Skocz do zawartości

Szybkie dwa strzały


Rekomendowane odpowiedzi

Coś na forum mało relacji czy choćby relacyjek z obserwacji to opiszę krótko com ostatnio widział :)

Otóż 14-tego stycznia była szansa na pogodę a ja miałem świeżo odebranego niutka 13''.. Musiałem spróbować, a że szczęście sprzyja wariatom to trafiłem w okienko pogodowe. 

Wiało mocno, warunki były ogólnie słabe, ale gwiazdy było widać więc nie tak źle. Po początkowej szamotaninie wokół telepa - przez dwa lata odwykłem od montowania dobsona na kratownicy  - rzuciłem się na DSy. Padały same klasyki nad czym nie ma za bardzo potrzeby się rozwodzić. Przed wyjazdem przygotowałem sobie ambitną listę z Abellami, Hicksonami itp. Warunki jednak nie pozwalały na bardzo wiele. Ale.. dwa nowe dla mnie cele złowiłem: Abell 21 i Abell 31.

Abell 21 okazał się wręcz banalny przy niewielkim powiększeniu i z filtrem OIII. Ogromna poświata wypełniła większość pola widzenia, można było spokonie obserwować różnice w jasności poszczególnych części mgławicy. 21-ki nie udało mi się złowić lornetą 100mm ale gdybym miał filtry OIII myślę że nie byłoby problemu.

Rozochocony zabrałem się za Abella 31 kawałek dalej.  Tu było już sporo trudniej ale za to trasa obfitowała w perełki typu M67. Mgławica nie chciała się pokazać ale po czasie jednak coś tam zaczęło migotać. Dałem sobie czas, zlokalizowałem obszar gdzie mgławica powinna być i spoglądałem raz po raz. Nie dostrzegłem całej powierzchni mgławicy ale najjaśniejsza część zdecydowanie była widoczna. Wrócę tu jeszcze przy lepszych warunkach, liczę że i ciemniejsze części będą dostrzegalne. 

Spojrzałem też na grupę galaktyk Hickson 44 wokół NGC 3190. Najsłabszy składnik - NGC 3187 - nie chciał się pokazać także tym razem widoku z lornety 100mm nie pobiłem. 3 najjaśniejsze składnik grupy przy dobrych warunkach padają w 100mm.

I tyle, czekam na więcej.. 

Pogodnych nocy!

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abell 31 to wymagający cel; pamiętam moje problemy z jego dostrzeżeniem dwa lata temu na zimowym zlocie w Odernem. Gdy niebo pozostawia zbyt wiele do życzenia, zwyczajnie niknie w tle. Numer 21 jest znacznie łatwiejszy i - tak jak piszesz - może być celem dla dużych lornet zaopatrzonych w filtry. Ps a swoją drogą banalny jest Abell 12 w Orionie. Szkoda, że o nim zapomniałeś. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, lukost napisał:
Abell 31 to wymagający cel; pamiętam moje problemy z jego dostrzeżeniem dwa lata temu na zimowym zlocie w Odernem. Gdy niebo pozostawia zbyt wiele do życzenia, zwyczajnie niknie w tle. Numer 21 jest znacznie łatwiejszy i - tak jak piszesz - może być celem dla dużych lornet zaopatrzonych w filtry. Ps a swoją drogą banalny jest Abell 12 w Orionie. Szkoda, że o nim zapomniałeś. [emoji6]

Aj tam zapomniałem.. :)
Przeceniasz moją Abellową wiedzę, następnym razem złowię 12tkę.
Oby mniej wiało.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)