Skocz do zawartości
Snejk

Spadek meteorytu w Michigan!

Rekomendowane odpowiedzi

Elektryzujące wiadomości z Michigan w Stanach Zjednoczonych! Robert „Space Cowboy” Ward i Larry Atkins znaleźli dziś pierwsze fragmenty meteorytu, który spadł na ziemię w nocy z 16 na 17 stycznia. Spadek był poprzedzony imponującym bolidem. Wybuch meteoroidu w atmosferze wywołał wstrząsy o sile 2 stopni w skali Richtera!

Właśnie gromadzę dodatkowe informacje i przelewam je na papier, a raczej na moją stronę internetową, poświęconą głównie meteorytom i bolidom. :)

Jestem tym wszystkim BARDZO podekscytowany, bo dzielnie śledziłem doniesienia o bolidzie oraz ewentualnym spadku i mocno trzymałem kciuki przez całe dwa dni. :)

Link do rzeczonego artykułu: http://skarbykosmosu.pl/spadek-meteorytu-michigan-sa-pierwsze-okazy/

5a60dc52aa94f_Zrzutekranu2018-01-18o17_30_21.png.7a710f331adf3c97e2b48bc5fedb8391.png

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
9 minut temu, zbignieww napisał:

Ten drugi  na wszelki wypadek sie zamaskowal, by potencjalny zlodziej nie znalazl meteorytu po raz drugi  ? ;)

Myślę, że po prostu było mu cholernie zimno. :) Wszak kolekcje tych dwóch Panów są warte o wiele więcej niż dzisiejsze znaleziska i nie stanowią tajemnicy!

Robert Ward: http://robertwardmeteorites.com/meteorites/
Larry Atkins: http://www.cosmicconnectionmeteorites.com/

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Potężny bolid, ale siłą raczej nie dorównał temu z Czelabińska. Ciekawe co wykażą jego szczątków, na razie poza tym że może to być meteoryt kamienny nie wiadomo o nim zbyt dużo:)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
27 minut temu, Poszukiwacz15 napisał:

Potężny bolid, ale siłą raczej nie dorównał temu z Czelabińska. Ciekawe co wykażą jego szczątków, na razie poza tym że może to być meteoryt kamienny nie wiadomo o nim zbyt dużo:)

To prawda. Nawet nie ma co porównywać z Czelabińskiem, gdzie blask superbolidu był - o ile pamiętam - kilkadziesiąt razy jaśniejszy od Słońca i spowodował poparzenia skóry. Zupełnie jak po długim plażowaniu! :)

Niemniej jednak, w amerykańskich mediach mówi się o tym BARDZO dużo. Dzięki temu pewnie wiele osób zainteresuje się kosmosem, więc PROFIT. :)

Teraz trzeba czekać na wyniki badań. Okaz jest świeży, więc będzie można wykonać dodatkowe, ciekawe eksperymenty. Może nawet uda się określić CRE age, czyli czas przebywania meteoroidu w przestrzeni kosmicznej?

Jeśli chodzi o typ tego meteorytu... strzelam, że to będzie chondryt grupy L. Takie mam przeczucie! :)

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, bardzo możliwe, że będzie to chondryt L lub H. Tak by wynikało ze zdjęć wnętrza meteorytu oraz niektórych publikacji medialnych. :)

Badania jednak trwają i jeszcze trochę czasu minie, zanim poznamy werdykt naukowców. Co ciekawe, wraz z kolejnymi znaleziskami i lepszymi ich fotografiami, "hunterzy" zaczynają się skłaniać ku grupie H. Wnętrze meteorytu jest jasnoszare, a w cieście skalnym wyraźnie widać chondry.

26850527_1680235041996856_57460284758618

Poszukiwania trwają w zasadzie każdego dnia, bo pogoda sprzyja. Świeci słoneczko, a temperatura utrzymuje się na lekkim plusie. 

Większość uczestników przemierza zamarznięte jeziora i niecierpliwie wygląda "czarnych kamieni". Niektórzy skonstruowali nawet specjalne wózki z magnesami przytwierdzonymi od spodu, które mają przyciągnąć drobne meteoryty. :))

Rozmawiałem dziś z jednym z "hunterów". Szacuje, że do tej pory udało się zebrać łącznie około 12 fragmentów o wadze ok. 3 kg. Całkiem nieźle!

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta