąć czy nie. Każdy ma swój rozum, a przynajmniej dużej części tak się wydaje, że mają. Więc to ja podejmę decyzję co kupię i potem złorzeczyć będę na siebie a nie na Ciebie. A jeśli chodzi o samą sprzedaż. Nie ma ludzi, którzy jeśli decydują się na sprzedaż to nie będą do niej zachęcali.

Dzięki cwic za ciekawe wnioski w dyskusji:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12" bywają po 2000zł. Nawet ostatnio był GSO 12". Okazyjnie trafiają się nawet za 1600zł. Jak wiesz, że taką chesz to poczekaj cierpliwie.

3 godziny temu, cwic napisał:

Nie obraź się ale naprawdę ciężko znaleźć logikę w Twoim podejściu, najprawdopodobniej przez to że po prostu masz dwie lub trzy opcje i co chwilę zmieniasz zdanie która jest lepsza, nie słuchając przy tym rad, a chyba po to zakładałeś posta.

Zastrzegam że nie sprzedam Ci GSO 10 w tym momencie nawet gdybyś zmienił zdanie, a tylko dlatego żeby nie być posądzonym o to że chce na chama coś komuś wcisnąć. Natomiast przeanalizuj na spokojnie swoje posty, wg. mnie to wygląda tak:

1/ Najpierw chcesz się dowiedzieć czegoś o 12 cali i zdaje ci się że zobaczysz dużo więcej niż w 10-tce, niestety raczej tego nie uświadczysz, przeglądając Twoje posty to będziesz obserwował z częściowo zaświetlonej wioski, więc wątpię aby jasność nieba była większa niż 5.5-6 mag. Do tego w wizualu żeby zwiększość "widoczność" o 1 mag trzeba zwiększyć lustro o 2,5" i to w warunkach ciemnego nieba czyli 6.5mag i więcej.

W tym wypadku chcesz dołożyć prawie tysiaka walcząc o jakieś 0,5 mag zasięgu. Słabe niestety, dlatego 12 cali odpada jako najmniej użyteczny (i spory wagowo) przeskok jak dla mnie.

2/ Masz bliżej do Wrocka a szukasz w Poznaniu, ja mam GSO w połowie drogi z Wrocka do Poznania, swojego czasu nawet miałem sprzęt we Wrocku.

3/ Ładujesz się w Sky-Watchera podczas gdy prawda jest taka że jest gorzej wykonany niż GSO. Dwie najważniejsze rzeczy to lepszy wyciąg i łożyskowanie, no można też dodać lepszą sprawność lustra według producenta.

4/ Sprawdź dodatki, podejrzewam że w tym SW 10 nie dostaniesz szukacza kątowego, odrośnika, itp.

Jak dla mnie to już dawno postanowiłeś a ten temat i mój wywód jest całkowicie nie potrzebny bo i tak nikogo nie posłuchasz.

 

1. Jasność nieba wyrażamy w magnitudo na jednostkę kątową do kwadratu. 21mag./arc sec^2

By zwiększyć zasięg o 1 mag potrzeba lustra o 2,51x większej powierzchni i jakość nieba ma nic do tego (ogólnie mówiąc). 

Jak już mamy taką wiedzę można policzyć różnicę zasiegu między 10" a 12".

 

PS. Nieźle wciskasz ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolu

1/ Odnośnie wciskania to wypraszam sobie takie uwagi

2/ Proszę czytać ze zrozumieniem. Jakość nieba można mierzyć na kilka sposobów, akurat odniosłem się do skali Bortlea i zasięgu gołym okiem. Nie pisałem że trzeba zwiększać powierzchnię lustra 2,51 razy żeby zyskać 1mag tylko o 2,51", a to duża różnica. Powiększając lustro w mieście i tak g.... zobaczysz więc jakość nieba na ogromne znaczenie, nie piszę tu o teoretycznym zwiększaniu zasięgu tylko realnym w danych warunkach, nikt nie kupuje 12 cali do centrum miasta. W teorii zasada jest prosta, większe lustro więcej widać, ale praktyka szybko weryfikuje łatwowierność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, cwic napisał:

Karolu

1/ Odnośnie wciskania to wypraszam sobie takie uwagi

Tylko żartuje, może złej emotki użyłem. Wybacz. Nie moja to sprawa, kupujący ma swój rozum i sam wie czy ktoś coś mu wciska czy nie.

9 godzin temu, cwic napisał:

2/ Proszę czytać ze zrozumieniem. Jakość nieba można mierzyć na kilka sposobów, akurat odniosłem się do skali Bortlea i zasięgu gołym okiem. Nie pisałem że trzeba zwiększać powierzchnię lustra 2,51 razy żeby zyskać 1mag tylko o 2,51", a to duża różnica. Powiększając lustro w mieście i tak g.... zobaczysz więc jakość nieba na ogromne znaczenie, nie piszę tu o teoretycznym zwiększaniu zasięgu tylko realnym w danych warunkach, nikt nie kupuje 12 cali do centrum miasta. W teorii zasada jest prosta, większe lustro więcej widać, ale praktyka szybko weryfikuje łatwowierność.

"jasność nieba była większa niż 5.5-6 mag"

to jest błędne zdanie np. "zasięg nieba była większa niż 5-6 mag" było by poprawne.

"w wizualu żeby zwiększość "widoczność" o 1 mag trzeba zwiększyć lustro o 2,5""

w zasadzie nie wiadomo o co autorowi chodzi - jaka widoczność ? Jeśli chodzi o zasięg to tak jak pisałem - 2,51x większa powierzchnia lustra. 

Ja wiem, że w mieście g.. zobaczysz ale to nie znaczy, że nie działa zasada, że większy pokaże więcej. Jak masz 10" i 12" to różnica będzie ta sama czy w mieście czy na wsi. Mimo, że w tym pierwszym " g.... zobaczysz" i różnica nie będzie tak odczuwalna jak pod ciemnym niebem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Karol_C napisał:

Ja wiem, że w mieście g.. zobaczysz ale to nie znaczy, że nie działa zasada, że większy pokaże więcej. Jak masz 10" i 12" to różnica będzie ta sama czy w mieście czy na wsi. Mimo, że w tym pierwszym " g.... zobaczysz" i różnica nie będzie tak odczuwalna jak pod ciemnym niebem.

Ty tak na serio? Oddziel proszę teorię od praktyki bo papier i internet wszystko przyjmie. Jak idziesz na spacer z psem to macie średnio po 3 nogi.

Jestem w stanie twierdzić że róznica miedzy 10 a 12 w mieście jest praktycznie żadna! Prosty przykład, poświeć latarką w południe w śłoneczy dzień i oceń efektywność twojego oświetlenia w stosunku do  swiecenia w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cwic napisał:

Jestem w stanie twierdzić że róznica miedzy 10 a 12 w mieście jest praktycznie żadna! Prosty przykład, poświeć latarką w południe w śłoneczy dzień i oceń efektywność twojego oświetlenia w stosunku do  swiecenia w nocy.

W którym miejscu Twój przykład jest identyczny jak mój ? 

Jeśli użyje dwóch latarek o różnej "mocy" świecenia (o różnym natężeniu wiązki) i użyje je jednocześnie obok siebie za dnia i nocy różnica będzie taka sama (choć chyba wiązki światła nie zobaczymy za dnia, nawet w cieniu ...).

 

"Jak idziesz na spacer z psem to macie średnio po 3 nogi"

I wszystko się zgadza. Wystarczy rozumieć co znaczy średnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Karol_C napisał:

choć chyba wiązki światła nie zobaczymy za dnia

 

No właśnie tutaj, właśnie tutaj jest ta niby mała różnica, ta granica między teorią a praktyką, między papierem a działaniem, która tak naprawdę niweczy idee stosowania większego powera w niesprzyjających warunkach !!!  ufff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mówimy o powiększeniu ("powera") czy różnicy w aperaturach ? :) 

To, że nie widać wiązki światła to nie m nic do znaczenia. To nie jest dobry przykład bo "niesprawiedliwy". Miasto a wieś to nie to samo co noc a dzień i różnice między latarkami to nie to samo co między aperturami. "Stwórz" odpowiednie warunki i na pewno wtedy różnica będzie taka sama. To, że za dnia nie widać nie znaczy, że tej różnicy nie ma ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok widzę że się nie dogadamy, ja podchodzę do sprawy realnie, Ty znowu czysto teoretycznie. Zgadzam się że różnica jest, ale przy warunkach jakości nieba poniżej 5.5 mag (zasięg gołym okiem) nie uświadczysz zauważalnej poprawy wizuala w 12calach w stosunku do 10-tki.

 

W skórcie ta rozmowa wygląda tak:

Ja: Różnica w aperturze +2 cale ma sens tylko przy dobrej jakości nieba

Ty: Ale +2 cale pokaże więcej, bo zbiera więcej światła

Ja: No tak ale tylko przy dobrej jakości nieba, w miescie nie pokaże więcej

Ty: Ale ta różnica tam jest bo taka jest zasada

Ja: Zgadzam się, ale musisz wziąśc pod uwagę że muszą zaisnieć sprzyjające warunki

Ty: Ale warunki nie mają znaczenia bo ta różnica tam jest

 

Koniec, więcej nie piszę, mam wrażenie że zostałem ztrolowany.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, cwic napisał:

Ok widzę że się nie dogadamy, ja podchodzę do sprawy realnie, Ty znowu czysto teoretycznie. Zgadzam się że różnica jest, ale przy warunkach jakości nieba poniżej 5.5 mag (zasięg gołym okiem) nie uświadczysz zauważalnej poprawy wizuala w 12calach w stosunku do 10-tki.

 

W skórcie ta rozmowa wygląda tak:

Ja: Różnica w aperturze +2 cale ma sens tylko przy dobrej jakości nieba

Ty: Ale +2 cale pokaże więcej, bo zbiera więcej światła

Ja: No tak ale tylko przy dobrej jakości nieba, w miescie nie pokaże więcej

Ty: Ale ta różnica tam jest bo taka jest zasada

Ja: Zgadzam się, ale musisz wziąśc pod uwagę że muszą zaisnieć sprzyjające warunki

Ty: Ale warunki nie mają znaczenia bo ta różnica tam jest

 

Koniec, więcej nie piszę, mam wrażenie że zostałem ztrolowany.

 

Mi możesz nie wierzyć i się temu nie dziwię. Jednak myślę, że uwierzysz Piotrowi Guzikowi, który ma dużą wiedzę: 

https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=33697

"RÓŻNICA W OBRAZACH MIĘDZY 8 A 14 CALI BĘDZIE DUŻA BEZ WZGLĘDU NA TO, POD JAKIM NIEBEM BĘDZIESZ OBSERWOWAŁ, POD WARUNKIEM, ŻE BĘDZIESZ PATRZYŁ PRZEZ OBYDWA TELESKOPY W TYCH SAMYCH WARUNKACH"

"Większy teleskop ZAWSZE pokaże więcej jeśli będziesz go używał w tych samych warunkach co mniejszy (o ile oczywiście obydwa będą mieć tak samo dobrą optykę)."

Od siebie dodam, że tu teoria to praktyka. Przecież skala magnitudo jest ustalona "na oko".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Shrekus27 napisał:

cwic spokojnie. nie ma się co denerwować.
szukam jednak 12" może być synta albo oczywiście GSO.

Przede wszystkim nic na szybko :) Jestem prawie pewny, że jak się znudzisz czekaniem i kupisz nowy, to zaraz na giełdzie się pojawi używany w super stanie i super cenie. Ja tak zawsze mam, nawet z egzotycznymi sprzętami :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam teraz 8" syntę. Czas jaki mam na zakup tej 12" to koniec lipca. Chcę się wybrać na perseidy i nów sierpniowy w Bieszczady.

Już mi jedna oferta za 2000 zł uciekła. Zostałem wyprzedzony. Jest oferta za 2400 jednak to trochę za drogo. Tym bardziej że jak pisał tutaj cwic można wyrwać taki teleskop taniej niż za 2000.
Więc pozostaje mi śledzenie forum i oczekiwanie na jakąś okazję.

Jednak ta 12" bo jak kupię 10" to będę sobie tłumaczył że przecież trzeba było dołożyć i kupić od razu większy.

 

Ale jakoś się te 12" nie pojawiają niestety:P (te tańsze oczywiście).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, cwic napisał:

Trol na 100%, rozmawiamy o 10 i 12 koles wyjezdza z 8 i 14, twierdzi że teoria to samo co praktyka. Przeczytaj książkę o sztukach walki i idź walczyć w klatkach. Wiara w ludzi upada, czas na kolejny potop.

Powiem krótko bo nie będę dyskutował i się kłócił z ... Jeśli merytoryczne uwagi nazywasz trolowniem to coś jest nie tak z Tobą. Ty możesz mieć tam swoje poglądy ale forum czytają różnicy ludzie i na forum mogą być tylko informacje, wiedza itp. zgodna z prawami fizyki.

 

"Większy teleskop ZAWSZE pokaże więcej jeśli będziesz go używał w tych samych warunkach co mniejszy (o ile oczywiście obydwa będą mieć tak samo dobrą optykę)."

I gdzie tu masz wspominane, że to 8 a 14" czy 10" a 12" ? Czytaj ze zrozumieniem !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak se czytam i czytam i czytam i się zastanawiam  - Pany - czy Wam się tematy nie pomyliły???
Temat w kupię Synta 10/12 a tu typowe dyskusje o sprzęcie wychodzą....
Może ten wątek zostawimy jako kupię SW... (tak został założony) i poczekamy na oferty a założymy drugi o wyższości lustra 10" nad 12 albo odwrotnie? ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)