Skocz do zawartości

Spadek meteorytu w Michigan!


Snejk

Rekomendowane odpowiedzi

Elektryzujące wiadomości z Michigan w Stanach Zjednoczonych! Robert ?Space Cowboy? Ward i Larry Atkins znaleźli dziś pierwsze fragmenty meteorytu, który spadł na ziemię w nocy z 16 na 17 stycznia. Spadek był poprzedzony imponującym bolidem. Wybuch meteoroidu w atmosferze wywołał wstrząsy o sile 2 stopni w skali Richtera!

Właśnie gromadzę dodatkowe informacje i przelewam je na papier, a raczej na moją stronę internetową, poświęconą głównie meteorytom i bolidom. :)

Jestem tym wszystkim BARDZO podekscytowany, bo dzielnie śledziłem doniesienia o bolidzie oraz ewentualnym spadku i mocno trzymałem kciuki przez całe dwa dni. :)

Link do rzeczonego artykułu: http://skarbykosmosu.pl/spadek-meteorytu-michigan-sa-pierwsze-okazy/

5a60dc52aa94f_Zrzutekranu2018-01-18o17_30_21.png.7a710f331adf3c97e2b48bc5fedb8391.png

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi  na wszelki wypadek sie zamaskowal, by potencjalny zlodziej nie znalazl meteorytu po raz drugi  ? ;)

  • Like 1

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, zbignieww napisał:

Ten drugi  na wszelki wypadek sie zamaskowal, by potencjalny zlodziej nie znalazl meteorytu po raz drugi  ? ;)

Myślę, że po prostu było mu cholernie zimno. :) Wszak kolekcje tych dwóch Panów są warte o wiele więcej niż dzisiejsze znaleziska i nie stanowią tajemnicy!

Robert Ward: http://robertwardmeteorites.com/meteorites/
Larry Atkins: http://www.cosmicconnectionmeteorites.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Poszukiwacz15 napisał:

Potężny bolid, ale siłą raczej nie dorównał temu z Czelabińska. Ciekawe co wykażą jego szczątków, na razie poza tym że może to być meteoryt kamienny nie wiadomo o nim zbyt dużo:)

To prawda. Nawet nie ma co porównywać z Czelabińskiem, gdzie blask superbolidu był - o ile pamiętam - kilkadziesiąt razy jaśniejszy od Słońca i spowodował poparzenia skóry. Zupełnie jak po długim plażowaniu! :)

Niemniej jednak, w amerykańskich mediach mówi się o tym BARDZO dużo. Dzięki temu pewnie wiele osób zainteresuje się kosmosem, więc PROFIT. :)

Teraz trzeba czekać na wyniki badań. Okaz jest świeży, więc będzie można wykonać dodatkowe, ciekawe eksperymenty. Może nawet uda się określić CRE age, czyli czas przebywania meteoroidu w przestrzeni kosmicznej?

Jeśli chodzi o typ tego meteorytu... strzelam, że to będzie chondryt grupy L. Takie mam przeczucie! :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, bardzo możliwe, że będzie to chondryt L lub H. Tak by wynikało ze zdjęć wnętrza meteorytu oraz niektórych publikacji medialnych. :)

Badania jednak trwają i jeszcze trochę czasu minie, zanim poznamy werdykt naukowców. Co ciekawe, wraz z kolejnymi znaleziskami i lepszymi ich fotografiami, "hunterzy" zaczynają się skłaniać ku grupie H. Wnętrze meteorytu jest jasnoszare, a w cieście skalnym wyraźnie widać chondry.

26850527_1680235041996856_57460284758618

Poszukiwania trwają w zasadzie każdego dnia, bo pogoda sprzyja. Świeci słoneczko, a temperatura utrzymuje się na lekkim plusie. 

Większość uczestników przemierza zamarznięte jeziora i niecierpliwie wygląda "czarnych kamieni". Niektórzy skonstruowali nawet specjalne wózki z magnesami przytwierdzonymi od spodu, które mają przyciągnąć drobne meteoryty. :))

Rozmawiałem dziś z jednym z "hunterów". Szacuje, że do tej pory udało się zebrać łącznie około 12 fragmentów o wadze ok. 3 kg. Całkiem nieźle!

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)